Klausův projev ve Washingtonu: Ctrl C, Ctrl V

Média skočila po krmení: prezident v USA varoval před omezováním svobody. Téměř stejný projev ovšem pronesl už v červenci v Austrálii.

Česká média dnes skočila po krmení: prezident Klaus ve Washingtonu varoval před snahami omezovat svobodu. Tak se na tu novinku podívejme zblízka.

Václav Klaus je od pondělí do soboty na pracovní návštěvě USA a Kanady. Vede delegaci na 66. zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů v New Yorku, které bude zahájeno ve středu. Již v noci na úterý český prezident vystoupil s projevem v konzervativním washingtonském institutu Competitive Enterprise Institute založeném lobbistou Fredem Smithem, který je odpůrcem silné vlády.

V projevu Is Freedom in the Western World Guaranteed Today? (Je v dnešním západním světě zaručena svoboda?) se obává hlavně myšlenek, které nad svobodu a demokracii staví vyšší zájmy. Za nejpodstatnější hrozby považuje environmentalismus, který činí z ochrany životního prostředí ideologii, a tendenci vytvářet nadnárodní vládnoucí struktury.

„Všem nám leží na srdci lidská práva, někteří z nás se však obávají ,humanrightismu‘; jsme obohacování jinými kulturami, nikoliv však multikulturalismem; je třeba respektovat homosexualitu, nikoli však homosexualismus; musíme zajistit rovnoprávné postavení žen, máme však mnoho důvodů kritizovat feminismus; jsme členy různých dobrovolnických sdružení, nyní módně zvaných NGO (nevládní organizace, non-governmental organizations – pozn. red.), nicméně NGOismus považujeme za další ohrožení naší svobody.“

Boj za svobodu je dle Klause aktuální i ve 21. století. „Neměli bychom se stát oběťmi nových progresivních -ismů snících o změně světa a zdokonalení lidí. Měli bychom hájit naše staré dobré konzervativní názory a přesvědčení. Jak v Evropě, tak v Americe,“ uvedl prezident na závěr svého projevu.

Škoda, že média nevěnují prostor Klausovým projevům a přednáškám pro různé zahraniční instituty a think-tanky průběžně

Škoda, že média nevěnují prostor Klausovým projevům a přednáškám pro různé zahraniční instituty a think-tanky průběžně. Pak by jim nemohlo uniknout, že až na úvodních několik vět či odstavců je včerejší prezidentův projev de facto totožný s jeho přednáškou Threats to Freedom in the 21st Century (Co ohrožuje svobodu v 21. století) v Perthu z letošního července. Během soukromé cesty do Austrálie, kterou podnikl na pozvání dvou think tanků – IPA (Institute for Public Affairs) a Centra pro nezávislé studie–, tehdy Klaus absolvoval pět přednášek. Jenže jejich obsah mediálně totálně převálcovala kauza s bezpečnostním rámem v parlamentní budově: prezident jím údajně odmítl projít, když mířil do pořadu televizní stanice ABC1, která sídlí tamtéž.

Škoda, dnešní zpráva o washingtonské přednášce mohla znít úplně jinak: Prezident potvrdil svou názorovou konzistentnost. Bulvárnější média by si mohla rýpnout, není-li Václav Klaus již názorově vyčerpán a může-li nás vůbec ještě něčím novým překvapit. A po vzoru pana prezidenta bychom my, novináři, jádro sdělení prostě zkopírovali z již vydaného článku.

Porovnejte sami:

Počet příspěvků: 4, poslední 21.9.2011 08:05 Zobrazuji posledních 4 příspěvků.