Klausův marný boj prosadit vlastní adepty do Ústavního soudu

Ústavně-právní výbor nedoporučil „oranžovému“ Senátu schválit bývalého poslance ČSSD Zdeňka Koudelku ústavním soudcem.

Ústavní soud. Ilustrační foto. foto: © IlustraČeská pozice

Ústavní soud. Ilustrační foto.

Máme tu další díl souboje prezidenta Václava Klause s „oranžovým“ Senátem o jmenování nových členů Ústavního soudu. Senátní ústavně-právní výbor totiž v úterý nedoporučil horní komoře parlamentu odsouhlasit jmenování Klausova kandidáta Zdeňka Koudelky novým ústavním soudcem.

Již v únoru přitom senátoři odmítli odklepnout jiného prezidentova nominanta, Jana Sváčka. Na současném případu „Koudelka“ je zajímavé, že jde o bývalého vlivného poslance ČSSD (v letech 1998 až 2006), tedy strany, která má nyní v Senátu většinu. Ukazuje je, což je dobře, že stranická „legitka“ neznamená vše, a straníci jsou ochotni se postavit i „svému“ člověku.  

Do Koudelky se nedávno „navezli“ dva místopředsedové sociální demokracie – Jiří Dienstbier a Lubomír Zaorálek. Oba nepřímo naznačili, že Koudelka je součástí takzvané justiční mafie. „Je to věc senátorů. Kdybyste se ale zeptal mě, tak my jsme kritizovali justiční mafii a nikdy jsem nesouhlasil s tím, že člověk, který byl s námi spojen stranicky, že se vlastně stal nepřímo její součástí a obhajoval dokonce postupy paní Vesecké (Koudelka byl náměstkem nejvyšší státní zástupkyně – pozn. red.) v aféře pana Čunka,“ řekl například Zaorálek v nedávných Otázkách Václava Moravce. Podobně se pro ČESKOU POZICI vyjádřil i Dienstbier. Mluvčí Unie státních zástupců ve stejném pořadu zase řekl, že Koudelka si vysloužil přezdívku trafikant. Pokud Senátem neprojde ani Koudelka, pak tu jsou ještě esa jako Pavel Kučera, Pavel Němec či Renata Vesecká

Koudelka na úterním jednání senátního ústavně-právního výboru získal pouze tři souhlasné hlasy z osmi přítomných senátorů. Dienstbier například kritizoval Koudelkovo působení na nejvyšším státním zastupitelství v éře Vesecké a místopředsedovi ČSSD se nelíbily ani Koudelkovy názory na pravomoci prezidenta v oblasti mezinárodních smluv. Podle informací ČESKÉ POZICE jde zejména o souhlasný postoj Koudelky ke Klausovým manévrům kolem Lisabonské smlouvy.

Václav Klaus zřejmě neuspěje ani se svým dalším kandidátem. Jak si lze souboj mezi prezidentem a Senátem o nové ústavní soudce vlastně vysvětlit? ČESKÁ POZICE došla ke dvěma možným interpretacím: Buď každý Klausův nominant bude rok před vypršením prezidentova mandátu nepřijatelný a ze strany ČSSD jde o jakýsi „trucpodnik“. Anebo se nabízí alernativa, že každý Klausův kandidát je představitelem justiční mafie, kterého je nutné odmítnout.

Po Koudelkovi by tedy Klaus mohl příště zkusit štěstí s jinými esy – například s Pavlem Kučerou či Pavlem Němcem. Kdyby ani nad těmito jmény Senát nepřihmouřil oko, pak už se nabízí jen „femme fatale“ české justice Renata Vesecká.

ČESKÁ POZICE před několika týdny komentovala případ Sváček v článku Kariéra soudce Sváčka z hlediska daňového poplatníka.

Počet příspěvků: 2, poslední 5.4.2012 05:10 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.