Klausův tajemník ví, jak na sebe upozornit

Ladislav Jakl se obul do „cyklomaniaků“. A zoufalá snaha upoutat pozornost médií ještě před odchodem z Hradu mu opět vyšla. 

foto: © montáž ČESKÁ POZICEČeská pozice

Pokud si snad někdo myslel, že hradní parta kolem Václava Klause už nemůže ničím překvapit, zmýlil se. Prezidentův tajemník Ladislav Jakl v předsilvestrovském vydání své pravidelné dávky humoru na blogu iDnes.cz zveřejnil příspěvek Cyklistiku je nutno okamžitě zakázat. Jde o další zoufalou snahu, jak na sebe upoutat pozoronost médií před odchodem z Hradu. Bohužel to opět vyšlo.

Jakl v příspěvku líčí cyklisty ve smradlavých dresech coby parazity poškozující životní prostředí, protože po pořádném výšlapu snědí více jídla než obvykle. Kvůli tomu musí podle něj zemřít mnohem více nevinných „prasátek a kraviček“, takže je mnohem ekologičtější sedět doma na zadku nebo jet autem.

Autor tohoto textu na Jaklův výpad původně vůbec nechtěl reagovat, a nečiní tak nakonec proto, že je vášnivým cyklistou, ale proto, že je čas Vánoc a lidem v nouzi se má pomáhat. Je zřejmé, že Jakl a jeho kolegové z Hradu si ještě před blížícím se koncem působení pod křídly svého prezidentského vzoru chtějí vynutit u médií a veřejnosti pozornost. Doufejme tedy, že aktuální příspěvek proti „cyklomaniakům“ ani mnohé další nemyslí příliš vážně.

Jako bulvár

Zajímavé ovšem je, že pozornost si Jakl a spol. vynucují lacinými kejklemi podobnými těm, které nedávno předvedl v televizi Daniel Landa alias kouzelník Žito. Chtějí šokovat, naštvat, zaujmout za každou cenu. Jako bulvár.

Většinový názor nemusí být správný, ale z toho nelze automaticky vyvodit, že negace většinového správná jeOtázkou je, zda Klaus a jemu věrní poradci vůbec mají nějaké autentické názory, nebo jen automaticky vytvářejí negace k mínění většiny? Byla by to poměrně dobrá strategie, jak si zajistit stálou podporu určité skupiny obyvatel. Svět podporuje zelená řešení a obnovitelné zdroje? My budeme modří. Spojené státy americké dopadly Usámu bin Ládina? Vždyť je to jen mediální fikce. A 11. září? Vzpoura tajných služeb (jak napsal Petr Hájek ve své knize). Společná Evropa? Kdepak. Ve světě roste tolerance vůči homosexuálům? Vždyť to jsou devianti. Kouření škodí zdraví? Nikdo to nikdy nedokázal (myslí si vášnivý kuřák Hájek). Novináři hájí členky kapely Pussy Riot? Vždyť je to líná lůza, co opisuje jeden od druhého (jak napsal Jakl v textu, v němž dívčí skupinu „vtipně“ počeštil na Kundí orgie).

Klaus a jeho poradci se zkrátka samozvaně zhostili role jakýchsi bojovníků proti mainstreamovým názorům a mediální manipulaci. Samozřejmě, většinové nemusí znamenat správné. Ale z toho nelze automaticky vyvodit, že negace většinového správná je. Navíc bojovat proti mediální manipulaci jinou manipulací je zcestné. Nezbývá než doufat, že blížící se odchod pánů z Hradu není jen další mediální fikcí.