Klaus se nevzdává. Bude Senát podruhé hlasovat o Sváčkovi?

Podle Jiřího Dienstbiera by druhé hlasování Senátu o jmenování Sváčka ústavním soudcem bylo neblahým signálem pro vývoj české justice.

Janu Sváčkovi, předsedovi Městského soudu v Praze, by to lépe slušelo v některé soukromé firmě. foto: © ČESKÁ POZICE, Richard Cortes, ČTKČeská pozice

Diskusní pořad České televize Otázky Václava Moravce (OVM) přišel v neděli s informací o údajném druhém pokusu prezidenta Václava Klause přesvědčit Senát o schválení jmenování Jana Sváčka ústavním soudcem. Ostře se proti případnému dalšímu hlasování senátorů o Sváčkovi vymezil senátor Jiří Dienstbier (ČSSD): „Nechce se mi něčemu takovému věřit. Skoro bych to srovnal s pohrdáním Senátem ze strany prezidenta republiky a nemyslím si, že by se takle arogantně zachoval.“ Nesouhlas projevil i šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík, který řekl, že nevidí důvod Sváčkovu nominaci opakovat. Na základě „jakých záruk“ by si Klaus troufl Sváčka znovu navehovat? Přece by do takového rizika nešel jen tak.    

Senátoři hlasovali o schválení Jana Sváčka ústavním soudcem před dvěma týdny. Potřeba bylo 40 hlasů, získal jich však pouze 38. Změnili snad po pár týdnech dva senátoři názor? Při prvním hlasování bylo Sváčkovi vytýkáno členství v KSČ (v roce 1989) a zřejmě především jeho kontakty s vlivnými osobami, například Tomášem Hrdličkou či exministrem spravedlnosti Pavlem Němcem.

Představme si, že druhý pokus o jmenování Sváčka ústavním soudcem by Senátem (ve kterém má většinu ČSSD) prošel například výměnou za to, že novým předsedou Městského soudu v Praze či dalším ústavním soudcem (v červnu skončí mandát ústavnímu soudci Františku Duchoňovi) by se stal bývalý poslanec ČSSD a někdejší náměstek nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké Zdeněk Koudelka. „Tyto spekulace se objevovaly opakovaně. Myslím, že byly vyvráceny právě hlasováním Senátu o nominaci Jana Sváčka. Je to ten nejlepší důkaz, že žádný kšeft či handl typu kus za kus před projednáváním Jana Sváčka v Senátu nebyl,“ popřel Dienstbier takové spekulace.

Místopředseda ČSSD a možná i budoucí kandidát sociálních demokratů na prezidenta dále uvedl, že pokus o druhou Sváčkovu nominaci by byl špatným signálem směřování české justice. „Ve srovnání s dalšími věcmi, které se v justici dějí, tak by mně to přišlo jako poměrně znepokojivé. Protože jsem si myslel, že vývoj v justici začíná nabírat správný směr. A teď rozhodnutí soudu o zrušení odvolání vrchního státního zástupce Rampuly a tyto další signály dohromady by byly velmi znepokojivé,“ řekl Dienstbier.   

ČESKÁ POZICE komentovala případ Sváček před dvěma týdny v článku Kariéra soudce Sváčka z hlediska daňového poplatníka.

Počet příspěvků: 3, poslední 20.2.2012 03:43 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.