Ceska Pozice

Key Investments: Milanu Richterovi mohou pomoci už jen J&T a PPF

Po Praze 6 a 13 už i „desítka“ chce zpátky peníze od Key Investments. Ale jen polovinu.

foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Po Praze 6 a 13 už i vedení Prahy 10 chce po Key Investments, aby vrátila peníze, které jí tyto městské části svěřily. Dohromady se jedná o více než 650 milionů korun. Praha 10 však chce, aby Key Investments prodal pouze dluhopisy Via Chem Group, které tvoří necelou polovinu portfolia. Zbytek, dluhopisy firmy E Side Property, které patří stadion Slavie ve Vršovicích, si Praha 10 zatím z neznámého důvodu chce ponechat. Zřejmě spoléhá na pomoc od velkých kluků z J&T a PPF.

Zbavte se toho! Ale za kolik?

Rada městské části Prahy 10 za účasti a osobního souhlasu předsedů všech politických stran zastoupených v zastupitelstvu ve středu jednomyslně schválila materiál, na jehož základě dostane firma Key Investment pokyn ke zpeněžení části obhospodařovaného majetku. „Správce portfolia Prahy 10 má prodat 938 kusů dluhopisů společnosti Via Chem Group (2008) za tržní cenu 97 milionů korun a 2 kusy dluhopisů Via Chem Group (2010) za 219 tisíc korun. To v součtu tvoří zhruba 44,4 procent z celkového majetku Prahy 10 svěřeného firmě Key Investments,“ sdělil ČESKÉ POZICI mluvčí Prahy 10 Jan Charvát.

Na Praze 10 musí panovat velká bezradnost, jinak by její představitelé neměnili taktiku tak často

Na Praze 10 musí kvůli Key Investments panovat velká bezradnost, jinak by její představitelé neměnili taktiku vůči této firmě tak často. V lednu se ještě politici „desítky“ tvářili, že vše je v pořádku. Avšak poté, co byla v únoru na majetek Key Investments uvalena exekuce v prospěch firmy ENIC (skutečného majitele fotbalové Slavie) a z popudu Sokolovské uhelné a TOP 09 na Prahy 13 začalo i policejní vyšetřování, už i starosta Milan Richter (ODS) začal jednat.

Nejdříve se snažil najít znalce, který by cenné papíry v portfoliu ocenil. Jenže tento úkol odmítla Česká spořitelna a po ní i renomovaná znalecká firma Equita Consulting, radnice tedy plán hodila do koše. Vymyslela jiný: dá pokyn firmě Key Investments, aby našla kupce pro dluhopisy Via Chem Group, které tvoří zhruba polovinu portfolia. Druhou polovinu, papíry firmy E Side Property prodat nechtějí, ale k této záhadě se ještě vrátíme níže.

Key Investments každý měsíc posílá Praze 10 zprávu o stavu obhospodařovaného majetku, kde uvádí aktuální cenu cenných papírů. Podle těchto zpráv to vypadá, že cena dluhopisů každý měsíc roste. (Ve skutečnosti nejde vůbec o reflexi trhu, jelikož dluhopisy Via Chem Group se nikde neobchodují, jedná se o pouhé započítání úroků.) Praha 10, která na základě těchto měsíčních zpráv firmu Key Investments vyzvala, aby dluhopisy prodala za nejvyšší cenu, ale nesmí jít pod nominální hodnotu. Key Investments na to, aby dluhopisy prodala, dostane pět dnů. Dohoda je taková, že pokud by chtěla prodat za nižší cenu, musí o tom vyrozumět Prahu 10 a ta pak rozhodne, jak dál.

107, 106, 105 … 3, 2, 1, nula

Starosta Milan Richter, který ještě nedávno mluvil o tom, že nejvíce se obává unáhleného prodeje cenných papírů z portfolia, zřejmě slepě věří měsíčním zprávám Key Investments o tom, že ceny dluhopisů v portfoliu Prahy 10 trvale rostou. Proto firma dostala pokyn, aby dluhopisy prodala za „tržní cenu“ 97 milionů korun, což odpovídá zhruba 107 procentům ceny, za kterou Key Investments za peníze Prahy 10 cenné papíry Via Chem Group loni koupila.

Jak celý proces bude probíhat dál? Takový příkaz lze makléři samozřejmě zadat, i když se jedná o cenné papíry, které nejsou na burze obchodovány. Key Investments pak musí máknout, obvolat všechny, kdo na trhu s podobnými instrumenty obchodují a má do večera jasno. Pokud papír neudá, musí dát příští den buďto repete na stejné ceně (a s tím může vydržet třeba rok), anebo se dohodne s klientem (Praha 10), že dluhopisy bude nabízet už jen za 106 procent. Pak za tu cenu se opět nenajde kupec a Praha 10 bude muset jít s cenou dolů a dolů. Možná, že nakonec dopadne jako Sokolovská uhelná, která letos v lednu rovněž dala Key Investments pokyn prodat cenné papíry firmy ze skupiny Via Chem Group a dostala zpět 10 procent investovaných peněz.

