Kolem hovorů Bém-Janoušek je znovu rušno. Dva případy zaujaly detektivy.

Dočkáme se soudního rozkrytí praktik, které fungovaly na pražském magistrátu za éry primátora Pavla Béma?

Nehynoucí slávu zajistilo dvojici Bém-Janoušek zveřejnění přepisů jejich soukromých rozhovorů z roku 2007 v MF Dnes letos na jaře. Nyní je okolo obsahu telefonátů znovu rušno. Po půlročním analyzování tajných nahrávek Romana Janouška s klíčovými osobami pražského magistrátu totiž protikorupční policie dospěla k závěru, že minimálně dva případy, jichž se záznamy týkaly, detektivové prověří. „Jde o prodej pozemků Dopravního podniku na pražské Palmovce a budeme se zabývat i tím, zda a jak Janoušek zasahoval do řízení o změnách územního plánu,“ uvedl v úterý šéf policejního útvaru Tomáš Martinec.

Připomeňme, že rozhovory o prodeji pozemků ve stanici metra Palmovka nevedl Janoušek s primátorem Pavlem Bémem, nýbrž s jeho podřízeným — ředitelem odboru obchodních aktivit Peterem Ďuricou. Janoušek v rozhovoru Ďuricu například nabádal, aby „zavřel oko“ nad magistrátní smlouvou na 99 let.

Druhý případ stojí za to ocitovat v podobě, jak ho otiskla MF Dnes:

Ďurica: „Děláš něco?“
Janoušek: „Ty vole, já už jsem nadřenej, že budu muset jet na dovolenou.“
Ďurica: „Už odjíždíš, jo?“
Janoušek: „Neodjíždím, ale Pavel (Bém) mě přetěžuje.“
Ďurica: „Jo, Pafka. Hele, ty tam dneska večer přijdeš?“
Janoušek: „Kam?“
Ďurica: „Do Obecňáku kvůli územnímu plánu.“
Janoušek: „Územní plán? No tak to jdu.“

Naději, že se po letech odhalí, kdo tahal za nitky v důležitých obchodech magistrátu, kalí skutečnost, že protikorupční policie Janouška prověřovala v minulosti několikrát, nikdy ho však ze spáchání trestného činu neobvinila. Nestalo se tak ani v případu zablokovaných miliard na Janouškově účtu ve Švýcarsku, které švýcarská justice zmrazila kvůli podezření z praní špinavých peněz. Ke kontu měli přístup i Ďurica a ředitel magistrátního odboru městského investora Jiří Toman.

Dodejme, že i tehdy byl ve vedení protikorupční policie Martinec – zastával post náměstka ředitele Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality. A rozhodně nepatřil mezi figury bez konexí. Letos v dubnu se objevila zpráva, že Janouškův kamarád Bém na neoficiální schůzce nabízel Martincovi post krajského ředitele Policie ČR v Praze.

ČESKÁ POZICE publikovala k případu článek: Kdo zametl Janouškovy miliardy ve Švýcarsku?

Počet příspěvků: 1, poslední 28.9.2012 07:14 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.