Key Investments: Dostanou klienti další úder? Jak kdo.

Politikům z Prahy 6 se naskytla pohádková příležitost prodat bezcenné dluhopisy za plnou cenu. Nespadla ovšem z nebe.

Firmu Borsay od října loňského roku reprezentuje (jako člen představenstva) thai-boxer klubu Hanuman Gym Praha a významný člen oblastního sdružení ODS Praha-západ Jakub Malich. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Firmu Borsay od října loňského roku reprezentuje (jako člen představenstva) thai-boxer klubu Hanuman Gym Praha a významný člen oblastního sdružení ODS Praha-západ Jakub Malich. | foto: repro foto Fight News CzČeská pozice
Firmu Borsay od října loňského roku reprezentuje (jako člen představenstva) thai-boxer klubu Hanuman Gym Praha a významný člen oblastního sdružení ODS Praha-západ Jakub Malich.

Na šachovnici zvané Key Investments se začátkem ledna odehrál další podezřelý tah. Úvodem k němu podotkněme jen tolik, že se týká politiků Prahy 6 a zatím neznámé finanční skupiny, která se v kauze angažovala a s největší pravděpodobností má dva cíle:

  • udržet nad vodou firmu E Side Property, majitele stadionu fotbalové Slavie;
  • ovládnout koncern Via Chem Group, respektive to nejcennější, co vlastní – chemičku Spolchemie.

K uskutečnění tohoto záměru však musí vyřešit situaci kolem leasingové firmy Borsay. Její dluhopisy za veřejné peníze pořídila pro své klienty (včetně Prahy 6) společnost Key Investments, která Borsay dokonce ovládala!

Dle předpovědi: Borsay nezaplatila

Nežli se dostaneme k rozboru onoho podezřelého tahu, je třeba shrnout situaci společnosti Borsay a začít od dluhopisů, které měla splatit ke konci roku 2012. Bohužel, v příběhu této „investice incestem“ se potvrdil vývoj, který ČESKÁ POZICE již loni předpověděla. Upadající společnost nezaplatila.

Jedná se celkem o 70 milionů korun. Nejvíce peněz (46 milionů) dluží Borsay ministerstvu financí, jehož peníze před lety riskantně investoval konkursní správce Hornické zaměstnanecké zdravotní pojišťovny v likvidaci (HZZP) Jan Vanke. (Kvůli této aféře loni v létě spáchal sebevraždu.) Druhým největším držitelem dluhopisů firmy Borsay je městská část Praha 6 (21,3 milionu) a její stoprocentní dceřiná společnost SNEO (1,85 milionu).

Borsay zaměstnává už jen tři lidi, má stamilionové dluhy a nachází se v úpadkové situaci. Kdo ji ve skutečnosti ovládá, nelze dohledat, nevědí to ani věřitelé.

Nový konkursní správce HZZP Pavel Ubr, který nastoupil místo mrtvého advokáta Vankeho, ČESKÉ POZICI sdělil, že od firmy Borsay nic nedostal. „Peníze se budeme snažit vymáhat, ale postup budu konzultovat nejdříve s ministerstvem financí,“ řekl Ubr.

Ani Praha 6 nedostala nic. Právní zástupce firmy Borsay Milan Kučeřík se v dopise, který městské části zaslal, vymlouval na údajnou probíhající restrukturalizaci aktiv společnosti směrem k jejich zlikvidnění. „Společnost se v rámci snahy o restrukturalizaci snaží ve spolupráci s věřiteli o mimosoudní řešení svých závazků,“ uvedl advokát Kučeřík.

Jenže Borsay zaměstnává už jen tři lidi, má stamilionové dluhy a nachází se v úpadkové situaci. Kdo ji ve skutečnosti ovládá, nelze dohledat, nevědí to ani věřitelé, ale pravděpodobně jde o finančně silného hráče, který do orgánů různých (i touto kauzou dotčených) firem s oblibou dosazuje služební řidiče a boxery. Firmu Borsay od října loňského roku reprezentuje (jako člen představenstva) thai-boxer klubu Hanuman Gym Praha a významný člen oblastního sdružení ODS Praha-západ Jakub Malich (viz obrázek).

