„Kmotr“ ODS Novák nesouhlasil s podmínkou, dostal čtyři roky natvrdo

Severočeský politik přijal dle soudu více než 40milionový úplatek. Pokuta pět milionů i pětiletý zákaz činnosti veřejné osoby mu zůstaly.

David Kasl 16.7.2012

Původně, dle rozsudku z konce roku 2010, dostal Alexandr Novák (ODS) za přijetí více než 40milionového úplatku dva roky podmínku, pokutu pět milionů (sic!) a pětiletý zákaz činnosti veřejné osoby. Proti výši trestu se odvolala státní zástupkyně (požadovala změnu podmínky na nepodmíněný trest) i sám Novák.

V pondělí Krajský soud v Ústí nad Labem trest pro bývalého senátora a exstarostu Chomutova změnil – na čtyři roky natvrdo (pokutu i zákaz činnosti ponechal). „Takový rozsudek jsem nepředpokládal. Určitě podáme dovolání k Nejvyššímu soudu,“ reagoval po vynesení verdiktu Novák.

Kšeft s akciemi

V roce 1999 vyjednal Novák coby starosta Chomutova prodej akcií města v Severočeské energetice a Severočeské plynárenské společnosti za více než 317 milionů korun německé společnosti VNG Leipzig. Ta za zprostředkování koupě poslala 2,27 milionu marek Petru Schmelovi. Peníze dle obžaloby přitekly přes kyperskou firmu na rakouský soukromý účet Novákových. Novák se hájil tím, že peníze (43 milionů korun) dostala jeho manželka jako půjčku na podnikání v Rakousku od kyperské firmy Interkontraktor.

Novákův obhájce Jan Růžek pro Lidovky.cz uvedl: „Paní soudkyně v podstatě řekla, že to má mít odrazující účinek. Má na to vliv atmosféra ve společnosti. Jaký to může mít odrazující účinek, když uplynulo 15 let od skutku. Vzpomeňte si na padesátá léta, kdy lidé podepisovali petice za popravení Milady Horákové.“

Bývalý předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) a současný kandidát na prezidenta si nemyslí, že by se jeho strana případem měla zabývat. „Tohle vůbec není úkol pro výkonnou radu, soud rozhodl a předpokládám, že politici by neměli zasahovat do jednání soudu,“ uvedl Sobotka pro Lidovky.

Takhle se dělá byznys!

Alexandr Novák byl v letech 1998 až 2002 za ODS starostou Chomutova, v letech 2000 až 2006 byl senátorem. Transakce s akciemi není jediným stínem na Novákově pověsti – mimochodem, expremiér Mirek Topolánek ho zařadil mezi stranické kmotry, kteří z pozadí ovládají stranu. Jak píše iDnes.cz, od roku 2008 Novákovy firmy či on sám koupil řadu pozemků, na kterých pak několikanásobně vydělal. Toto je stručný soupis Novákových (a jeho firem) obchodních úspěchů:

  • Na Mostecku koupil několik bezcenných parcel, později se však ukázalo, že přes ně mají vést plynovody.
  • Ve velkém skupoval pozemky i na Lounsku, kde chce státní společnost ČEPS postavit sloupy elektrického napětí.
  • Načerno postavil benzinku v Jiříkově.
  • V rozporu se zákony postavil sluneční elektrárnu v Moldavě na Teplicku. Ústecký krajský úřad však letos v dubnu rozhodl, že stavba se může obejít i bez nutné výjimky z ochrany živočichů a rostlin, i když stojí v chráněné oblasti Natura 2000, jejíž ochranu nařizují Česku evropské směrnice.
  • Analytici ministerstva financí zmapovali, že Novák údajně ve velkém krátil daně. Věc předali protikorupční policii.