Klausovo nové unijní téma: Vyvažme se z povinnosti přijmout euro!

Prezident se na setkání s českými diplomaty vyslovil pro vyjednání trvalé výjimky z povinného přijetí společné měny.

Prezident nechce být zatažen do konstrukce, že někdo rozboří vládu a pak si z chaosu urve pozice, které Hrad bude muset ústavně posvětit. foto: © ČTKČeská pozice

Prezident nechce být zatažen do konstrukce, že někdo rozboří vládu a pak si z chaosu urve pozice, které Hrad bude muset ústavně posvětit.

Prezident Václav Klaus na dnešním setkání s českými velvyslanci nadnesl nové téma ve vztahu k Evropské unii. Podle něho by si naše země měla vyjednat výjimku z povinnosti přijmout euro. „Ale toho se vláda bojí,“ řekl prezident dle agentury ČTK.

K zavedení společné evropské měny se Česká republika zavázala při svém vstupu do EU. Žádný konkrétní termín přistoupení do eurozóny však nebyl stanoven. Přijetí eura je podmíněno splněním takzvaných maastrichtských kritérií, z nichž ČR v současné době neplní limit deficitu veřejných rozpočtů k HDP do tří procent. Výjimku, pro niž se dnes vyslovil Klaus, mají Dánsko, Velká Británie a Švédsko.

Prezident se dnešním prohlášením vymezil vůči premiérovi Petru Nečasovi, který v pondělí před českými velvyslanci uvedl, že postoj ČR k euru by neměl být a priori skeptický. Země by však dle Nečase neměla o přijetí společné evropské měny usilovat za každou cenu.

Podle Klause by eventuální snížení počtu členských států eurozóny, o kterém se spekuluje v souvislosti s dluhovými problémy několika zemí, zejména Řecka, nebylo katastrofou. „Spolu s vámi všemi jsem zažil ‚rozpad‘ československé měnové zóny a ani ten žádnou katastrofu nevyvolal. Některé banky přišly o část svých aktiv, ale o tom bankovní byznys přece je. Fráze, že by to vytvořilo paniku, jsou falešné - naopak by to ukázalo, že je EU odhodlána něco udělat. Panika dnes vzniká díky tomu, že se naopak neděje nic,“ uvedl prezident.

Počet příspěvků: 1, poslední 30.8.2011 07:23 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.