Nejde o nic překvapivého. V některých společnostech, jež jsou s aférou Key Investments spojeny, najdeme netrénovaným věřitelům hrůzu nahánějící osobnosti i dalších pražských klubů, například Pitbull Boxing či Oleg Matusevich Boxing…

Tři nabídky z říše snů

O neobchodované a prakticky bezcenné dluhopisy firmy Borsay se nečekaně přihlásili dokonce tři zájemci!

Politikům na radnici Prahy 6 však zamotalo hlavu něco jiného, co nikdo z nich neočekával ani ve snu: O neobchodované a prakticky bezcenné dluhopisy firmy Borsay se nečekaně přihlásili dokonce tři zájemci! A všechny nabídky vypadají z hlediska Prahy 6 báječně, znějí téměř stejně, totiž že za dluhopisy zaplatí plnou cenu, jeden zájemce pak dokonce slibuje uhradit i 25 procent z úroků! Skoro to vypadá, že největším investičním ternem v České republice jsou junk-bondy této skomírající leasingovky z Tábora…

Nejprve se soustřeďme na dvě nabídky, jež přišly od konkrétních firem, a to z Ústeckého kraje, kde sídlí zmíněná chemička.

  • Společnost FinMedia z Mostu, která byla založena loni v květnu, tudíž o jejím hospodaření nelze v obchodním rejstříku zjistit vůbec nic, chce koupit dluhopisy za nominální hodnotu. Vyzvala ke schůzce starostku Prahy 6 Marii Kousalíkovou (ODS) a po jednání chce „bez zbytečného odkladu učinit obchodní nabídku a v případě dohody ji ihned vypořádat“. Ačkoli dopis firmy FinMedia dorazil na radnici už 27. prosince 2012, osobní jednání se dodnes neuskutečnilo.
    Šéf společnosti Martin Sedlár v rozhovoru pro ČESKOU POZICI překvapivě nebyl schopen vůbec říct, proč chce dluhopisy firmy Borsay koupit. „Prostě hledám obchodní příležitost. Když někdo něco nabízí, tak se na to podívám,“ řekl obecně. Jenže Praha 6 dluhopisy nikdy nikomu nenabízela. Sedlár na otázku, kdo tedy podle něj tyto dluhopisy nabízel, když Praha 6 to nebyla, nedokázal odpovědět. Dodal jen, že zatím neviděl žádný relevantní dokument o dluhopisech, že už nemá ke své nabídce co říci, a pak zavěsil.
  • Druhou nabídku předložila 16. ledna 2013 firma Radek International z Chomutova. Tato malá společnost měla v roce 2011 tržby kolem 100 tisíc korun a ztrátu ve výši pár desítek tisíc, takže není jasné, kde by vzala 23 milionů na nákup bezcenných dluhopisů. A teď přijde to nejlepší: firma Radek International předložila Praze 6 vůbec nejvýhodnější nabídku – zaplatí nominální hodnotu a nad to ještě uhradí 25 procent z výnosu dluhopisů. ČESKÁ POZICE oslovila jednatele firmy, ale Radek Plavjaník na náš e-mail nereagoval.

Třetí nabídku obdržela Praha 6 od pražské právní firmy Žižka & Partners, která ale nehodlá prozradit svého – jistě bonitního – klienta. Ten nabízí prakticky totéž, co předchozí dvě firmy. Vedoucí právního odboru Prahy 6 Lukáš Kos již jednal s právníky Žižka & Partners, ale zatím bez konkrétního výstupu.

Jednoduše nenormální

Nabídky vypadají skvěle. Radní Prahy 6 by mohli využít kteroukoliv z nich a rázem by se jim vrátily všechny peníze, které do dluhopisů firmy Borsay prostřednictvím Key Investments nešťastně investovali. Současně jsou ale velmi podezřelé. Například v tom, že obě severočeské firmy předložily nabídky prakticky totožné a v dopisech dokonce udělaly zcela identické chyby, což znamená, že jsou nejspíše domluvené.

