Key Investments končí, ale její archiv bude politiky strašit do smrti

Kdo má nyní v rukou seznam klientů a jejich transakcí s ohromným vydíracím potenciálem?

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Nechvalně známá společnost Key Investments, které v minulosti pražské městské části, různá města, podniky a fyzické osoby svěřily více než miliardu korun, podala minulý pátek sama na sebe insolvenční návrh. Informaci přinesl server Týden.cz, kterému tuto skutečnost sdělil sám ředitel firmy Daniel Brzkovský. Společnost, která dluží více než 56 milionů korun a disponuje majetkem ve výši pět milionů korun, pravděpodobně půjde do likvidace.

To však neznamená, že Key Investments přestane strašit politiky, kteří s prostřednictvím této firmy v posledních deseti letech točili velké peníze. A nejen ty municipální politiky (například z Prahy 6 a Prahy 10), kteří investovali obecní stamiliony do dluhopisů neprůhledných firem... Archiv klientů totiž není uveden jako součást majetku Key Investments a otázka je, kdo má k dispozici seznamy s čísly účtů různých tajemných offshorových společností a osobních kont „investorů“.

Archiv je mocná zbraň

Dluh ve výši 56 milionů jen v případě Key Investments maličkost, pokud proti tomu padá na váhu aktivum, jehož hodnota je prakticky nedozírná. Tento kapitál se jmenuje seznam stovek klientů a příslušná dokumentace investorských portfolií. Není vyloučeno, že Key Investments někdo z věřitelů ovládne a tím se bude snažit dostat i k informacím o klientech, mezi nimiž jistě najdeme mnoho dodnes politicky velice exponovaných osob a institucí. Avšak otázka je, zda něco takového v kancelářích Key Investments stále existuje. Pokud je ředitel Brzkovský chytrý a má pud sebezáchovy, o čemž nepochybujeme, papíry o politicky citlivých klientech jsou už dávno skartovány a data z počítačů firmy vymazána, aby se k nim nikdo dosud nezasvěcený nemohl v budoucnosti dostat. Tomu nasvědčuje i to, že podle serveru Týden.cz jsou kanceláře Key Investments v Praze na Václavském náměstí již vyklizeny.

O tom, který politik či politická strana a do jaké míry jsou zapleteni do kauzy Key Investments, ví jen majitel toho správného archivu

To však neznamená, že kompletní seznam klientů a podrobnou historii jejich investic uskutečněných prostřednictvím Key Investments nemá nikdo uložené na bezpečném místě. Jedná se o vysoce kvalitní informace s ohromným vydíracím potenciálem vůči politikům. Archiv Key Investments je mocná zbraň a lze ho snadno použít k likvidaci nepohodlných politiků, jak se to flagrantně ukázalo v případě bývalého ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka (ODS).

Key Investments měla podle informací ČESKÉ POZICE v době největší slávy zhruba 300 klientů a spravovala zhruba tři miliardy korun. O tom, který politik či politická strana a do jaké míry jsou zapleteni do kauzy Key Investments, ví jen majitel toho správného archivu. A toho loutkaře, který drží klíč od trezoru a obchoduje s minulostí, se všichni strašlivě bojí.

Věřitelé

Ale vraťme se k návrhu na insolvenci. Už samotný fakt, že Brzkovský zprávu poskytl právě serveru Týden.cz, je pozoruhodný. Časopis totiž údajně patří do sféry vlivu miliardáře Tomáše Chrenka, jehož firma Moravia Energo byla zapletena do kauzy zázračného zbohatnutí Stanislava Grosse. Sociálnědemokratický expremiér právě díky půjčce od Key Investments před několika lety nakoupil neobchodovatelné akcie společnosti Moravia Energo, které pak s obrovským ziskem obratem prodal. Brzkovský s ČESKOU POZICÍ, která kauzu Key Investments začátkem loňského roku otevřela a od této doby pravidelně sleduje, odmítá celou dobu komunikovat.

Těm, kteří zdědili nelikvidní aktiva po dobrodružství s Key Investments, nezbývá, než jednat s přímo s firmami, které dluhopisy emitovaly

Brzkovský, ředitel a spolumajitel Key Investments, balí kufry, ale skutečnost, že jeho firma na sebe podala návrh na insolvenci, pro držitele neprodejných dluhopisů firem Via Chem Group a E Side Property nic zásadního neznamená. Dlouhopisy, které v nominální hodnotě zhruba půl miliardy korun vlastní městské části Praha 6, Praha 10 a další města jako například Sokolov, již spravují jiné společnosti. Těm, kteří zdědili nelikvidní aktiva po dobrodružství s Key Investments, nezbývá, než jednat s přímo s firmami, které dluhopisy emitovaly. Jenže v případě Via Chem Group politici z městských částí Praha 6 a Praha 10 ani nevědí, kdo společnost vlastní…

Jak uvedeno, Key Investments podle insolvenčního návrhu dluží více než 56 milionů korun různým právnickým a fyzickým osobám, z nichž nejvýznamnější je akciová společnost Sokolovská uhelná, právní nástupce. Tato těžební firma byla mezi prvními společnostmi, které Key Investments svěřily peníze, ale byla také první, která o peníze přišla. Key Investments uhlobaronům dluží bezmála 50 milionů korun. Mezi dalšími jedenácti věřiteli figuruje i advokátní kancelář Pokorný, Wagner & partneři, právní zástupce Sokolovské uhelné.

Key Investments dluží i České národní bance (ČNB) a to více než 3,6 milionu korun. Jedná se o pokutu, kterou regulátor trhu firmě uložil nedávno.