Ceska Pozice

Key Investments: Pozdní reakce primátora Svobody

Radnice městských částí Praha 6, 10 a 13 podle informací ČESKÉ POZICE primátorův krok nepříjemně zaskočil.

István Léko 12.8.2011

Primátor Bohuslav Svoboda po půlročním otálení vyslal kontrolory. foto: © Český rozhlas, Česká poziceČeská pozice

Primátor Bohuslav Svoboda po půlročním otálení vyslal kontrolory.

Pozdě, ale přece. Primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda (ODS) se zhruba po půlročním otálení rozhodl v červenci provést kontroly správnosti postupů městských částí Praha 6, 10 a 13 ve věci zhodnocování jejich dočasně volných peněz. Tento krok Svoboda učinil kvůli firmě Key Investments, které zmíněné radnice svěřily přibližně miliardu korun a Praha 6 a 10 mají ještě asi polovinu investované částky utopenou v nelikvidních dluhopisech firem Via Chem Group a E Side Property a v neobchodovaných akciích Spolku pro chemickou a hutní výrobu.

Prověrku provádí odbor kontrolních činností Magistrátu hlavního města Prahy od přelomu července a srpna. Výsledek se dá očekávat v polovině srpna. Svobodovi úředníci se soustředí na zákonnost v minulosti provedených schvalovacích procesů. ČESKÉ POZICI tyto informace potvrdil primátor prostřednictvím svého sekretariátu.

Svoboda se však nezajímá jen o to, jak a z jakých pohnutek svěřily městské části Key Investments stamiliony veřejných peněz. Rád by zamezil opakování takových excesů. Radě hlavního města Prahy předloží aktualizovaný materiál k pravidlům nakládání s dočasně volnými zdroji Prahy. Starostům městských částí bude doporučeno nejen jejich osvojení, ale i tvorba vlastních analogických pravidel ve spolupráci s hlavním městem. Materiál připraví odbor rozpočtu magistrátu v srpnu letošního roku.

Jen aby se neřeklo...

Podle informací ČESKÉ POZICE radnice primátorův krok nepříjemně zaskočil, ale kontrolu odmítnout nemohly. „Kontrola ještě probíhá. Předpokládám, že skončí příští týden,“ sdělil ČESKÉ POZICI místostarosta Prahy 6 Petr Ayeboua. Radnice mají po ukončení procesu obdržet protokoly šetření. O tom, co v nich bude konstatováno, se neví, ale vše nasvědčuje tomu, že prověrky nenarazí na taková pochybení, kvůli kterým by někteří politici zmíněných městských částí museli čelit trestnímu stíhání.

Zdroj z vedení jedné z dotčených radnic ČESKÉ POZICI sdělil, že kontroloři z magistrátu si jen vyžádali příslušné písemné dokumenty a zjevně se nezajímali o hlubší souvislosti kauzy Key Investments. „Máme pocit, že ze strany primátora Svobody se jedná pouze o alibistický krok. Nyní už ho nikdo nemůže kritizovat za to, že této aféře nečinně přihlížel. Svědčí o tom už i to, že kontrolu nařídil až půl roku poté, co se kauza objevila v médiích,“ dodal zdroj.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.