Když už se takové dluhopisy prodávají, pak vždy s obrovským diskontem...

Divné také je, že všichni zájemci jsou připraveni za dluhopisy zaplatit plnou cenu, což v těchto případech jednoduše není normální. Když už se takové dluhopisy prodávají, pak vždy s obrovským diskontem. Jenže nabídky na radnici Prahy 6 nedorazily z psychiatrické kliniky…

Asi takové úvahy mohly vrtat hlavou i vedoucímu právního odboru Prahy 6 Lukáši Kosovi, když pro grémium starostky Kousalíkové připravoval zprávu o situaci kolem dluhopisů firmy Borsay.

„Vzhledem ke skutečnosti, že jednání se zájemci o dluhopisy nedosáhla takové intenzity a nebyly předloženy ani žádné záruky, které by mohly vést k přesvědčení, že by bylo možné se spolehnout, že transakce bude skutečně realizována, byla podána žaloba na emitenta (firmu Borsay). Jedná se o žalobu o zaplacení částky 22,3 milionu korun,“ uvedl Kos ve zprávě z 20. ledna. Podle něj se v podobné situaci nachází i společnost SNEO (stoprocentní dcera Prahy 6), která drží dluhopisy firmy Borsay za 1,85 milionu. Zajímavé je, že všechny tři subjekty proklamovaly koupit i dluhopisy, které drží SNEO.

Proč investor neoslovil i advokáta Ubra?

Mohlo by se proto zdát, že někdo hodlá za nesmyslně vysokou cenu a z nejasného důvodu vykoupit všechny dluhopisy firmy Borsay, které jsou na trhu, protože neopominul ani těch téměř zapomenutých 185 kusů, které Key Investments nadělil společnosti SNEO. Jenže v takové úvaze něco nehraje.

Kdyby to byla pravda, pak by jako první musel nabídku na odkup obdržet konkursní správce HZZP v likvidaci, advokát Ubr, který drží více než 46 tisíc kusů dluhopisů firmy Borsay za 46 miliónů korun. „Žádnou nabídku na odkup dluhopisů jsem nedostal. Jdu hned volat na Prahu 6, abych zjistil, co se děje,“ řekl ČESKÉ POZICI Ubr, který by se za skvělých podmínek, jaké dostala Praha 6, jistě odpadu po Key Investments rád zbavil.

Jak to, že tajemný investor, který pravděpodobně stojí za všemi třemi nabídkami, chce pouze dluhopisy evidované Prahou 6, kde mohou padat hlavy politiků, ale už nechce ty, které vlastní HZZP v likvidaci? Dává to smysl?

Dávalo by, pokud je cílem investora změna situace: aby nový držitel dluhopisů neměl nic společného s politickým pozadím kauzy Key Investments. Anebo: vyjít vstříc, nebo splatit dluh politikům ODS. Nebo že by se hrálo o čas? I když se zájemci s Prahou 6 nedohodnou, uplynou třeba dva měsíce, což se může také hodit. Spekulací může být mnoho.

Cílem je pohodlné insolvenční řízení

Nový, tajený vlastník společnosti Borsay si nemůže jen tak dovolit, aby insolvenční řízení proti vlastní firmě neměl pod kontrolou

Nejpravděpodobnější vysvětlení zní, že velký hráč v zákulisí, který chce ovládnout dva cenné podniky figurující v kauze Key Investments, tedy nejmodernější fotbalový stadion v zemi a ústeckou chemičku Spolchemie, a který je též nejpravděpodobněji tím novým, tajeným vlastníkem společnosti Borsay, si nemůže jen tak dovolit, aby insolvenční řízení proti vlastní firmě neměl pod kontrolou. Důvod: Zarputilý a významný věřitel, jakým je Praha 6, by mohl dělat potíže i nejmazanější insolvenční squadře, která již příslušný soud případně infikovala. A firmu Borsay na cestě k ovládnutí stadionu a chemičky jednoduše není možné ani obejít ani přeskočit. (Komplikovaný propletenec vztahů a závazků jsme vysvětlili v článku Drama Key Investments finišuje. Tajemný velký hráč bude nemilosrdný.)

