Kolem Dobešova projektu za půl miliardy krouží šibal Elfmark. Jsou to jen fámy?

Za Asociaci krajů byl k debatě o projektu DV TECH pozván Miroslav Elfmark, muž podezřelý z korupčního jednání ve fondech EU.

Miroslav Elfmark, jenž v srpnu 2010 skončil na postu ředitele strukturálních fondů na ministerstvu průmyslu a obchodu, se údajně pohybuje kolem půlmiliardového projektu MŠMT. foto: © ČTK, ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Miroslav Elfmark, jenž v srpnu 2010 skončil na postu ředitele strukturálních fondů na ministerstvu průmyslu a obchodu, se údajně pohybuje kolem půlmiliardového projektu MŠMT.

Aktualizováno. Ministerstvo školství (MŠMT) chystá další pozoruhodný Individuální projekt národní (IPn). Půjde na něj půl miliardy korun, což je na samé horní hranici pro dotyčnou výzvu. Podílet se na záměru DV TECH, jehož „cílem je vznik regionálního systému dalšího vzdělávání v oblasti moderních technologií“, bude Asociace krajů ČR (AK ČR) a Hospodářská komora ČR. Spuštěn má být v dubnu. „Krouží kolem něj Miroslav Elfmark, který radí asociaci,“ sdělilo ČESKÉ POZICI několik zdrojů ze školství i politiky. Jsou to jen zlé, protidobešovské šumy?

Přímo jsme se tedy tázali na ministerstvu. Namísto odpovědí k projektu, jenž má za pět set milionů připravit učební materiály, multimediální pomůcky a učebny, vydalo PR oddělení MŠMT ve čtvrtek přímo tiskovou zprávu. V kontextu takzvaných ípéenek OKNO, SPORT, NVDD či NEDIR jde o nezvyklou věc – představovat neschválený projekt předem nebývalo vskutku zvykem. Powerpointovou prezentaci záměru DV TECH placeného z evropských fondů přikládáme ve formátu PDF.

Skutečnosti o působení pana Elfmarka nejsou MŠMT známy. Ale v pozvánce na kulatý stůl jeho jméno figuruje.„Nutno zdůraznit, že DV TECH byl zatím schválen jako projektový záměr a prošel odbornou diskusí na kulatém stole. V současnosti se upravuje žadatelem a zapracovávají se připomínky ministerské sekce EU fondů. Následovat bude hodnocení externích odborníků a expertní skupiny složené ze zástupců akademické obce. DV TECH projde rovněž takzvaným pre-auditem ze strany auditorské společnosti PwC, s níž máme uzavřenou rámcovou smlouvu,“ uvedl náměstek Michal Zaorálek.

Z tiskové zprávy je nejzajímavější poslední odstavec: „Na základě novinářských dotazů uvádíme, že pan Miroslav Elfmark není pracovníkem MŠMT, ani nepracuje za ministerstvo na tomto nebo ostatních projektech. Jiné skutečnosti o jeho působení na projektu DV TECH nám nejsou známy.“ Podstatné je zvýraznění pasáže „za ministerstvo“, poněvadž se spekuluje, že Elfmark se o projekt zajímá z hlediska AK ČR.

Kdo je Miroslav Elfmark?

Bývalý ředitel sekce strukturálních fondů na Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR, na něhož bylo v srpnu 2010 podáno trestní oznámení pro přijímání úplatku. „Dlouhodobě se objevovaly informace, že jeho jednání má korupční charakter. Vzhledem k objemu prostředků, o kterých rozhodoval, v řádech desítek miliard korun, jsme doklady o jeho možné korupční trestné činnosti považovali za závažné,“ uvádí Transparency International (TIC).

„Byly zmapovány a zdokumentovány finanční transakce, které TIC vyhodnotila jako korupční plnění. Jednalo se o převody financí na konto Elfmarkovy firmy, z firmy, která uspěla ve veřejné zakázce pro CzechInvest – organizaci Elfmarkovi přímo podřízenou. Sama zakázka v hodnotě 275 milionů Kč vykazovala indikátory zmanipulovaného zadávacího řízení,“ uvádí web Transparency.cz. Den po zveřejnění trestního oznámení byl Elfmark odvolán z funkce dnes již také „odkloněným“ ministrem Martinem Kocourkem (ODS).

Podle Hospodářských novin šlo o tendr na informační systém za 275 milionů od společnosti ASD Software. „Šumperská firma nedlouho poté poslala 7,9 milionu společnosti E-institut. Po třech dnech pak odchází 7,1 milionu na účet poradenské firmy ITS 42, která je pro celý příběh důležitá – založil ji totiž právě Elfmark a v roce 2007 ji převedl na svého otce,“ píší HN, které upozornily rovněž na Elfmarkovo podezřelé angažmá při dotaci 300 milionů pro vědecko-technický park ve Zlíně.

ČESKÁ POZICE kontaktovala přímo Elfmarka, aby svůj případný podíl na novém projektu vysvětlil. „Ptali se mě jen na veřejnou podporu, se kterou jsem radil v projektu nějakého dalšího technického vzdělávání... DV TECH? Nevím, jak se to jmenuje. Požádal mě o to jeden kolega. Nač to potřebujete vědět? Píšete zase nějaký blábol?“ uvedl Miroslav Elfmark, který možnou spolupráci na projektu MŠMT bagatelizoval.

V kuloárech se špitá, že Elfmark má blízko k Ditě Schautové, dnes pověřené  zástupkyni (neobsazeného) vrchního ředitele sekce EU fondů na školství. „Paní Schautovou dobře znám; ještě z dob, kdy pracovala na ministerstvu dopravy a starala se o Galileo. Znám se ale s kdekým,“ uvedl Elfmark v krátkém rozhovoru.

Přímo zodpovědnými osobami za projekt DV TECH jsou dle resortního mluvčího Hynka Jordána oficiálně tito lidé: za ministerstvo školství Petr Hrabánek (ředitel odboru administrace ESF), dále Radek Pažout (tajemník Hospodářské komory ČR) a Michal Hašek (předseda Rady Asociace krajů ČR).

Co za 500 mega?

Soudit jen podle jedné přednášky kvalitu projektu DV TECH není pochopitelně možné; odborníci říkají, že prezentace byla připravena vcelku dobře. Vzniknout má mimo jiné 60 vzdělávacích modulů, 20 učeben, třináct funkčních rad, 980 výukových seminářů a 130 kulatých stolů. Upozorňují ale především na možné potíže s takzvanou udržitelností čili s pokračováním systémového projektu po vyschnutí evropských peněz, jak jsme nedávno psali v metafoře na stavěnou školní budovu, do které později začne kapat a táhnout...

Více informací zatím neposkytly ani obě partnerské organizace. „Protože je projekt ve schvalovacím procesu a jeho finální verze dosud není připravena, mohu odkázat pouze na informace, jež byly sděleny v rámci projednání projektu s veřejností, které proběhlo dne 10. ledna 2012,“ odvětila Tereza Šamanová, ředitelka odborných projektů při Hospodářské komoře ČR.

„Dle pokynu Petra Hostka, ředitele Kanceláře Asociace krajů ČR, si vám dovoluji sdělit, že AK ČR v tuto chvíli čeká na stanovující jednání s Hospodářskou komorou, kde budou všechny důležité otázky řešeny. Bohužel vám nemohu podat jiné informace,“ odepsala Zuzana Indrová za Asociaci krajů ČR. Na přímý dotaz, čemu se Elmark v asociaci věnuje, přišel dovysvětlující e-mail: „Pan Miroslav Elfmark v Asociaci krajů ČR nepracuje.“ Každopádně ale pod její hlavičkou vystupoval.

Jediný odborný zástupce?

O tom, že Elfmarkovo jméno nespadlo jen tak z nebes, svědčí i prezenční listina ze zmíněného kulatého stolu, kde je pro Elfmarka kolonka připravena (viz naskenovaná příloha v PDF), ale po debatě zůstala prázdná. Byl jediným zástupcem AK ČR v seznamu, ale jako mnoho jiných z prezenční listiny nakonec nedorazil. „Byl jsem pozván na nějaký ten kulatý stůl, ale nechtělo se mi tam. Proč bych tam taky chodil,“ říká kontroverzní muž. A proč byla u jeho jména napsána zkratka AK ČR? „To nevím, zeptejte se jich,“ odvětil. To jsme také učinili, ale odpověď už nepřišla. (Po vydání článku reagoval dopisem ředitel Kanceláře AK ČR Petr Hostek, jenž kategoricky vyloučil jakýkoliv vztah s Elfmarkem.)

„Pokud by se jeho součinnost na projektu z peněz EU jakkoli potvrdila, v Bruselu se z toho zblázní. Podobně jako jsou již alergičtí na ministra Josefa Dobeše, tak Elfmarkovo jméno s ohledem na jeho minulost působí jako červený hadr na býka,“ říká zdroj ČESKÉ POZICE.

Ač se na ministra školství hněvá leckdo, předseda Hospodářské komory Petr Kužel měl pro Dobeše 30. prosince jen pochvalná slova: „Po dlouhé době řídí tento klíčový resort člověk s jasnými názory, který neříká jen líbivé věty o vzdělanosti. Hospodářská komora ČR má za to, že jeho případný odchod z vlády by zastavil mnoho pozitivních změn v systému našeho školství.“