Komerční banka se odmítla zúčastnit obchodu s penězi SFŽP

Poradce odvolaného ministra Drobila Martin Knetig oslovil s plánem převést peníze z ČNB několik soukromých bank včetně Komerční banky.

aktualizováno o informace MF Dnes

Podle jakého plánu se měly uskutečnit finanční machinace s prostředky Státního fondu životního prostředí? Podle původního zjištění ČESKÉ POZICE oslovil Martin Knetig, poradce ministra životního prostředí Pavla Drobila, více komerčních bank s následující nabídkou: Pokud se s bankou domluví na způsobu výplaty provizí za uložené miliardy Státního fondu životního prostředí (SFŽP), fond peníze převede z účtu u ČNB do spolupracujícího peněžního ústavu. Jednou z bank, jež nestandardní nabídku odmítla, byla údajně Komerční banka. Sobotní Mladá fronta DNES s odvoláním na Michálkova tvrzení uvedla, že člověkem, který napřímo oslovil Komerční banku, byl náměstek fondu Dušan Fibingr.

„Ta osoba, která oslovila banku, kterou jste uvedli, asi oslovila i jiné banky a testovala, zda budou ochotny přistoupit na ,obchodní dohodu‘. Když my dáme peníze k vám, vy budete podporovat něco jiného. Zmíněná banka to však odmítla,“ potvrdil ČESKÉ POZICI odvolaný šéf SFŽP Libor Michálek.

Dřívější ředitel SFŽP Petr Štěpánek ČESKÉ POZICI řekl, že fond v minulosti ukládal část prostředků u komerčních subjektů a nabídky úročení se lišily až o jedno procento. Jednoprocentní úrok z 5 miliard přitom činí 50 milionů korun. Přesně tyto peníze mohly vzbudit zájem Drobilova poradce Martina Knetiga, který se v bankovním a finančním světě vyzná.

Poradce Knetig údajně Michálka nutil přesunout miliardy uložené v České národní bance (ČNB) na konta soukromých finančních institucí. Prý proto, aby získané finanční prostředky podpořily politickou kariéru Pavla Drobila v ODS, jak pramení z nahraného rozhovoru zveřejněného MF Dnes.

Představitelé ČNB nechtějí záležitost nijak komentovat. „Veškeré operace, i případné ,neoperace´, s prostředky klientů ČNB jsou kryty bankovním tajemství, což znamená, že zaměstnanci mají v tomto směru povinnost mlčenlivosti ze zákona,“ uvedl mluvčí banky Marek Petruš. Dodal, že obecně platí, že bez souhlasu klienta nemůže na takový či podobný dotaz odpovědět.