Právě pohledávka Prahy 6 (nezaplacené dluhopisy) totiž může hrát v budoucím věřitelském výboru v insolvenčním řízení proti firmě Borsay tak dominantní roli, že ani silná podnikatelská skupina nebude schopna její tlak zvrátit. Konkrétně například tlak na transparentnost řízení včetně odkrývání minulosti a pátrání po odpovědnosti konkrétních politiků i byznysmenů za celou kauzu, v níž jsou ohroženy stamiliony z veřejných financí.

Kde je záruka, že resort Miroslava Kalouska bude postupovat v souladu s Prahou 6 a proti zájmům silného investora?

Největším věřitelem by sice byla HZZP v likvidaci, ale její konkursní správce musí své kroky konzultovat s ministerstvem financí. A kde je záruka, že resort Miroslava Kalouska bude postupovat v souladu s Prahou 6 a proti zájmům silného investora? Vždyť ministerstvo financí se o osud svých stamilionů ohrožených v kauze Key Investments léta nějak zvlášť nestaralo. A nespěchá ani dnes.

Již loni v prosinci bylo všem, kdo nemají mezi ušima mateří kašičku, jasné, že Borsay za dluhopisy do konce roku nezaplatí, přesto se zástupce ministerstva financí na téma Key Investments setká se správcem HZZP v likvidaci Pavlem Ubrem až koncem ledna.

Praha 6 sice podala žalobu na firmu Borsay, aby vrátila peníze, ale jednání se třemi zájemci o její dluhopisy povede dál. Pokud Praha 6 dluhopisy neprodá, může zahrát v insolvenčním řízení proti firmě Borsay roli nepříjemného věřitele, který se kromě aktivního přístupu bude zajímat i o minulost a politicky bude nevyzpytatelný. Opozice v Praze 6, přesněji TOP 09 a Strana zelených, silně tlačí na ODS a ČSSD, aby skandál důkladně vyšetřily. Velká koalice v této městské části se může rozpadnout, i když po návratu ztraceného syna Pavla Béma do místní ODS a po případném příchodu Miloše Zemana na Hrad tento vývoj není pravděpodobný.

Kdo by si takového nečitelného protivníka přál? Nejmenovaná velká finanční skupina nebude chtít v řízení proti firmě Borsay věřitele, který může dělat problémy. Rozhodla se tedy obětovat zhruba 23 milionů a zařídila, aby Praha 6 dostala tři velkorysé nabídky, které politici těžko mohou odmítnout (odkup za nominál bez diskontu plus část úroku). Za pár týdnů se ukáže, jak jednání mezi zástupci Prahy 6 a třemi zájemci o dluhopisy Borsay dopadla.

Politici si mohou vydechnout. Ale jen na krátko.

Prodá-li Praha 6 dluhopisy za plnou cenu, získá část peněz zpět a možná v euforii ani nebudou příliš zkoumat zdroj oněch 23 milionů. Ostatně ani starosta Prahy 13 David Vodrážka (ODS) se nestaral o to, který filantrop poskytl upadající firmě Key Investments 200 milionů korun, které pak prostřednictvím advokáta Jan Pacovského vrátila v červenci 2011 této městské části. A co se Vodrážkovi stalo? Nic. Zajímal se primátor Bohuslav Svoboda, zda se Praha 13 náhodou nestala účastníkem praní špinavých peněz? Nezajímal. A předseda ODS Petr Nečas? Ten už teprve ne!

A také se nic nestane dotčeným politikům v Praze 6 včetně ministra životního prostředí Tomáše Chalupy (ODS). Až prodají dluhopisy firmy Borsay za 23 milionů, mohou si vydechnout. Ale ne dlouho. Už za devět měsíců jsou splatné dluhopisy koncernu Via Chem Group, do nichž Praha 6 díky Key Investments investovala až 156 milionů korun…

Počet příspěvků: 2, poslední 24.1.2013 10:18 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.