Kolik stojí mléko a chleba? Varovný případ Škromach

Populárního místopředsedu Senátu v Hydeparku vykolejila až zdánlivě banální otázka.

foto: © repro Facebook Zdeněk ŠkromachČeská pozice

Mezi lidmi oblíbený senátor a facebookový mág Zdeněk Škromach (ČSSD) byl ve středečním vysílání Hydeparku České televize ve formě. Vypořádal se s dotazy mířícími na nedávné vypadnutí kolegy Jiřího Dienstbiera z vedení strany, pochválil strategii prezidenta Miloše Zemana s vytvořením úřednické vlády a vyplísnil pravicové strany za uplynulých sedm let vládnutí.

Slabší chvilku si vybral až v úplném závěru pořadu, kdy dostal zdánlivě nejbanálnější otázku večera. „Pane Škromach, kolik stojí jízdenka na městskou dopravu ve vašem městě, kolik stojí kilo chleba, litr mléka. Víte, jak žijí důchodci?“ zeptal se divák. Senátora otázka potrápila, posuďte sami:

Škromach: Důchodci žijí z důchodů, které mají, a není to žádná sláva, obzvláště po tom, co vláda jim, pana Schwarzenberga, Nečase, Kalouska, zvýšila ceny základních potravin.

Moderátor: Ano, a pojďme k té jízdence a chleba.

Škromach: V Rohatci místní doprava nejezdí, takže...

Moderátor: A Praha, kde působíte?

Škromach: Přiznám se, že jezdím většinou autem, takže nejezdím městskou dopravou.

Moderátor: Kilo chleba?

Škromach: Kilo chleba, nakupuje manželka, takže...

Moderátor: Litr mléka?

Škromach: Ale říkám, tyhle potraviny nakupuje žena, takže to opravdu bych tady předstíral, že vím, kolik stojí, nevím to.

Vzhledem k vytíženosti a pracovnímu tempu vysoce postavených politiků lze pochopit, že člověk si na první dobrou nevybaví cenu daných potravin či výši jízdného. Nota bene když se ceny v jednotlivých obchodech liší. Je to však typ otázky, který dokáže politika před občanem dokonale obnažit. Ceny potravin jsou totiž jednou z věcí, která lidem leží nejvíce na srdci a jejíž neznalost může v očích voliče vyvolat dojem, že politik se o něho vůbec nezajímá.

O to více neznalost překvapila v případě Zdeňka Škromacha, který loni v létě zaměstnával novináře Blesku svým hubnutím. Fotografie jeho přeplněné lednice je nezapomenutelná… „Sociální demokrat a neví, jak je jídlo drahé?“ mohl by si říct nejeden levicový volič. Škromachova nevědomost budiž ponaučením pro všechny politiky. Zejména pro ty, kteří kritizují „historicky nejvyšší zdražování potravin“.