Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Dorotík 30.8.2020 10:07

"..... dejte lidem moc bez dohledu a vyrobíte bestie. Každá bestie začíná mírně, na pouhých 15 voltech. Rozhodující vliv má systém a uspořádání společnosti."

Jenže ten systém musí někdo nastavit, prosadit, uplatňovat, udržovat a s vývojem společnosti adekvátně zlepšovat. A v tomto je problém. Kdo to má být?

Obvykle každý nový nastupující systém je z počátku progresivní (jinak by se neprosadil), protože jeho nastolení je účinným prostředkem boje o moc, o její získání - výměna mocenské garnitury (generační, oportunistická, ...... ). Tady se projevuje a uplatňuje přirozená touha jednotlivce po moci a jejím ovládnutí. Jedná se o záležitost člověka, jednotlivce ...... .

Pokud se převrat povede, tak po nějaké době se chtě, nechtě v nové mocenské garnituře začne probouzet ta "bestie", která potřebuje (a dělá pro to všechno) svou moc upevňovat a posilovat, no a tady je počátek toho, že se začne tento nový systém deformovat až k nové nesnesitelnosti bytí v něm (a může být zpočátku sebe humánnější).

V. Dorotík 30.8.2020 10:08

Pokračování:

Dělnické revoluční hnutí nevzniklo a komunistický systém se nedostal k moci jen tak náhodou, všechno má své příčiny a je jejich následkem, podobně jako nacismus v Německu a jiné.

Z toho plyne otázka (při pohledu do historie), který systém v minulosti nakonec nepřerostl ve zločinný režim? Vrcholným a ukázkovým představitelem takové zločinnosti je tisíc let působnosti a neomezené moci církve ve světě, o čemž se samozřejmě z určitých důvodů vůbec nemluví.

I řádnou demokracii (bez přívlastků) musí někdo nastavit, zavést, udržovat a zlepšovat. A jak můžeme i dnes vidět, není žádný až tak velký problém demokracii účelově deformovat tak, aby zájmové mocenské skupiny mohly moc uzurpovat a následně ji udržovat, upevňovat a posilovat.

:-)

L. Písařík 30.8.2020 12:54

Prezident Masaryk: Tož demokracii bychom měli, teď ještě taky nějaké demokraty.

J. Škodák 30.8.2020 18:12

Pane Dorotíku, srovnávate to co je nesrovnatelné, protože těch asi 1000 let vlivu církve nelze srovnat s totalitou komunistickou a nacistickou, protože v té době asi těch 1000 let byl boj o tzv.investituru, tedy boj mezi mocí církevní a světskou. To co provadíte je demagogie!

V. Dorotík 30.8.2020 23:06

Obávám se že ne. Teror a vražda na člověku je stále teror a vražda.

Vždy šlo jen a jen o moc a bohatství.

A je úplně jedno, zda se to dělá ve jménu kříže, národa, rasy nebo nějaké ideologie.

Principy jsou stále stejné.

J. Škodák 31.8.2020 8:04

Obáváte se Dorotíku správně. Šlo a jde vždy o bohatství a moc. Prostředky jak toho dosáhnout jsou však různé! Lze sice srovnávat boj o investituru mocí církevní a světské s třídním bojem komunistické ideologie na základě třídní nenávisti, ale je to úplně něco jiného!

V. Dorotík 31.8.2020 11:08

Váš pohled je dle mého nesmyslný a zavádějící, snažíte se hájit neobhajitelné, ale já Vám jej vyvracet nebudu.

:-)

J. Škodák 31.8.2020 14:51

Dorotíku, když něco tvrdíte, tak podejte k tomu argumenty. Já mám to, co jsem napsal podložené historickými argumenty, které jsou nevyvratitelné!

V. Dorotík 1.9.2020 13:04

Škodáku, každý potřebuje nějakou víru. Tak se té své držte a ujišťujte se, že je to skutečně ta pravá. :-)

J. Škodák 1.9.2020 16:35

Dorotíku, v tom s Vámi souhlasím, že každý potřebuje nějakou víru, ale tam kde není víra, tak tam je pověra!

V. Dorotík 1.9.2020 18:29

No, já nevím, co Vás tak trápí a s čím se to potýkáte a nakonec je mně to tak nějak jedno. :-)

J. Škodák 2.9.2020 13:40

Dorotíku, asi jste v tom lepším případě asi unavený, protože jste mimo. Copak by mne mělo trapit?