Key Investments: Fraška v Praze 6 je dokonána. Dostane starostka Nobelovu cenu?

Strana zelených navrhuje starostku Kousalíkovou na Nobelovu cenu za ekonomii, neboť se zbavila bezcenných dluhopisů za plnou cenu.

Starostka Praha 6 Marie Kousalíková se odmítla zajímat o původ peněz, které městská část získá za prakticky bezcenné dluhopisy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Starostka Praha 6 Marie Kousalíková se odmítla zajímat o původ peněz, které městská část získá za prakticky bezcenné dluhopisy. | foto: © ČESKÁ POZICE, István Léko, foto WikipediaČeská pozice
Starostka Praha 6 Marie Kousalíková se odmítla zajímat o původ peněz, které městská část získá za prakticky bezcenné dluhopisy.

Městská část Praha 6 se zbavila části pochybných cenných papírů, do nichž investovala prostřednictvím neprůhledné firmy Key Investments. Za 2132 kusů prakticky bezcenných dluhopisů upadající malé leasingové společnost Borsay zaplatila městské části plnou cenu plus část úroků (celkem 21,5 milionů korun) společnost Radek International, neznámé a dlouhodobě ztrátové eseróčko z Chomutova, jehož roční obrat se pohybuje kolem 100 tisíc korun. Peníze byly převedeny na účet městské části 4. února 2013. ČESKOU POZICI o tom informoval mluvčí Prahy 6 Adam Halmoši.

Je však nad slunce jasné, že firma Radek International tak velkou částku nemohla disponovat, na tento absolutně ztrátový obchod by jí dokonce nemohla půjčit žádná banka. Z toho vyplývá, že peníze pocházejí od utajované právnické či fyzické osoby, která se z doposud neznámého motivu rozhodla vytrhnout dotčeným politikům ODS velký trn z paty.

Jenže starostka Prahy 6 Marie Kousalíková (ODS), kterou za tuto transakci opoziční Strana zelených navrhla na Nobelovu cenu za ekonomii, se odmítla zajímat o původ peněz. Není vyloučeno, že tato městská část se aktivně podílí na praní špinavých peněz.

O případu Borsay jsme psali podrobně v článku Key Investments: Dostanou klienti další úvěr? Jak kdo.

Text, kterým Strana zelených v Praze 6 navrhuje udělit Marii Kousalíkové Nobelovu cenu za ekonomii

„Starostka Kousalíková si zaslouží Nobelovu cenu za ekonomii

Praha 6 má v současné době uloženo přes 250 milionů v cenných papírech nakoupených prostřednictvím Key investments. Všechny tyto cenné papíry jsou neobchodovatelné a podle posudků bez tržní hodnoty. Přesto ale rada městské části předložila zastupitelstvu ke schválení prodej části tohoto portfolia. Zcela náhodou se totiž našel kupec, který je ochoten obratem za bezcenné dluhopisy Borsay zaplatit jejich plnou nominální hodnotu plus 25 % z očekávaného výnosu.

Záhadné zjevení kupce, jeho historie i rychlost, s jakou rada rozhodla o prodeji, tak dělají z celého obchodu překvapivou transakční raritu. Zastupitelé Strany zelených proto navrhují poslat do Švédska nominaci starostky Marie Kousalíkové na Nobelovu cenu za ekonomii.

„Jsem ráda, že mohu z blízka sledovat zásah neviditelné ruky trhu. Jinak si totiž tuto podivuhodnou transakci nedokážu vysvětlit,” uvedla Petra Kolínská, zastupitelka Prahy 6.

Mimořádné ocenění starostky je na místě i proto, že firma, která dluhopisy odkoupí, měla v minulém roce obrat 100 000 korun a ztrátu ve stejné výši.

Starostka Kousalíková při představování materiálu uvedla, že považuje za důležité, že Praha 6 získá část peněz, které Key Investments poněkud nešťastně svěřila, a nikoli to, kdo bezcenné dluhopisy koupí. Nejspíše je to zcela v souladu s osvědčenou ekonomickou teorií, že špinavé peníze neexistují.

Nečekaný příjem ve výši 21 milionů navrhují zastupitelé Strany zelených využít na stavbu pomníku na Vítězném náměstí, který by připomínal tuto historickou událost.“

Transakce je natolik bizarní a dle našeho mínění natolik závažná, že považujeme za vhodné ještě jednou připomenout její pozadí, jak jsme o něm již psali, včetně důvodů, proč případ doporučujeme pozornosti Finančního analytického útvaru ministerstva financí.

