Klumpar získal souhlas ČNB, od pondělí povede exportní banku

Nominaci generálního ředitele ČEB potvrdí dozorčí rada. Na schválení nového šéfa pojišťovací společnosti EGAP Jana Procházky se ještě čeká.

Nástup Jiřího Klumpara do čela České exportní banky (ČEB) je hotovou věcí  – s jeho nominací vyjádřila souhlas Česká národní banka. Podle dobře informovaných zdrojů ČESKÉ POZICE tento pátek nominaci Klumpara, který dříve působil mimo jiné v GE Money Bank, ještě jednou formálně potvrdí dozorčí rada ČEB. Ujmout funkce se má nový generální ředitel banky v pondělí.

Centrální banka zatím podle dostupných zpráv neschválila nominaci nového výkonného šéfa druhé státní instituce na podporu exportu – pojišťovací společnosti EGAP. Ve výběrovém řízení zvítězil člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Jan Procházka, jehož nominaci na generálního ředitele EGAP pak potvrdila dozorčí rada této instituce. ČNB má na posouzení jeho kompetencí čas ještě zhruba dva týdny.

ČESKÁ POZICE se výběru ředitele ČEB i EGAP věnovala průběžně.

Od nástupu obou mužů do nových funkcí se očekává, že skončí období nejistoty ohledně dalšího vývoje obou institucí po odchodu předchozích šéfů letos v září.

Jiří Klumpar byl v minulosti také nuceným správcem Agrobanky a strávil osm let v poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers. Sám Klumpar již dříve České pozici potvrdil, že počítá s „kontinuitou priorit“ ČEB. Hlavním cílem české exportní strategie je podpořit vývoz na rizikovější, ale nadějné mimoevropské trhy, a snížit tak obchodní závislost na Evropské unii.

Počet příspěvků: 2, poslední 5.1.2013 04:42 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.