Key Investments: Když VIP klient znevýhodní ostatní věřitele

Nejvýznamnější pravicový think tank založený exprezidentem Václavem Klausem, Centrum pro ekonomiku a politiku, znevýhodnil ostatní věřitele a měl by vrátit peníze – tvrdí to žaloba, které institut čelí od předminulého týdne. Záležitost se přímo dotýká aféry Key Investments, zkrachovalého obchodníka s cennými papíry. Jeho VIP klientem byl Klausův CEP několik let.

Centrum pro ekonomiku a politiku získalo v kauze Key Investments nestandardně zpět peníze z dluhopisů. foto: ČESKÁ POZICEČTK

Centrum pro ekonomiku a politiku získalo v kauze Key Investments nestandardně...

Chcete spolehlivou radu na úspěšné podnikání? Založte si brokerskou firmu – třeba pod názvem Key Investments –, která bude spravovat finance českým radnicím. Ty mají dost peněz nazbyt a rády je do něčeho investují. Jejich prostředky potom přesměrujte do spřízněných firem, které s vámi na první pohled nemají nic společného. Může jít o cokoliv od chemického průmyslu až po fotbalový stadion. Pokud budou vydělávat, radnice budou spokojeně inkasovat úrok. A pokud ne, jednoduše vše pošlete do konkurzu a o zbytek se postarají vaši známí u insolvenčního soudu.

Schéma „tunelu“ jménem Key Investments (uvozovky proto, že zatím nebyl vydán jediný rozsudek) je vskutku jednoduché. Jenže pokud byste ho chtěli provést, narazíte na problém. Budete potřebovat řadu známých na politicky exponovaných místech.

Key Investments je původní kauza ČESKÉ POZICE.

Exkluzivní klient

Právě politické pozadí kauzy budí rozruch ještě dnes. Hmatatelných důkazů je přitom poskrovnu. Policie po několika letech vyšetřování dosud přišla jen s obviněním tří členů představenstva a zatím ruka zákona neukázala na osoby stojící v pozadí.

Na radnicích ale smlouvy podepisovali konkrétní lidé a kolem Key Investments se pohybovaly osoby, které měly hodně společného

Na radnicích ale smlouvy podepisovali konkrétní lidé a kolem Key Investments se pohybovaly osoby, které měly hodně společného. Například patřily k blízkým spolupracovníkům exprezidenta Klause, měly napojení na ODS nebo na padlou banku IPB. Poprvé způsobilo jméno Key Investments větší rozruch v roce 2007, a to ve spojení s jiným předním politikem, bývalým premiérem za ČSSD Stanislavem Grossem. Právě Key Investments mu půjčila část peněz na kontroverzní nákup akcií Moravia Energo, na jejichž prodeji Gross velmi rychle zbohatl. Zázračná investice do energetiky z expremiéra udělala milionáře.

V té době, ač o tom málokdo věděl, už Key Investments čile obchodovala s několika exkluzivními klienty. A jedním z prvních byl – alespoň dle dostupných informací – think tank Václava Klause, Centrum pro ekonomiku a politiku (CEP). Ten jí v roce 2002 svěřil přibližně deset milionů korun.

Londýnské kořeny...

U zmíněného roku se na chvíli zastavme. Právě na přelomu let 2002 a 2003 totiž působil jako ředitel londýnské společnosti Efficient Investments, v té době matky Key Investments, Jiří Weigl. On sám později řekl, že tehdy šlo o docela jinou společnost, která neměla žádné obchody se státním sektorem.

Řada věcí se ale měla brzy změnit. Weigl, bývalý člen dozorčí rady IPB, se přesune do Prahy a stane se členem Klausova týmu pro první prezidentskou volbu, později potom jeho hradním kancléřem. Povýší i Robert Holman, ekonom, který vedl českou pobočku Efficient Investments. Jeho Václav Klaus později jmenuje členem bankovní rady České národní banky a nakonec si ho vezme na hrad jako ekonomického poradce. A samotná Key Investments uzavře ještě několik velmi výnosných obchodů.

Praha 6 na scéně

Tím je myšleno hlavně obhospodařování prostředků radnice městské části Prahy 6, kde jako starosta v té době působí Tomáš Chalupa, člen ODS a bývalý mluvčí Klausovy vlády.

