Ceska Pozice

Klausova jihočeská mise: testuje expředseda návrat do ODS?

Chystané vystoupení Klause v Českých Budějovicích, regionu prvního místopředsedy ODS Kuby, zalarmovala premiérovy spojence.

Martin Shabu 19.5.2013

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ReutersČeská pozice

Bývalý prezident Václav Klaus se chystá do jižních Čech. V pondělí 20. května promluví k občanským demokratům na ideové konferenci v Českých Budějovicích. Jde o první veřejné vystoupení zakladatele ODS na vnitrostranické půdě poté, co se v roce 2010 na kongresu strany vzdal funkce čestného předsedy.

Na jinak banální zprávě jsou pozoruhodné dvě věci:

O školství, anebo o EU?

Zajímalo nás, jak se původně regionálně laděná akce zvrtla v debatu o české ekonomice ve vztahu k EU. „Očekával jsem, že to bude konference k přípravě volebního programu, ve čtvrtek jsem zjistil, že to bude vlastně přednáška Václava Klause, po níž přijde diskuse,“ neskrýval pro ČESKOU POZICI překvapení občanský demokrat z jižních Čech, jenž si nepřál být jmenován.

„To není přednáška. Je to řádně svolaná ideová konference, na níž jsme pana prezidenta pozvali, a on pozvání přijal už 3. května na slavnostním koncertě v Českém Krumlově. Tím, že tam přijede pan prezident, tak tam uděláme ekonomickou část v rámci konference. Myslím si, že je to mnohem zajímavější, než se bavit o školství,“ vysvětli ČESKÉ POZICI náhlou změnu Tomáš Jirsa (ODS), senátor a starosta Hluboké nad Vltavou.

Šéf jihočeské ODS, ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba, který patří mezi Klausovy favority uvnitř strany, pro Právo uvedl: „Dlouhodobě jsme hledali možnost, jak by pan profesor Klaus mohl promluvit k členské základně. Považuji ho za člověka, se kterým bychom jako s otcem zakladatelem a tvůrcem ideových principů diskutovat měli.“

Kam s Klausem?

Když jsme se pokusili nahlédnout pod povrch politického štěbetání, narazili jsme na konstatování: Klaus objíždí regiony, aby si otestoval, jakou podporu má. A to zvláště po krajně negativní reakci na jeho prezidentskou amnestii, která mu podstatně srazila popularitu u veřejnosti i v samotné ODS.

„Do podzimního kongresu ODS je ještě hodně daleko. Klaus se nebude nikam cpát, chce přijít k hotovému.“Z rozhovorů s politiky ODS však vyplynulo, že Evropský parlament pro Klause nepředstavuje příliš lákavé zaměstnání, mnohem raději by zůstal činný v Česku. Zřejmě by coby známý euroskeptik měl omezenou možnost usednout ve vysoké funkci v europarlamentu. Jeho odpůrci by se o to jistě aktivně postarali. Pokud by se však přeci jen rozhodl strávit část života mezi Bruselem, Štrasburkem a Prahou, určitě by stanul coby jednička kandidátky před šéfem europoslaneckého klubu Janem Zahradilem.

Myslí si tedy Klaus na místo předsedy ODS? „Do podzimního kongresu ODS je ještě hodně daleko. Klaus se nebude nikam cpát, chce přijít k hotovému,“ řekl ČESKÉ POZICI důvěryhodný zdroj z ODS.

Okénko v diáři a Kubův útok

Při zjišťování okolností vzniku akce v Českých Budějovicích jsme se dostali i ke dvěma úsměvným historkám:

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.