Ceska Pozice

Komu by se nehodily předčasné volby? Okamurovi, Babišovi a spol.

Volby letos na podzim by nahrály sociálním demokratům a komunistům, kteří by mohli z velké části získat protestní voliče.

Předčasné volby letos na podzim jsou jednou z variant řešení pádu Nečasovy vlády. Nezabývejme se teď politickými stranami, které jsou zastoupeny ve sněmovně (ODS, TOP 09, LIDEM, ČSSD, KSČM), a podívejme se na subjekty, jež po sněmovně pokukují – lidovci, zelení, svobodní, Paroubkův LEV 21, Suverenita a hnutí Andreje Babiše či Tomia Okamury. Ač to nahlas šéfové těchto projektů a stran nechtějí přiznat (tedy až na jednu výjimku), předčasné volby by mohly představovat významnou trhlinu v jejich plánech.

Atmosféra dnešní doby jim přeje: lidé byli v posledních dnech svědky „show“, která plošně poničí důvěru veřejnosti v politiku na dlouhou dobu. Různé kauzy a průšvihy v tomto volebním období umazaly preference stranám jak na levici, tak na pravici. Prostor pro menší strany a protestní hnutí tu existuje. Chce to však viditelnou kampaň, a to zejména v případě nově vzniklých projektů (Babišovo ANO 2011, Okamurův Úsvit přímé demokracie).

Pokud by se měly konat volby již letos na podzim (zhruba v září), Okamura či Babiš budou mít jen málo času na to, aby na sebe v kampani dostatečně upozornili. Okamura je se svým hnutím Úsvit teprve v počátcích budování, dotvořit jej, sehnat dostatek financí a představit kvalitní kandidáty během zhruba dvou a půl měsíců by byl takřka nadlidský úkol. Naopak předčasné volby by nemusely uškodit KDU-ČSL a SPOZ, které se dlouhodobě pohybují v průzkumech nad pěti procenty, zemanovcům k tomu navíc fouká do plachet jejich čestný předseda na Hradě.

Politolog Pavel Šaradín z olomoucké katedry politologie ČESKÉ POZICI napsal, že šanci by v předčasných volbách měli jen lidovci a zemanovci, naopak Babišovo a Okamurovo hnutí by dle něho přeci jen ještě potřebovalo nějaký čas na přípravu. Babiš redakci sdělil, že by preferoval volby v řádném termínu.

Volby letos na podzim by naopak mohly nahrát sociálním demokratům a komunistům, kteří by mohli z velké části získat protestní voliče (tedy pokud se například neukáže, že jsou tito politici do nějaké kauzy kolem Jany Nagyové a spol. rovněž namočeni). Okamura i Babiš budou pro ČSSD i KSČM konkurencí, která bude cílit mimo jiné na levicové voliče.

ČESKÁ POZICE v pondělí oslovila lídry menších stran a nových hnutí s dotazem, jaký termín voleb preferují (zda předčasné nebo v původně plánovaném termínu za rok v květnu), a zda by byli v případě předčasných voleb připraveni jít do kampaně.

zpět na článek


© 2021 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.