Kolik černých labutí přiletí v roce 2011?

Saxo Bank přichází s  „šokujícími předpověďmi“ na rok 2011. Plyn zdraží o 50 procent, zlato nad 1800 dolarů, tvrdí dánská banka.

Deset předpovědí se inspiruje dílem Nassima Nicholase Taleba s názvem Black Swan. Černá labuť zde symbolizuje vzácnou historickou událost, která má na společnost obrovský dopad. foto: © Saxo BankČeská pozice

Deset předpovědí se inspiruje dílem Nassima Nicholase Taleba s názvem  Black Swan. Černá labuť zde symbolizuje vzácnou historickou událost, která má na společnost obrovský dopad.

Dánská investiční banka Saxo Bank připravila pro příští rok tradiční porci svých Šokujících předpovědí. Tentokrát se zaměřují na měny, potenciálně největší a nejkontroverznější akvizice a na možné zpochybnění autority Fedu politiky i experty. „Věštbě“ neunikly ani ceny komodit a investiční strategie, které by mohly vstoupit do hry.

Deset předpovědí se inspiruje dílem libanonského autora filozofických esejí Nassima Nicholase Taleba. Každoročně se snaží předpovědět zřídka se vyskytující události typu „černá labuť“, které se navzdory možnému zásadnímu dopadu na situaci na trzích nacházejí za horizontem běžných tržních očekávání.

Věnujte tedy „šokujícím předpovědím“ náležitou pozornost, ať vás v investičním světě příští rok nic nepřekvapí. Mějte však na paměti jedno – letos se naplnily pouze tři z deseti prognóz, jež Saxo Bank publikovala v závěru roku 2009.

Americký Kongres zablokuje Bernankeho třetí vlnu kvantitativního uvolňování.

Ve druhé polovině roku 2011 se Fed ocitne na horké židli kvůli obviněním, že umožnil debakl amerického trhu s nemovitostmi a vyvolal nutnost přijít se záchranným balíčkem pro banky, který má katastrofální dopad na vývoj veřejného dluhu. Banky, jež jsou příliš velké, aby je stát mohl nechat padnout, se mezitím znovu ocitnou ve vážných problémech. Kongres zablokuje pravomoc Fedu dále navyšovat svou rozvahu a zpochybní také jeho dvojí mandát, kdy se snaží hlídat zároveň vývoj nezaměstnanosti i inflace.

Apple koupí Facebook.

Šéf Applu Steve Jobs v rozhovorech uvedl, že Apple jednal s Facebookem o příležitostech k vytvoření partnerství.  Tyto rozhovory však nakonec nevedly k žádnému výsledku. „Facebook přišel s přemrštěnými požadavky, na které jsme nemohli přistoupit,“ uvedl Jobs. To by mohlo šéfa Applu přimět, že se rozhodne Facebook koupit celý.

Americký dolarový index překročí hladinu 100.

Ekonomický růst se bude ve většině oblastí světa zpočátku roku 2011 vyvíjet zdravě, poté se však objeví problémy v Číně. Pomalý růst tamní průmyslové základny způsobí celosvětové ochladnutí chuti k riziku a vzhledem k těžkostem japonské ekonomiky a chaosu, jemuž bude čelit eurozóna, se následně zvýší atraktivita dolaru. Přechod od jiných měn k americkému dolaru posune ke konci třetího čtvrtletí roku 2011 dolarový index o 25 procent nad úroveň 100.

Výnosy amerických 30letých dluhopisů se propadnou na tři procenta.

Politika devalvace dolaru, jejíž původ lze vysledovat v měnových válkách roku 2010, donutí rozvíjející se trhy použít více ze svých dolarových rezerv na nákup amerických dluhopisů. Kvantitativní uvolňování Fedu neuspěje, pouze se částečně vyřeší problémy amerických bank s rozvahami. Evropská centrální banka, EU a Mezinárodní měnový fond neuspějí v léčbě problémů zemí na periferii eurozóny, čímž vyženou frustrované investory do bezpečné náruče strýčka Sama. Faktor dobré nálady v roce 2011 vyvane a výnosy 30letých dluhopisů se propadnou na tři procenta.

Australský dolar se propadne k britské libře o 25 procent.

Velká Británie se vrací k tradičním hodnotám – tvrdě pracuje, více šetří, a proto poměrně brzy a překvapivě nastane v roce 2011 silná hospodářská expanze. Austrálie naopak bojuje s ochabující ekonomikou, jelikož Čína stále více šlape na brzdu, aby udržela pod kontrolou inflaci. Přidáme-li k tomu australský trh nemovitostí, máme bublinu k prasknutí, a proto je pokles kurzu australského dolaru k britské libře o 25 procent nasnadě.

Ceny ropy prudce rostou, ale pak nastane korekce o třetinu.

Cena ropy se na počátku roku 2011 vyšvihne nad sto amerických dolarů za barel na vlně euforie vyplývající z toho, že se americká ekonomika zbavila okovů. V dalším průběhu roku však podlehne prudké korekci, která cenu srazí o třetinu.

Zemní plyn zdraží o 50 procent.

Globální pokles způsobil, že nabídka zemního plynu je již dva roky vyšší než poptávka, což má za následek dvouciferné ztráty. Pasivní investice do zemního plynu jsou však ziskovější díky zvýšené poptávce průmyslových podniků, nižší ceně oproti ropě a uhlí, zploštění forwardové křivky a díky návrhům na export vyššího množství amerických zásob zemního plynu. Navíc chladné počasí vede k rychlému vyčerpání zásob, a proto v roce 2011 zemní plyn zdraží o 50 procent, což se stává jednou za 25 let.

Zlato na pozadí měnových válek stoupne na 1800 dolarů.

Měnové války se v roce 2011 vracejí na scénu s ještě větší razancí a jejich motorem je oživení americké ekonomiky. Obchodní deficit USA se zvětšuje, sílí tlak na Čínu. S tím, jak se investoři uchylují ke kovům, zlato stoupá k 1800 dolarům za troyskou unci.

Index S&P 500 dosáhne historických maxim.

Fed ani v roce 2011 nepřestává pumpovat peníze do systému. Investoři si uvědomují, že jedinou strategií, které má cenu se držet, jsou nákupy při poklesech. Tato taktika však ve skutečnosti nahrává Fedu, i když je to domeček z karet. Američtí spotřebitelé začínají utrácet, protože roste hodnota jejich akciových portfolií. Americké podniky se nenechávají zmást euforií a pokračují v oddlužování, což vede ke skutečnému oživení. Americký referenční index na cestě k 1600 bodům sleduje ve zpětném zrcátku maxima z roku 2007.

Ruský index RTS dosáhne 2500 bodů.

Na začátku roku se začíná nafukovat další ekonomická bublina, která vyšroubuje cenu ropy znovu nad sto dolarů za barel. Průměrný americký investor na tamním akciovém trhu bude své peníze používat jen k nákupům při poklesech. Investoři na ruském akciovém trhu si uvědomí hodnotu svého indexu. RTS se v roce 2011 téměř zdvojnásobí na 2500 bodů.