Praha 6 musela vítězi tendru věřit skutečně hodně. V průběhu let mu totiž svěřila do správy celkem 430 milionů korun.

Tendr, který Praha 6 v roce 2003 vyhlásila, je sám o sobě zajímavým příběhem. Ve výběrovém řízení, které neziskové organizace považují za lehce řečeno zmanipulované, rozhodovala výběrová komise. Jejím předsedou byl Jiří Fárek, bývalý člen představenstva IPB, v té době mimochodem obviněn policií za údajně nezákonné vydávání dluhopisů této banky (později ho soud osvobodil). Jak o několik let později ČESKÁ POZICE zjistila, Fárek a členové jeho rodiny už měli v té době u Key Investments zřízené účty.

Praha 6 musela vítězi tendru věřit skutečně hodně. V průběhu let mu totiž svěřila do správy celkem 430 milionů korun. Jak představitelé této městské části několikrát zopakovali, tehdy Key Investments standardně platila úroky ze svěřených peněz a nic nenasvědčovalo tomu, že by cokoliv mělo být v nepořádku. Jenže i to se mělo brzy změnit.

V roce 2011 zaplnila stránky českých novin informace, že tehdejší ministr průmyslu a obchodu za ODS Martin Kocourek se zapletl do nejasného obchodu s dluhopisy. Jeho vysvětlení, podle kterého chtěl „odklonit“ peníze před svou manželkou, vešlo do dějin výkladových slovníků. Důležitější je, že obchody probíhaly přes jeho účet u společnosti Key Investments. Už tehdy po Praze kolovaly spekulace, že Kocourkova kauza vznikla kvůli řízenému úniku informací. Dodnes se můžeme dohadovat, kdo onen případný únik řídil. Jisté je, že se brzy měla strhnout přímo lavina.

Toxické investice

Vychází najevo, že Key Investments spravuje velké objemy prostředků českých radnic. Kromě Prahy 6 s ní uzavřela smlouvu také Praha 10, kde působil dlouhodobě další vysoce postavený člen ODS Milan Richter. A Praha 13, kde je dodnes starostou David Vodrážka, opět z ODS. Obě městské části uložily po dvou stech milionů korun.

Vychází najevo, že za většinu investovaných prostředků koupila Key Investments radnicím bez jejich vědomí dluhopisy tří společností, které s ní byly personálně propojené...

A to hlavní má teprve přijít. Vychází najevo, že za většinu investovaných prostředků koupila Key Investments radnicím bez jejich vědomí dluhopisy tří společností, které s ní byly personálně propojené. Jde o leasingovou společnost Borsay, ústecký chemicko-průmyslový koncern Via Chem Group a společnost E Side Property, která na Praze 10 postavila stadion fotbalové Slavie. V té době se všechny tři společnosti nacházejí na pokraji krachu, a dluhopisy tak mají jen spekulativní hodnotu limitně se blížící nule.

Otázka, která zřejmě napadne každého, zní: kdo za Key Investments celou dobu stál? Tady už se nelze držet hmatatelných faktů, nicméně zdá se být jisté, že po celou téměř desetiletou historii tohoto tajemného brokera to nebyli ti samí lidé.

Řada zdrojů ukazuje na Vladimíra Kroužeckého, synovce Jana Kroužeckého, spoluvlastníka Sokolovské uhelné. Tomuto tvrzení mimo jiné nahrává fakt, že Kroužecký pracoval ve firmách, jež obchodovaly s IPB. Sám Kroužecký s médii nekomunikuje.

O Sisákovi se také často mluví jako o skrytém vlastníkovi Via Chem Group a po jistou dobu údajně jednal i za fotbalovou Slavii, která hraje ve vršovickém Edenu

Někdy kolem roku 2008 (tedy před nákupem toxických dluhopisů) měl ale o svůj vliv na fungování brokerské firmy přijít, a to podle všeho ne úplně čistým způsobem. V té souvislosti často padá jméno kontroverzního finančníka Petra Sisáka, který figuroval v řadě finančních kauz. Ani on s médii nehovoří.

