„Kmotr“ Hrdlička se pustil do léčení ODS

Americké zdravotnictví má ozdravný plán pod názvem ObamaCare. ODS nyní bude léčena pod heslem HrdličkaCare.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Jen pár hodin po začátku obří razie Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), která dosáhla i na Úřad vlády, se šéfovi poslaneckého klubu za ODS Marku Bendovi ozval kontroverzní pražský podnikatel a předseda místního sdružení ODS Vinohrady Tomáš Hrdlička. Jeho SMS zpráva, kterou ocitovala MF Dnes, zněla jako drsná ironie: 

„Marku, nezoufej. Konečně se ukazuje, kdo jsou ti čestní v ODS. Zítra se vracím z exilu a zbavím ODS podezřelých kriminálníků, obviněných, případně obžalovaných osob. Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí. Vůbec nevadí, že půlka Úřadu vlády a bývalé vedení pražské ODS, respektive magistrátu, jsou zatím neodsouzení zločinci. Drž se. Už se blížím,“ napsal Bendovi Hrdlička, toho času v Chorvatsku – stejně jako Roman Janoušek (ovšem náhlý odjezd chvíli před zásahem policie samozřejmě ani u jednoho z nich nesouvisel s tím, že by se o akci protimafiánských policistů něco dozvěděli, jak oba přispěchali ubezpečit).

První dny po návratu bylo samozřejmě třeba využít k „rozkoukání“ se a ke schůzkám s vlivnými pražskými hráči. Ale netrvalo dlouho, a Hrdlička si už dělá čas na rozhovory. Z nich je o něco patrnější jeho představa o tom, jak by mohla záchrana ODS vypadat.

„Vážně uvažuji o tom, že kvůli této šílené době se pokusím skončit s nálepkováním typu kmotrů a budu kandidovat v rámci stranické struktury. Ještě nevím kam, ale nemám strach se pustit do politického příběhu,“ sdělil Hrdlička Parlamentním listům v rozhovoru, kde ještě podal výklad trestního práva. Ocenil „lidský rozměr” Miroslava Kalouska nebo vysvětlil, jak se má chovat občanský demokrat. Na otázku, zda bude kandidovat do vedení, nebo přímo na předsedu, Hrdlička řekl jen tolik, že ještě neví a uvidí.

Pokud by případnému novému předsedovi Martinu Kubovi po podzimním kongresu kryl záda Tomáš Hrdlička, značka ODS by jistě začala stoupat do výšinObčanští demokraté (a nejen ti pražští) po takovém ujištění určitě přestali zoufat. Pokud by novému předsedovi Martinu Kubovi po podzimním kongresu kryl záda sám Tomáš Hrdlička, značka ODS by nepochybně začala stoupat do nebeských výšin. Obzvlášť, pokud by se k Hrdličkovi přidali i další dva muži, u nichž podle usnesení o zahájení stíhání celého vyšetřování kauz Jany Nagyové začalo – tedy Roman Janoušek a Ivo Rittig. První by v rámci „HrdličkaCare“ mohl být kandidátem ODS na pražského primátora, druhý třeba místopředsedou pro hospodaření strany.

Sám Tomáš Hrdlička může stavět na stabilní podpoře členské základny v Praze 10, která se zčásti opírá o místní boxerské sdružení. Dosud ranaři z místní buňky ODS Vinohrady docházeli pouze na jednání zastupitelstva Prahy 10, jejich přítomnost na kongresu celostátní ODS by byla vítaným zpestřením pro delegáty i novináře.

Občanským demokratům by se také otevřely nové možnosti koaliční spolupráce. V politických a byznysových kuloárech se bere jako fakt, že Hrdlička má blízko k pražské organizaci Strany práv občanů – Zemanovců nebo k novému seskupení Uzdravme naši politiku. Stále se navíc čeká, jak dopadnou dosud bezprizorní bývalí členové ODS v Praze 4 nebo Praze 10 – a i zde by se Hrdlička jistě rád přimluvil.

Bohužel je stále ve hře možnost, že Tomáš Hrdlička jen tlachá. Už loni na podzim sliboval ČESKÉ POZICI, že zvedne kandidaturu na předsedu strany, a dušoval se u toho, že nejde o žádný vtip. Protinečasovské křídlo tehdy jen horko těžko na poslední chvíli vyplodilo kandidáta Ivana Fuksu.

Tak snad už tentokrát Hrdlička vezme tu očistu ODS poctivě a nikam neuhne.