Záchrana od J&T a PPF?

Praha 10 má v portfoliu dva druhy dluhopisů Via Chem Group. Analyzovat ten první, který je splatný za dva měsíce a Praha 10 jich má pouze dva kusy v celkové nominální hodnotě zanedbatelných 200 tisíc korun, nemá ani smysl. Starosta Richter se v tomto případě chová racionálně. Sice ví, že za ty dva dluhopisy 216 tisíc nikdo nedá, ale vytváří si alibi pro svoji budoucí obhajobu pro případ, že se bude hledat viník. Pokud je Richter chytrý, půjde s cenou týden co týden o tři procenta dolů. Mezitím mu v létě dluhopis zmaturuje a bude jasné, zda ho Via Chem Group zaplatí.

Druhý dluhopis Via Chem Group (ten představuje 99,99 procent z pokynu k prodeji), do nějž Praha 10 investovala bezmála 100 milionů, je splatný až v říjnu 2013 a Richter do té doby nemá čas čekat, zda jej Via Chem Group zaplatí, nebo ne. I kdyby však byl dluhopis bez rizika defaultu, Key Investments ho nyní neprodá za 107, ale ani za 100 procent nominálu ani náhodou. Dá se tedy počítat s tím, že Praha 10 i v tomto případě bude zkoušet dál snižovat cenu, aby získal čas.

Obě možnosti, které existují, jsou osobně pro Richtera win-win pozice

Zde existují dvě možnosti, pro Richtera osobně obě win-win pozice. Key Investments se dohodne s nějakou finanční skupinou, která financuje skupinu Via Chem Group, nebo se snaží získat její dobře fungující podnik Spolek pro chemickou a hutní výrobu. Takové finanční skupiny s propojením na ODS jsou v Česku jen dvě: J&T a PPF.  Už nyní se hovoří o tom, že by v nějaké konstelaci nešťastnou investiční pozici Prahy 10, ale i dalších pražských městských částí, u Via Chem Group převzaly. Nebude to pomoc zdarma! V tomto případě se Richter proslaví, neboť bude moci prohlásit, že v panice dluhopisy neprodal a nakonec našel kupce za plnou cenu.

Pokud se taková transakce, která vyžaduje měsíce času, nepodaří, a radnice na dobrodružství s Key Investments prodělá, starosta Prahy 10 může klidně prohlásit: Dělal jsem, co jsem mohl, abych zachránil problém svých předchůdců.

Stále nám však vrtá hlavou ona pětidenní lhůta, kterou Key Investments na prodej dluhopisů Via Chem Group dostala. A také následný pokyn pro makléře konzultovat s Prahou 10 cenu a možnost jejího snížení. Dělá to dojem, že na záchranu od J&T a PPF Richter zas tak moc nevěří a spíš se bude snažit zachránit alespoň něco.

E Side Property, stadion Slavie a Petr Kellner

V tomto světle je jasnější, proč vedení Prahy 10 nedalo pokyn k prodeji zbytku portfolia, které tvoří dluhopisy E Side Property, majitele stadionu Slavie. Podle informací ČESKÉ POZICE členové rady situaci vyhodnotili tak, že větší riziko jsou dluhopisy Via Chem Group. „Radní vidí za firmou E Side Property stadion Slavie jako jakousi jistotu, proto se její dluhopisy rozhodli neprodat,“ řekl ČESKÉ POZICI účastník jednání rady Prahy 10.

Jenže právě tento dluhopis, do kterého Praha 10 vložila více než 100 milionů, je ten největší průšvih. Na majetku E Side Property vázne zástavní právo za více než 1,1 miliardy korun, zejména v prospěch firmy Hochtief (stadion stavěla) a České spořitelny. Hodnota dluhopisu je mizivá. Richter musí vědět, že je to největší problém, a tak se snaží využít toho, že dluhopis E Side Property je splatný až v prosinci 2024 a to on už bude s veřejným majetkem hospodařit někde jinde.

Ani u dluhopisů E Side Property ovšem nelze vyloučit, že vše dá do pořádku PPF. V médiích se hovoří o tom, že finanční skupina Petra Kellnera má v hledáčku ovládnutí fotbalového klubu Slavia Praha. Stadion může mít tržní hodnotu zhruba 800 milionů korun, a pokud se PPF dohodne na diskontu s Českou spořitelnou a s Hochtiefem, klidně ho může získat za mnohem méně. Richter v zádech s Kellnerem uzavře dohodu s E Side Property a přemění dluhopisy na kapitál v této firmě. Tím se vše překryje, protože Praha 10 už nebude vlastnit pohledávku, ale majetkovou účast v E Side Property. Richter může být skupinou PPF stimulován, aby to právě tak udělal. Kellner nebude muset Praze 10 nic platit a minoritní účast městské části ve společném projektu „Stadion“ společnostem typu PPF nemusí vadit. Spíše naopak. Toto řešení se nám jeví jako nejpravděpodobnější.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.