Práce pro FAÚ  

Kdyby Radek International měl skutečně zájem o dluhopisy firmy Borsay, nabídl by i odkup ostatním napáleným klientům Key Investments

Odpovědní politici v čele s ministrem životního prostředí Tomášem Chalupou si mohou oddychnout, jenže – jako ostatně ve všech dosavadních transakcích aféry Key Investments – i tento obchod silně zapáchá. Radek International dokonce koupil i 185 kusů dluhopisů od stoprocentní dceřiné společnosti Prahy 6, podniku SNEO, která v minulosti se souhlasem politiků na radnici svěřila Key Investment 50 milionů korun.

Kdyby však Radek International měl skutečně zájem o dluhopisy firmy Borsay, nabídl by i odkup ostatním napáleným klientům Key Investments, které tyto cenné papíry rovněž mají v portfoliu. Avšak nic takového se nestalo, transakce tedy měla pouze jediný smysl: pomoci politikům ODS z Prahy 6 z problému.

Bizarnost transakce je podtržena i skutečností, že vládnoucí politici Prahy 6 se jednoznačně odmítli zajímat o to, zda peníze, které obdrží, jsou čisté. Hlasování o prodeji dluhopisů bylo těsné, návrh podpořilo 24 zastupitelů (pro prodej muselo hlasovat 23 lidí).

Vzhledem k insolvenční situaci firmy Borsay a bezcennosti jejích dluhopisů nedává transakce absolutně žádný obchodní smysl. Záhadný investor buď politikům něco dluží, nebo si prakticky předplácí nějakou – již dohodnutou – protislužbu v budoucnosti. Tím se ovšem otevírá prostor pro opozici (TOP 09 a Strana zelených), aby všechny budoucí veřejné zakázky, rozhodnutí o územním plánu či podobné kroky radnice hlídala velmi pečlivě.

Když koalice ODS a ČSSD koncem ledna 2013 schválila prodej dluhopisů firmě Radek International, odmítla návrh opozice doplnit usnesení o to, aby městská část nejdříve požádala Finanční analytický útvar ministerstva financí (FAÚ) a Bezpečnostní informační službu (BIS) o prošetření původu peněz, které má Praha 6 obdržet, a teprve až poté by radnice prodávala dluhopisy. Jenže nic takového.

„Paní starostku Kousalíkovou, ale ani nikoho z koalice původ peněz nezajímá. Podle slov jednoho kolegy z ODS to však FAÚ a BIS prý už stejně prošetřují na základě zpráv z médií,“ řekl ČESKÉ POZICI zastupitel Prahy 6 za Stranu zelených Petr Hrdina.

Lze konstatovat, že společnost, která Praze 6 za dluhopisy zaplatí, je pouze transakční, slouží pouze ke skrytí identity skutečného kupce

Transakce, kterou s dluhopisy provedla Praha 6 (i její stoprocentní dcera společnost SNEO) s firmou Radek International, totiž může být napadnutelná. Radek International nemá v podstatě žádný majetek a není schopen získat řádný úvěr. (Poskytnutí úvěru na koupi bezcenných dluhopisů by jakémukoli finančnímu ústavu vytkl nejen auditor, ale zřejmě i dohled ČNB). Proto lze konstatovat, že společnost, která Praze 6 a firmě SNEO za dluhopisy zaplatí, je pouze transakční, slouží pouze ke skrytí identity skutečného kupce. Radek International dluhopisy jednoduše, ale obratem prodá.

Zajímavé pak bude sledovat, která společnost si nakoupené dluhopisy, tedy pohledávku z nich vyplývající, přihlásí do budoucího insolvenčního řízení proti firmě Borsay. Stejně vzrušující bude sledovat, jakou cestu ony dluhopisy urazí. Nejspíše můžeme čekat jejich přeprodej další – ideálně off-shorové – společnosti, a raději více než jedné, aby se nezjistilo, kdo je skutečným kupcem.

Jelikož dochází k obchodu, ve kterém kdosi platí za bezcenné dluhopisy nominál, tedy plnou cenu, navíc selektivně, nikoli všem věřitelům (firma Radek International ostatním držitelům dluhopisů odkup nenabídla), existuje podezření z použití špinavých peněz v transakci. Zákon totiž předpokládá dobrou víru v obchodu: tedy že ten, kdo si kupuje dluhopis, počítá s tím, že ho může prodat či inkasovat za něj částku, kterou vydal, plus přiměřený zisk. Nákup těchto dluhopisů za nominál je však obchodní nonsens: kde vytvoří Radek International marži?

Je tedy zřejmé, že nějaká finanční skupina se snaží vybřednout z problému, který v minulosti způsobila leasingové společnosti Borsay (tu ještě nedávno vlastnila samotná Key Investments), a přitom pomáhá dotčeným politikům ODS v Praze 6. Tato podezřelá transakce má bez debaty všechny parametry pro zadání do rukou FAÚ! Vládnoucí koalice ODS a ČSSD na Praze 6 si myslí opak…