Komu vlastně svěřujeme své peníze?

Dle průzkumu pro server BankovniPoplatky.com kladou Češi při výběru banky důraz na původ jejího vlastníka. Mají ale mylné informace.

Server BankovniPoplatky.com si u agentury Sanep nechal zpracovat průzkum, jak dalece je pro zdejší střadatele důležitý původ vlastníků bank, jimž svěřují své peníze, a zda o těchto vlastnících mají povědomí. Výsledky byly překvapivé: ačkoli znalost majitelů bank považují za důležitou více než čtyři pětiny domácí populace, skutečné povědomí o vlastnících bankovních institucí působících v České republice je mnohdy tristní.

Například v případě Poštovní spořitelny se více než třetina z oslovených téměř sedmadvaceti tisíc respondentů domnívá, že je tato banka v českých rukou. Přitom patří do skupiny ČSOB, která je stoprocentní dceřinou společností KBC Bank sídlící v belgickém Bruselu. Podobně je tomu i v případě dalších bank v České republice.

Podrobná analýza šetření ukázala, že mnoho lidí svěřuje své peníze institucím, o nichž jsou přesvědčeni, že jde o domácí banky. Svou roli v tom může hrát název banky, ale i malý zájem o dění ve finančním světě.

„Výsledky mě mile i nemile překvapily. Mile proto, že je příjemné vědět, že čeští klienti by dali přednost české bance, a že tudíž už neplatí to polistopadové povrchní vnímání, že všechno ze Západu je ‚in‘ a všechno české je nekvalitní. Nemile proto, jak velká část klientů neví, komu patří i ty největší a nejznámější banky,“ shrnul výsledky majitel serveru BankovniPoplatky.com Patrik Nacher.

Podrobněji si o závěrech průzkumu můžete přečíst na stránkách BankovniPoplatky.com.

A ještě drobné šťouchnutí na závěr. Agentura Sanep uvádí, že z retailových bank působících u nás jsou české jen dvě – Fio banka a Air Bank. To je ale pravda jen částečná. Druhá ze jmenovaných totiž patří do skupiny PPF, která – jak známo – sídlí v Nizozemsku. Že je jejím většinovým vlastníkem Čech, miliardář Petr Kellner, na tom nic nemění.

Počet příspěvků: 1, poslední 26.8.2012 09:37 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.

Autor

Redakce ČESKÉ POZICE

Česká pozice logo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Další autorovy články

Disent nebyl žádné ghetto

17.11.2014 - 9.08