Klaus má pravdu, téma korupce se snadno zneužívá, říká „šachtovec“ Michal

Ze sporu mezi protikorupčním fondem Karla Janečka a projektem Šachta & Partners se stala šarvátka na otevřené scéně.  

Spoluvlastníci advokátní kanceláře Šachta & Partners Marek Stubley (vlevo) a David Michal. Jejich kancelář brzy změní název. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Spoluvlastníci advokátní kanceláře Šachta & Partners Marek Stubley (vlevo) a David Michal. Jejich kancelář brzy změní název.

Po členovi správní rady Nadačního fondu proti korupci Karlu Randákovi čelil v on-line rozhovoru na serveru ihned.cz často nepříjemným dotazům čtenářů i právník David Michal z advokátní kanceláře Šachta & Partners. „Souhlasím s názorem pana Klause na to, že nejrůznější soukromá sdružení mohou snadno líbivé téma boje proti korupci zneužít k prosazování svých soukromých zájmů,“ zněla například jedna z odpovědí právníka Michala.

Na jeho advokátní kancelář udeřil loni v prosinci Nadační fond proti korupci (NFPK), který předložil řadu dokumentů, jež podle fondu mají ukazovat na vyvádění peněz z pražského dopravního podniku. „Šachtovci“ nezaháleli a před pár týdny pomohli na svět projektu Vaše svoboda, jenž se mimo jiné soustřeďuje na činnost a způsob získávání informací analytika NFPK Karla Randáka.

Ze sporu mezi oběma iniciativami se postupem času stala ostrá šarvátka na otevřené scéně. V minulém týdnu pak představitelé Šachta & Partners prohlásili, že činnost protikorupčního fondu je protizákonná a požadují jeho zrušení. „Máme na fondu taky dost práce, ale prostudoval jsem si ve volné chvíli zákon o advokacii a líbí se mi v něm obzvlášť jedna pasáž o vyškrtnutí ze seznamu advokátů. Napadá mě, že bychom se Šachtou a jeho partnery uzavřeli takovou malou sázku: dokážete nás zrušit dřív, než vás vyškrtneme?“ glosoval v pondělí na webu NFPK snahu Šachta & Partners o zrušení fondu Petr Skočdopole, bývalý šéfredaktor časopisu Instinkt.

Vybíráme z on-line diskuse s Davidem Michalem:

Adam: Dobrý den, souhlasíte s prezidentem Klausem v názoru na korupci, a sice že pro ni nemáme dostatek „tvrdých dat“ a vůbec, že se to s kritikou korupce v ČR přehání, nebo podle vás naopak vláda dělá proti korupci málo a je to opravdu velký problém? Taky by mě zajímalo, čím máte svůj názor podepřen.

  • Michal: Já myslím, že pokud je korupce skutečná a prokázaná, tak to s její kritikou přehnat nelze, je ale potřeba posuzovat případ od případu a skutečně se držet tvrdých dat. Souhlasím s názorem pana Klause na to, že nejrůznější soukromá sdružení mohou snadno líbivé téma boje proti korupci zneužít k prosazování svých soukromých zájmů. Takzvané kauzy vytvořené NFPK okolo naší kanceláře a některých jejích klientů mne v tom názoru dostatečně utvrzují.

Občan: Dobrý den. Není divné, že všichni ti novináři mají docela důvěrné informace o účtech a převodech pana Rittiga (kontroverzního pražského podnikatele-pozn.red.)?? A kdo si myslíte, že za touto kampaní stojí?? Proč se třeba nemluví o miliardách kmotra Janouška (rovněž kontroverzní pražský podnikatel-pozn.red.) ulitých na kontech ve Švýcarsku?? Nemůže to být tím, že ředitel FAÚ (finančního analytického útvaru ministerstva financí-pozn.red.) je častým návštěvníkem v myšák Gallery a na protikorupční policii Martince (šéfa útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality-pozn.red.) dosadila Janouškova strana VV na schůzce na ministerstvu dopravy, jak psal časopis Euro? A máte i další zajímavé nahrávky mezi panem Sittou (upozornil na předražené jízdenky MHD v Praze, později jej ale obvinila policie kvůli nezákonnému obohacování na úkor společnosti Neograph-pozn.red.) a Martincem?? Myslíte si, že tito lidé mají morální kredit bojovat proti korupci, když jsou její součástí??

  • Michal: Divné to bez pochyby je, jsem rád, že někdo takto přemýšlí a nepodléhá davové hysterii. Je zjevné, že dokumenty pana Rittiga byly na objednávku nelegálně získány z banky, aby byly následně dezinterpretovány a použity k jeho diskreditaci. O morálce osob, jak se takto chovají, nemám žádné iluze. Kdo za tím stojí, se snad již brzy dozvíme.

Jarda: Dobrý den, jak to, že Vaše společnost figuruje ve všech (minimálně většině) v poslední době zveřejněných kauzách, které mají všechny znaky vyvádění špinavých peněz ven ze státních či veřejných firem? To přeci není náhoda.

  • Michal: Dobrý den, to máte pravdu, cílené diskreditační kampaně opravdu náhodné nebývají. Jinak s Vámi ale v ničem nesouhlasím. Za prvé naše firma v mnoha kauzách „figuruje“ zcela uměle a za druhé jsem si nevšiml ani všech těch znaků takzvaného „vyvádění“. To je typický produkt „randákovštiny“ – nikdo neví, co to znamená. Není to krádež, předražení, není to placení za neexistující plnění. Není to nic.

David H.: V pořadu Hydepark a z dalších dostupných informací poměrně jasně vyplynulo, že informace o Vaší činnosti a společnosti vůbec zkreslují média, nikoliv Nadační fond s panem Randákem. Rád bych se zeptal, proč nepožadujete škodu po konkrétních médiích? Nadační fond používá slovní spojení – „mohlo se tak stát“, média „stalo se tak“.

  • Michal: Dobrý den, je pravda, že NFPK poté, co pořádně přestřelil na prosincové tiskové konferenci, začal být ve svých vyjádřeních opatrnější. Výslovně lživá obvinění a původní materiály dokonce stáhli ze svých stránek. To ale nic nemění na tom, že původní impulz jde od nich a jsou to oni, kdo médii manipuluje a materiály jim předává (zejména pan Randák, který se se „svými“ novináři schází více, než je na člena správní rady NFPK zdrávo). Nechci média obhajovat, mají si zdroje ověřit, proto požadujeme nápravu i od nich – z naší strany padly žaloby i několik trestních oznámení na konkrétní novináře. 

Jan: Potřeboval bych ojebat stát, vyvézt peníze do daňových rájů, dále pak ojebat zaměstnance, abych jim nemusel nic platit, a nakonec získat nějaké dotace, ale tak nějak, abych ojebal i EU a užíval si peníze někde v Karibiku. Nevím ale jak. Mohu se obrátit na vaši právní kancelář? Prý je na to „jak stvořená“.

  • Michal: Dobrý den, můžete to zkusit, ale nemyslím, že bychom se dohodli. Něco tak hloupého bychom nedělali.

LSD: Vaše činnost je mnohdy na hraně zákona, nemáte s tím přinejmenším morální problém?

  • Michal: Morální problém se svou prací nemám, ale uznávám, že právničina není pro každého:).

Sváru mezi protikorupčním fondem a právníky z Šachta & Partners se ČESKÁ POZICE věnovala například v těchto článcích: