Komunikace a la Národní knihovna

Zaměstnanci Národní knihovny dostali závazné instrukce, jak reagovat na dotazy novinářů.

Podrobný recept z kuchařky připomíná návod na komunikaci zaměstnanců Národní knihovny (NK) s novináři. E-mail s instrukcemi ředitelky komunikace doputoval i do redakce ČESKÉ POZICE.

Již v říjnu se začala ČESKÁ POZICE zajímat o tendr na systémového integrátora projektu Národní digitální knihovna. Na projektu, který vyjde celkem na 300 milionů korun, spolupracují dvě největší české knihovny: Národní knihovna a Moravská zemská knihovna v Brně. Většina nákladů – 255 milionů korun – je hrazena z Integrovaného operačního programu Evropské unie, zbylou část – 45 milionů korun – poskytne z rozpočtu ministerstvo kultury.

Národní digitální knihovna zahrnuje vybudování technické infrastruktury, masovou digitalizaci bohemikálních knihovních dokumentů, tedy knih vydaných na území České republiky, napsaných v češtině nebo pojednávajících o Česku, jejich trvalé uložení a zpřístupnění.

Vybrané řešení bohulibého projektu vzbudilo z mnoha stran ostrou kritiku a nespočet výhrad i připomínek. Vedení Národní knihovny se zřejmě snaží zabránit, aby se negativní informace dostaly do médií. A nastavilo proto závazný způsob komunikace. Jak mají zaměstnanci Národní knihovny postupovat, jim osvětlila v podrobném e-mailu z října loňského roku ředitelka komunikace Irena Maňáková:

Pokud Vás osloví jakýkoliv novinář, nechejte si vždy poslat otázky e-mailem. Aby byla projevena vstřícnost ze strany NK, omluvte se, že nebudeme moci poskytnout konkrétní informace vzhledem k neukončenému procesu výběrového řízení.

Po obdržení dotazů následuje postup – přeposlat dotazy novináře na tiskovou mluvčí a generálního ředitele Národní knihovny. Bez souhlasu GŘ nebudou žádné odpovědi odeslány.

Z logiky věci vyplývá, že novináři nebudou oslovovat řadové pracovníky, ale vedoucí týmů, kteří se na projektu Národní digitální knihovny podíleli dlouhodobě. Vedení Národní knihovny zdůrazňuje, že tendr na systémového integrátora se uskutečnil dle regulí a že vybraný projekt byl „zcela v souladu s požadavky zadávací dokumentace a schválenými cíli projektu Národní digitální knihovna“. Pokud tomu tak je, proč ta obava, aby zaměstnanci knihovny neodpovídali novinářům bez vědomí ředitele?

Počet příspěvků: 1, poslední 6.1.2012 04:22 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.