Key Investments: Praha 6 a Praha 10 neobdržely úroky z dluhopisů

Firma E Side Property v březnu poslala pouze polovinu očekávaného ročního výnosu. Důvod: nemá dostatek hotovosti.

Starosta Prahy 10 Milan Richter si už zřejmě nebude investice prostřednictvím Key Investments pochvalovat jako dosud. foto: © ČTK, ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Starosta Prahy 10 Milan Richter si už zřejmě nebude investice prostřednictvím Key Investments pochvalovat jako dosud.

Starostovi Prahy 10 Milanu Richterovi (ODS) už zřejmě pomalu dochází, že nápad předchozího vedení této městské části investovat v roce 2010 celkem 200 milionů korun veřejných peněz prostřednictvím Key Investments nebyl až tak skvělý. Prozatím si i nová rada investice do neprodejných dluhopisů Via Chem Group a společnosti E Side Property (ESP) pochvalovala, z dluhopisů totiž plynuly každý rok úroky. Až letos na jaře nastaly potíže.

Teď už má Praha 10 nikoli jeden, ale dva problémy: nejenže 200 milionů již více než rok nedokáže od Key Investments získat zpět, ale krom toho z části těchto cenných papírů nedostává už ani úroky. Zatímco Via Chem Group úroky platí, E Side Property v březnu poslala pouze polovinu očekávaného ročního výnosu. Důvod: firma nemá dostatek hotovosti. Proto rada městské části Praha 10 rozhodla 23. dubna podat na E Side Property žalobu.

„U soudu bude Praha 10 požadovat zaplacení částky 2,6 milionu s příslušenstvím – tedy polovinu nesplaceného výnosu z dluhopisu této firmy. Polovinu dluhopisového výnosu splatil ESP koncem letošního března, i přes urgence ze strany města však další částku společnost nesplatila,“ stojí v prohlášení rady Prahy 10.

Do cenných papírů E Side Property utopila tato městská část 117 milionů korun. A stejně je na tom Praha 6, která dostala také pouze polovinu úroku. Rozdíl je pouze v tom, že Praha 6 a její společnost SNEO mají v dluhopisech E Side Property „jen“ 52 milionů. Ostatně i šestá pražská část podala na zaplacení výnosu z dluhopisů žalobu.

Co řekne věřitelům nový vlastník?

Tyto patnáctileté obligace - navíc s mizerným úročením Pribor plus 2,75 procenta - jsou splatné až na konci roku 2024! Dluhopisy nejsou nikde kótované, jsou tržně neprodejné, emitent nevydává zprávy o hospodaření. Osoba provádějící rating je neznámá, výsledek úvěrového hodnocení rovněž neznámý. Zda Praha 6 a Praha 10 za dvanáct let dostanou zpět své peníze, dnes nedokáže říct nikdo.

Nový finanční ředitel E Side Property Michal Košacký ČESKÉ POZICI sdělil: „Úroky z dluhopisů nebyly v plné výši proplaceny kvůli nedostatku provozní hotovosti ve společnosti E Side Property. Firmu nyní řídí nový management, který od října 2011 zastupuje nového vlastníka a který postupně převzal statutární orgány společnosti. Nyní s pomocí zkušených profesionálů z řad renomovaných mezinárodních poradenských firem a právních kanceláří probíhá příprava účetního auditu, analýza obchodních vztahů a právních rizik. Na jejím základě management navrhne možná řešení a seznámí s nimi věřitele společnosti.“

Firmu E Side Property vlastní od října 2011 z osmdesáti procent Natland Group prostřednictvím společnosti Eden Sport Investments Limited. Firma ovládá multifunkční komplex v pražském Edenu, kde hrají své zápasy pražské fotbalové kluby Slavia a Bohemians 1905. Předchozí majoritní vlastník Vladimír Kroužecký drží v této společnosti stále dvacetiprocentní podíl. Eden Sport Investments Limited (až do loňského srpna nesla jméno Key Oak Limited) je londýnskou matkou společnosti E Side Property.

Návrhy řešení situace se podle Natlandu Group očekávají v první polovině května

Poté, co skupina Natland firmu převzala, dospěli zástupci nového vlastníka k zásadním zjištěním ohledně finančního, právního a obchodního stavu společnosti. Poté Natland oslovil společnosti PricewaterhouseCoopers, Apogeo a právní kancelář Salans Europe, které v současné době dokončují podrobnou analýzu stavu společnosti včetně rekonstrukcí účetnictví a analýzy právních sporů a hrozících závazků. Návrhy řešení situace se prý očekávají v první polovině května. O těžké situaci E Side Property ČESKÁ POZICE informovala před několika týdny.

Právní analýza, kterou má k dispozici Praha 10, doporučuje kromě podání žaloby na zaplacení zbývající části úroku také upozornit na nedodržení povinností emitenta dluhopisů E Side Property slovenskou centrální banku. Tyto obligace totiž byly vydané na Slovensku. Národní banka Slovenska kromě jiného provádí dohled nad trhem s cennými papíry a dluhopisy ve Slovenské republice a dohlíží na dodržování podmínek emise dluhopisů. 

Veškeré cenné papíry včetně dluhopisů pro desátou městskou část původně pořídila v minulém volebním období společnost Key Investments. Nyní tyto cenné papíry v nominální hodnotě 200 milionů korun spravuje ČSOB. V souvislosti s touto kauzou již městská část podnikla řadu právních kroků včetně podání trestních oznámení na představitele Key Investments pro podezření z porušení povinností při správě cizího majetku či spáchání trestného činu zvýhodnění věřitele.

Kauzu Key Investments sledujeme detailně již více než rok v rubrice HOT-TOP.