Klaus do europarlamentu? Ne.

Ačkoli by se z vyjádření politiků a komentářů médií mohlo zdát, že Václav Klaus míří do Bruselu, realita je jiná – nemíří.

V uplynulých týdnech ovládá mediální prostor konstrukce, že Václav Klaus chce kandidovat do Evropského parlamentu. Prý by dokonce mohl vést kandidátku za ODS. V pátečním rozhovoru pro Hospodářské noviny se k tématu široce rozpovídal i Jan Zahradil, předseda europoslaneckého klubu ODS, jenž uvedl, že by Klausovo angažmá v modrém dresu uvítal.

Jenže když jsme se pokusili ověřit u Klausových spolupracovníků, jestli exprezident skutečně o post europoslance usiluje, narazili jsme jen na nevěřícné kroucení hlavou. Ke klíčovým hráčům v ODS žádná žádost o zapojení Klause do eurovoleb nedoputovala.

Ostatně v úterý při spuštění Institutu Václava Klause bývalá hlava státu pronesla: „Jediný můj psací stůl je tady ten. Bezprostředně neplánuji, že bych měl mít nějaký další. To je zásadní sdělení, zásadní informace.“ A vzápětí zavtipkoval na účet přítomného člena správní rady institutu: „Když tamhle vidím europoslance (Iva) Strejčka, tak mám pocit, že kdybych se mu vnutil na jeho místo, tak bych ho vystrčil z jeho teplého místečka v Evropském parlamentu. To bych mu nerad dělal.“

O posty na evropské kandidátce bude mít zájem i poměrně početná skupina dnešních poslanců, kteří mandát ve sněmovně neobhájí

Čtenář těchto výroků nemusí být znalec Klausových projevů a jeho literární tvorby, aby mu došlo, že s tím Evropským parlamentem to zase až tak horké nebude. Nabízí se proto otázka, proč i přes takto jasně deklarovaný nezájem předseda europoslaneckého klubu Zahradil Klausovu kandidaturu rozebíral a proč ho varoval, aby se případně v Evropském parlamentu nespojil s euroskeptiky ze Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigela Farage (o čemž také vedla ČESKÁ POZICE s britským politikem rozhovor).

Chápeme Jana Zahradila

Odpověď se skrývá v obavě o volební výsledek ODS v evropských a sněmovních volbách, které by měly proběhnout za čtrnáct měsíců společně. ODS bude v obou případech bita — dost možná se počet jejích zástupců v Evropském parlamentu smrskne ze současných devíti třeba na pět a z 50 poslanců jich zůstane jen polovina. Souboj o volitelná místa na kandidátkách proto nabírá na obrátkách.

Dost možná se počet zástupců ODS v Evropském parlamentu smrskne ze současných devíti třeba na pět a z 50 poslanců jich zůstane jen polovina

Dle dvou důvěryhodných zdrojů ČESKÉ POZICE z ODS nemá své místo na kandidátce jasné ani Zahradil. Musel tedy otestovat, s kým se utká a proti komu se vymezí. Logicky se musel jako první vypořádat s možností, že by ho na kandidátce do Evropského parlamentu předběhl Václav Klaus. V interview pro Hospodářské noviny prohlásil, že by Klausovu kandidaturu za ODS podpořil. Bylo by to prý prospěšné pro „obě strany“. Dle pozorovatelů dění uvnitř ODS se Zahradil snaží vyvést na vlně stále ještě doznívající popularity Klause mezi občanskými demokraty. Coby dvojka za Klausem by měl poměrně slušnou šanci europoslanecký mandát obhájit.

Jenže existuje i možnost, že by Klaus kandidoval v jiném stranickém trikotu a v europarlamentu se přimknul k jiné frakci. I pro takový případ vyslal Zahradil vzkaz: „Pokud se bude Václav Klaus s Faragem spojovat, sníží to jeho autoritu. (…) Tyhle lidi by asi Václav Klaus neměl mít chuť reprezentovat.“ Jinými slovy, pokud nastane varianta B, bude Zahradil muset na otce zakladatele ODS útočit. Koneckonců by ho k tomu donutili britští konzervativci, s nimiž je ODS ve frakci Evropských konzervativců a reformistů. Právě britským konzervativcům totiž Farage doma ve Velké Británii systematicky ubírá hlasy.

V rozhovorech s politiky ODS jsme narazili na ještě jednu zajímavou souvislost. O posty na evropské kandidátce bude mít zájem poměrně početná skupina dnešních poslanců, kteří se pomalu vzdávají naděje, že by v lavicích Poslanecké sněmovny seděli i po létě 2014. Ačkoli se oficiální proces nominací na sněmovní a evropské kandidátky rozběhne až na podzim, už dnes je nálada více než hustá.

Dovedete si ale představit, že by Václav Klaus coby budoucí předseda europoslaneckého klubu a člen grémia ODS vydržel poslouchat současného stranického šéfa Petra Nečase?