Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jak diskutovat?

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstraňovat. Jejich délka může být maximálně 2000 znaků, delší budou zkráceny. Nepřijatelné jsou zejména urážky, vulgarismy, rasismus a neplacená reklama.


  • Příspěvků: 2
  • Poslední: 14.3.2018 22:39
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
Poněkud málo nesouhlasím

Liberálně demokratické síly nejsou ani liberální, ani demokratické To je velká pravda. Politici totiž neustále hýří všelijakými přívlastky demokracie, přičemž zcela zapomínají na to základní. Aby demokracie mohla býti liberální, zastupitelskou, přímou, sociální, socialistickou, lidovou, parlamentní či jakoukoliv jinou, musí být především demokracií jako takovou. Demos kratos - vláda občanů. Vláda občanů, nikoliv vláda někoho či něčeho jiného. Ani vláda politických stran či hnutí. Pod pojmem "vláda občanů" se rozumí vláda nejméně nadpoloviční většiny těchto občanů a nikoliv vláda menšiny. Politické strany, ani jejich ev. koalice nikdy netvoří většinu občanů. Vždy jsou vzhledem k občanům ostatním ve výrazné menšině. "

"Komentáře vždy dospějí k závěru: na straně dobra stojí

liberální demokracie, která znamená lidská práva, svobodu, sociální

jistoty, toleranci a porozumění". Tyto komentáře, obvykle politilogů a novinářů, jsou přinejmenším mylné. Lidská práva, svobodu, toleranci a porozmn

Re: Poněkud málo nesouhlasím

porozumnění, jakož i jisté sociální jistoty jsou znakem každé, nejen liberální demokracie. Dá se říci, že jsou základem demokracie jako takové. Každé demokracie.Jde o to, že samotný pojem "liberální demokracie" je poněkud nesmyslný. Podle slovníku cizích slov slovo "liberální" znamená "svobodomyslný, nezaujatý, velkorysý, ev. umírněný". Těmito přívlastky se ovšem zase honosí každá demokracie. Pojem "liberální" je zde zcela zbytečný. Pokud chceme o věci vést diskusi, musíme vzít na vědomí jednu základní a zásadní věc. Jsou pouze dva státy na světě, které se skutečné, zastupitelské demokracii blíží. Jsou to Švýcarsko a Lichtenštejnsko. Je povícero států, které se na cestu ke skutečné domokracii vydaly (Irsko, Island a pod), což ovšem neznamená, že jsou státy demokratickými. Pokud připouštějí vládu a moc politických stran nad občany, kdy tyto politické subjekty nejsou zástupci občanů v moci zákonodárné, nemohou se nazývat státy demokratickými a tedy ani liberálně demokratickými.