Kolik Praha zaplatí za plynárenskou firmu? To určí až American Appraisal.

Okolo ceny, za kterou hodlá hlavní město koupit podíly firmy E.ON v Pražské plynárenské, se stále vedou spory.

Jan Žižka 22.8.2013

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

Už je v Pražské plynárenské ruka v rukávě? Ne tak docela. Pražští radní sice nedávno schválili předběžnou dohodu se společností E.ON, podle níž chce hlavní město od Němců do konce roku odkoupit podíly v Pražské plynárenské a jejím mateřském holdingu, veškeré zveřejňované informace o ceně však byly předčasné. Obě strany totiž čekají na výsledky ocenění plynárenské firmy, které podle informací ČESKÉ POZICE nyní chystá společnost American Appraisal. Ta se zabývá právě tržním oceňováním.

Vzhledem k námitkám pražské ODS vůči dříve dojednané ceně – 5,4 miliardy korun za zhruba tři čtvrtiny Pražské plynárenské – není vyloučeno, že se spory povedou dál. Mnozí teď budou s napětím sledovat, zda American Appraisal tuto cenu potvrdí. Po radních musí transakci – nejspíše v září – schvalovat také zastupitelé. Vládnoucí TOP 09 spoléhá na podporu sociálních demokratů. Konečným výsledkem má být stoprocentní ovládnutí Pražské plynárenské hlavním městem.

Vzhledem k námitkám pražské ODS vůči dříve dojednané ceně není vyloučeno, že se spory povedou dálFirma American Appraisal zvítězila ve výběrovém řízení, ve kterém si mezi zájemci o ocenění pražské distribuční společnosti vybírala její „matka“ – Pražská plynárenská Holding. Soud pak určil firmu American Appraisal jako soudního znalce, což ČESKÉ POZICI na přímý dotaz potvrdil také její ředitel Jiří Krch, aniž by se vyjadřoval k dalším souvislostem. Soudní znalec je nezbytný, protože E.ON se svého podílu bude zbavovat postupně, a v první fázi tudíž fakticky půjde o transakci mezi „spřízněnými osobami“ – Němci nejdříve prodají podíl v holdingu, se kterým jsou ale zároveň spolumajiteli dceřiné firmy.

Zaječí úmysly Němců

O odchod z Pražské plynárenské, která zemní plyn v české metropoli distribuuje i prodává, usiluje německý E.ON dlouhodobě. Majetkový podíl v této firmě Němci zjevně nepovažují za strategický. Není divu – i když E.ON fakticky vlastní tři čtvrtiny Pražské plynárenské a adekvátní podíl na zisku, jeho rozhodovací pravomoci jsou výrazně omezené vzhledem k nastavení majetkové struktury. Hlavní město Praha totiž ovládá těsně nadpoloviční většinu v mateřském holdingu, který zase drží těsně nadpoloviční podíl v dceřiné Pražské plynárenské. Podtrženo a sečteno to znamená, že Praha hraje „první housle“ s pouhým čtvrtinovým podílem.

Pražští politici TOP 09 si od získání stoprocentního podílu slibují „volné ruce“ k dalším investicímZaječí úmysly firmy E.ON se ale do značné míry týkají i dalších jejích aktiv ve střední Evropě. Společnost se totiž složitě vyrovnává s ekonomickými problémy, které jí přináší odchod Německa od jaderné energetiky.

Pražští politici TOP 09 si od získání stoprocentní kontroly v Pražské plynárenské (kvůli tomu bude nutné vyplatit také drobné akcionáře se zanedbatelnými podíly) slibují „volné ruce“ k dalším investicím a záměrům. „Praha takto učiní nejvýznamnější krok k vybudování městského podniku, který by měl být vlastníkem většiny sítí. To umožní další efektivní údržbu a rozvoj metropole,“ uvedl na webu pražského magistrátu první náměstek primátora Jiří Vávra. Zároveň si od transakce slibuje, že by Praha „posílila výnosy z dividend umožňující budování města“.

Splácet bude sama firma

Kritici nicméně upozorňují, že Pražská plynárenská bude do značné míry vytížena splácením úvěru na zaplacení dosavadního podílu německému spolumajiteli. Počítá se totiž s bankovním úvěrem, který by splácela sama právě tato distribuční a prodejní firma. TOP 09 na druhé straně poukazuje spíše na výhodu toho, že úvěrem nebude přímo zatížen městský rozpočet. A také zdůrazňuje, že jde konečně o investici, již Pražané pouze „neprojedí“ a která bude přinášet zisky i do budoucna.

Pražská plynárenská se může pustit do jiných oblastí, ale narazí na zájmy dalších firem z metropoleOtázka, jak velké zisky si Pražská plynárenská do budoucna udrží, nicméně vyvolává protichůdné odpovědi. Pokud jde o prodej plynu, je tento trh na rozdíl od situace před několika lety výrazně konkurenční. Pražská plynárenská se sice může pustit do nových oblastí podnikání, jako je doprava (vozidla na plyn) nebo teplárenství, ale může v nich narazit na zájmy jiných metropolitních firem – Pražské energetiky, která má zájem o rozvoj elektromobilů, nebo Pražské teplárenské.

I v těchto firmách má hlavní město podíly, byť minoritní. A Praha nemůže ignorovat dohody s jejich dalšími spolumajiteli. Kvůli omezenému vlivu v dalších městských společnostech se ale TOP 09 rozhodla právě pro nástup v Pražské plynárenské, kterou má hlavní město šanci reálně ovládnout ještě silněji.

Počet příspěvků: 3, poslední 22.8.2013 08:11 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.