Kmotři ODS se obávají případného Rampulova nástupce

Vyšetření údajné korupce na Státním fondu životního prostředí by mohlo dostihnout Pavla Drobila, a možná i další lidi blízké ODS.

Zdá se, že ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil to s personáliemi nemá jednoduché. Bývalou nejvyšší státní žalobkyni Renatu Veseckou odvolal po půl roce působení v úřadě, a vyvolal tím napětí uvnitř vlivné kliky v ODS, která chtěla Veseckou zachránit. Nyní svádí od jara urputný boj s Vlastimilem Rampulou, šéfem pražských státních žalobců. A dost možná to bude Pospíšila stát i místo. Podle informací MF Dnes zuří mezi ním a jeho stranickým a vládním šéfem Petrem Nečasem zákopová válka.

Premiér je na Pospíšila údajně naštvaný, protože s ním „vyhazov“ Rampuly nekonzultoval v předstihu. A konkrétní důvod? Lobbisté blízcí politice se domnívají, že Pospíšil s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem chystají pokračování vyšetřování kauzy Pavla Drobila, bývalého ministra životního prostředí, jehož poradce Martin Knetig prý pro Drobilovu politickou kariéru sháněl peníze na Státním fondu životního prostředí (SFŽP). Pokračování kauzy, na níž upozornil exředitel SFŽP Libor Michálek, by bylo pro Nečase minimálně ze dvou důvodů nepříjemné.

Drobil je stále místopředsedou ODS a případné trestní řízení, který by se zajisté odehrávalo i v médiích, by občanské demokraty oslabil. Již teď přitom těsně soupeří s TOP 09 o pozici nejsilnější pravicové strany.

Existuje však i druhá možnost, proč se Nečasovi, ale ani dalším politikům nelíbí razance, s níž Pospíšil a Zeman čistí státní zastupitelství. Jde o nebezpečí, že Rampulův nástupce naplno rozjede vyšetřování kauz, jako jsou údajná korupce okolo nákupu armádních pandurů, pořízení stíhaček Gripen či úplatky při privatizaci Mostecké uhelné. Důvěryhodný zdroj ČESKÉ POZICI řekl, že odvolání Rampuly souvisí s přetahováním mezi stranickými kmotry ODS v Praze, Plzni a Brně, kteří spolu soupeří o vliv na chod strany. Dodejme, že za éry Vlastimila Rampuly si vrchní státní zastupitelství v Praze vysloužilo nepěkné označené – vrchní státní zametačství.

Související články:

Počet příspěvků: 2, poslední 12.9.2011 11:15 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.