Komedie růžových omylů

Jeden festival jménem Prague Pride 2011, a tolik oslovin! Dovoluji si nabídnout malý opravník omylů, v jejichž rámci probíhá bujará diskuse.

Člověk jen žasne. Jeden festival jménem Prague Pride 2011, a tolik oslovin! Dovoluji si nabídnout malý opravník omylů, v jejichž rámci probíhá bujará diskuse, zcela již vymklá tématu předloženému vicekancléřem Petrem Hájkem.

Václav Klaus si vymyslel termín homosexualismus. Ne. Homosexualismus nevymyslel český prezident. Jedná se o termín dříve v západní Evropě častěji užívaný k označení aktivistických hnutí za prosazení práv homosexuálů. Rozdílem mezi homosexualitou a homosexualismem se už před rokem „u příležitosti“ brněnského LGBT (lesbian-gay-bisexual-transgender) festivalu zaobíral Ladislav Bátora.

Hlavním programem Prague Pride je zatahování pokleslého erotismu na veřejnost. Ne. Kde kdo s chutí opakuje, co vylovil na konci minulého týdne Petr Hájek z programu festivalu: akce jako gay-rychloseznamka, nahá party, kožená party, „miluj všechny – posluž všem“. Co pan vicekancléř nevylovil: diskusní večery, turistické výlety, koncerty klasické i moderní hudby, filmová představení, fotbal, jógu, ekumenickou bohoslužbu, sportovní den pro rodiče s dětmi, prohlídku města Kutná Hora… Ale to už zní skoro usedle, nic pro média.

Homosexuálové budou po Praze chodit nazí a leštit si hýždě. Blud. Pramení z neznalosti subkultury. Koumáci ho odvodili z věty na pozvánce na jednu taneční party v rámci festivalu: Naleštěte si prdelky. Přeložím. Neznamená to nic jiného než „hoďte se do gala“.

Homosexualismus ohrožuje rodinné hodnoty. K tomu jen následující. (Mimochodem, pro hrubou představu o zájmech a dilematech mladých homosexuálů jedna webová stránka.)

Prahou budou pochodovat aktivisté. Nu, teď už ano. Ale když jsem náhodou už v červnu mluvil s lidmi, kteří se na „průvod hrdosti chystali“, jejich hlavní motivy byly: potkat staré známé, zatancovat si na Střeleckém ostrově, možná se seznámit. Nic aktivistického. Že nyní to tedy aktivistické jaksepatří bude, za to dík českým konzervativcům. Jeden ze čtenářů ČESKÉ POZICE napsal v diskusi: „Původně jsem v tom termínu chtěl vyrazit na triatlon, ale když vidím, co se děje, zúčastním se průvodu Prague Pride.“ Ale možná právě tohle někdo chtěl...

Homosexuálům nikdo žádná práva neupírá. Homosexualita je všeobecně tolerována. Klišé. Veřejná diskuse heterosexuálů ukázala, že slovo tolerance je nevhodné, protože je příliš často míněno ve stylu: Žij si po svém, nechoď mi na oči a pak to neslízneš. Tolerance není ještě rovnost. Část společnosti se prý ptá, proč homosexuálové pociťují potřebu rozpoutávat takový humbuk, jaký se jim povedlo rozpoutat akcí Prague Pride. Pomiňme, že pořádný humbuk rozpoutal až Petr Hájek a povšimněme si, že homosexuální aktivisté se do něj až na pár výjimek (Jiří Hromada, Janis Sidovský) v podstatě nezapojují.

Buď panuje rovnost, a pak mají homosexuálové právo v zákonných mantinelech pořádat Prague Pride, anebo rovnost tak docela neplatí, a pak se nedivme, že Prague Pride pořádají jako aktivistickou akci.

Přečtěme si, co soudí pan poslanec Daniel Korte? „Love Parade je hloupá a zbytečná provokace a zároveň bezohledná nátlaková akce. Za co jiného by to asi pokládali homosexuálové, kdyby někdo vtrhl do jejich prostoru – třeba do oblíbeného baru či klubu – a dával ostentativně najevo heterosexuální chování, než za hrubou provokaci?“ uvedl Korte pro web Parlamentní listy. Ne. Ve většině klubů oblíbených mezi homosexuály (nemluvím o doupatech mezinárodní prostituce) se ostentativní heterosexuální chování toleruje. Ale hlavně: považuje pan Korte Národní třídu, Šárku nebo Kutnou Horu za prostor vyhrazený heterosexuálům? Aneb zdánlivě mrtvé téma obživlo. Z „okurkové události“ je po letech opět politikum.

Hlavní omyl je však jiného řádu. Z diskuse se, ostatně dle předpokladů, vytratilo jádro. Totiž zda má politik konzervativní strany podporovat aktivistické proudy. (Respektive: nakolik je ODS konzervativní a nakolik liberální stranou a co tyto pojmy dnes znamenají.)

Počet příspěvků: 3, poslední 10.8.2011 01:51 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.