Jeho působení v Key Investments podporuje několik skutečností. Zmiňme například, že před tím, než Praha 10 uzavřela s brokerem smlouvu, nechala si připravit posudek od advokáta. Tím nebyl nikdo jiný než Ivo Hala. Právník, v jehož advokátní kanceláři je Sisák oficiálně zaměstnaný. Společnost Key Investments posoudil jako bezproblémovou. O Sisákovi se také často mluví jako o skrytém vlastníkovi Via Chem Group a po jistou dobu údajně jednal i za fotbalovou Slavii, která hraje ve vršovickém Edenu.

Jak už ale bylo řečeno, v účtu za Key Investments nefigurují ani jeho majitelé, ani lidé s touto společností politicky spojení. Samotná brokerská firma zkrachovala. V úpadku je i Via Chem Group a Borsay. Dohromady dluží radnicím stovky milionů korun.

A byly výjimky...

Ne každého ale na konci tunelu Key Investments čekala černá díra. Na rozdíl od jiných klientů z veřejné správy, kterým Key Investments do portfolia nakoupila nelikvidní dluhopisy, a připravila je tak často i o stovky milionů korun, získala všech 200 milionů korun zpět Praha 13. Tato transakce je napadena žalobou, na jejíž rozhodnutí se čeká už téměř dva roky.

Podle současné insolvenční správkyně Via Chemu Vladimíry Jechové-Vápeníkové transakcí CEP znevýhodnil ostatní věřitele

Investované prostředky se vrátily rovněž do rukou think tanku CEP. Většinu z přibližně deseti milionů korun mu nyní zkrachovalý broker vrátil již v roce 2012. V majetku CEP nicméně zůstaly čtyři dluhopisy společnosti Via Chem Group. Také ona je dnes v úpadku a dluží téměř tři miliardy korun. Ještě před krachem ale zmíněné čtyři dluhopisy v celkové hodnotě 400 tisíc korun od Klausova CEP odkoupila. A to přesto, že další věřitelé, mimo jiné radnice Prahy 6 nebo Prahy 10, se z ní své pohledávky snaží vymámit dodnes.

Fakt, že jde v celé kauze o poměrně nízkou částku, nehraje žádnou roli. Podle současné insolvenční správkyně Via Chemu Vladimíry Jechové-Vápeníkové transakcí CEP znevýhodnil ostatní věřitele. A předminulý týden podala ke Krajskému soudu v Českých Budějovicích žalobu, kterou se domáhá vrácení peněz.

„O odpůrčí žalobě, která má zrušit transakci zpětného odkupu dluhopisů, nejsme oficiálně informováni. Žádná taková věc nám nebyla zatím doručena,“ řekl současný výkonný ředitel CEP Jan Skopeček (ODS). I když mu LN text žaloby, který je v insolvenčním rejstříku veřejně dostupný, zaslaly e-mailem, nechtěl dávat důkladnější komentář. A pouze dodal: „Nejsme si vědomi žádných pochybení.“

Klausovi lidé kolem Key Investments:

Klausovi lidé kolem Key Investments.

Kauza v datech

 • 1999 V Praze je založena společnost SI Management (později Key Investments), vlastněná londýnskou společností Efficient Investments.
 • 2003–2009 Investiční portfolio Prahy 6, kterou řídil starosta Tomáš Chalupa (ODS), spravuje společnost Key Investments.
 • Podzim 2010 Objevuje se první problém ve správě aktiv. Key Investments se zpožďuje se splacením 140 milionů korun.
 • Únor 2011 Vychází najevo, že prostřednictvím Key Investments nakupovaly cenné papíry také městské části Prahy 10 a 13.
 • Červenec 2011 Praha 13, řízená starostou Davidem Vodrážkou (ODS), získává od Key Investments zpět veškeré investice. Přišly z účtu advokáta Jana Pacovského.
 • Leden 2012 Peníze od Key Investments, přibližně deset milionů korun, získává zpět Klausovo Centrum pro ekonomiku a politiku. Jeho vedení to odmítá jakkoliv komentovat.
 • Březen 2012 Všechny tři společnosti, jejichž dluhopisy prodávala Key Investments – Via Chem, Borsay a E Side Property, jsou ve velmi těžké situaci.
 • Červenec 2012 Společnost Key Investments krachuje.
 • Leden 2013 Borsay nevyplácí dluhopisy a později padá do insolvence.
 • Říjen 2013 Končí splatnost dluhopisů Via Chem Group. Radnice žádné peníze nedostávají.
 • Leden 2014 Společnost Via Chem na sebe podává insolvenční návrh.

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.