Koalice: Náměstci, třeste se!

Rodící se Sobotkova vláda zůstane, zdá se, věrná tradici, že na úřednická místa patří političtí nominanti.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Dvojky na ministerstvech by měly znervóznět, pokud to už neudělaly. Strany vznikající vlády Bohuslava Sobotky si totiž kývly na to, že místa náměstků na ministerstvech obsadí svými lidmi. Stávající náměstci se tak zřejmě budou pakovat, protože většina z nich jsou vyslanci bývalých vládních stran či aktuálně Zemanových přátel. ČSSD, ANO a KDU-ČSL vlastně navážou na dosavadní tradici obsazování vrcholu státní správy těmi zástupci stran, které nezískaly přímo křeslo ministra.

Rozdíl oproti předchozím letům však spočívá v tom, že jak nejsilnější ČSSD, tak zejména druhý koaliční partner, hnutí ANO, a i lidovci postavili svoji předvolební kampaň na hlásání depolitizace české státní správy a odstřižení se od zažité praxe. Zájem stran o náměstkovské pozice tomu ovšem příliš nenasvědčuje. Vlastně vůbec.

Kdo se udrží, ten jede

Existenci nepsané dohody o politických náměstcích – v koaliční smlouvě tato klauzule není – potvrdili ČESKÉ POZICI zástupci všech tří stran budoucí koalice. „Je to dohodnuto, vyšleme svoje nominanty na koaliční ministerstva,“ řekl ČESKÉ POZICI člen ČSSD, který si nepřál být jmenován. „Hnutí ANO sice původně chtělo, aby byla místa náměstků obsazena jen odborníky-nestraníky, ale ČSSD ho z toho vyléčila,“ dodal zástupce lidovců Pavel Svoboda. „Pan Sobotka měl jiný názor než my,“ potvrdil ČESKÉ POZICI i předseda ANO Andrej Babiš. „Ta věc je ale ještě k debatě, není to definitivní,“ dodal.

Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka měl argumentovat (jeho vyjádření se ČESKÉ POZICI nepodařilo získat, Sobotka nezvedal telefon ani nereagoval na sms), že řadu ministerstev obsadili ze shora dolů Zemanovi lidé či ještě pohrobci předchozích vlád, a pokud má být koalice úspěšná v prosazení svého programu, musí k tomu mít na vrcholech úřadů svoje lidi. Už citovaný zástupce ČSSD prohlásil, že za věcí je i jistá nedůvěra mezi koaličními stranami. Zejména nezkušené ministry ANO si budou chtít sociální demokraté „pohlídat“ a lidovci zase chtějí dohlížet na „dodržování koaličního programu“ ze strany ČSSD.Političtí nominanti dostanou možnost natrvalo si teplé místečko ve státní správě obhájit ve výběrovém řízení s preferenčními podmínkami

Hlavním důvodem k prodloužení dosavadní praxe, kdy každá z koaličních stran obsadila náměstky na ministerstvech, však je spíš zájem partají pevně umístit svoje zástupce ve státní správě. Pokud totiž projde novela služebního zákona z roku 2002 v podobě, v jaké jí ČSSD poslala těsně před Štědrým dnem do Poslanecké sněmovny, zakonzervují se političtí nominanti na svých postech a dostanou možnost natrvalo si teplé místečko ve státní správě obhájit ve výběrovém řízení s preferenčními podmínkami.

„Nefunguje normálně“

Iniciativa Rekonstrukce státu se proto proti „Tejcově novele“ služebního zákona ohradila a žádá její zásadní úpravy, protože jinak se podle ní nynější spojité nádoby politické strany – státní správa nerozdělí.

„ČSSD zjevně změnila názor na odpolitizování úřednictva, než jaký zastávala ve volbách. Vysvětluju si to jako boj o zachování vlivu nad státní správou,“ okomentovala to pro ČESKOU POZICI Lenka Petráková z Oživení, která má v rámci Rekonstrukce státu na starosti zákon o státní službě. Připouští, že strany musejí mít možnost měnit řád věcí na ministerstvech včetně personálií, když jejich program dostal mandát od voličů. „Političtí nominanti a vrcholní úředníci ale musejí být jasně definováni a odděleni, což tady není,“ dodává.

Politické nominace a možná personální zemětřesení na ministerstvech by mohlo nejvíc odskákat hnutí ANO, protože právě to plédovalo za nezávislost úřednictva na politicích. Ústupek ČSSD v obsazování náměstkovských židlí ale jeho šéf Babiš překvapivě nevidí jako rozpor s předvolebním slibem jeho voličům. „V čem jako rozpor?“ opáčil Andrej Babiš ČESKÉ POZICI. „Já hledám odborníky, ale je jich asi málo, já nevím. Celý tenhle stát nefunguje normálně. Kdyby fungoval normálně, tak jsem ještě na lyžích a neřeším nějakou vládu,“ řekl Babiš. A dodal: „Ještě se ale o těch náměstcích budeme s panem Sobotkou bavit.“