Kellner rozjíždí byznys v USA

Home Credit začal Američanům ve spolupráci s mobilním operátorem Sprint Corporation půjčovat přes kreditní karty. Skutečnost, že společnost patřící do skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera cílí na klienty mobilního operátora, naznačuje, že i v USA se soustředí spíše na rizikovější zákazníky.

Vojtěch Wolf 20.11.2017

Petr Kellner na oficiálním snímku z roku 2007. foto: Lidové noviny

Petr Kellner na oficiálním snímku z roku 2007.

Úvěrová společnost Home Credit, patřící do skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, půjčuje nově Američanům přes kreditní karty. Skupina zde rozšiřuje své podnikání skoro přesně dva roky poté, co oznámila svůj úmysl vstoupit na americký trh. „Pilotní projekt v oblasti karet odstartoval 9. října na 40 obchodních místech našeho partnera,“ sdělil LN mluvčí skupiny Home Credit Milan Tománek.

Home Credit ve Spojených státech založil společný podnik se společností Sprint Corporation, která je čtvrtým největším mobilním operátorem v USA. Společnosti oznámily sice spolupráci již před dvěma lety, ale teprve loni v dubnu začal Home Credit s takzvaným scoringem (vyhodnocování schopnosti splácet úvěry klientů – pozn. red.).

Šmejc míří vysoko

Právě skutečnost, že společnost cílí právě na klienty mobilního operátora, naznačuje, že i v USA se Home Credit soustředí spíše na rizikovější zákazníky. „V první fázi jsme pro Sprint Corporation posuzovali úvěruschopnost zákazníků, o něž Sprint do té doby neusiloval. Tato činnost dále pokračuje,“ popisuje Tománek. „Dalším cílem bylo zvýšit objem nákupů mobilní techniky, příslušenství a tarifů poskytnutých na úvěr. V tomto směru výsledek předčil očekávání. Kreditní karty jsou dalším pilotem v naší spolupráci se Sprint Corporation,“ dodal.

Držitelé nové kreditní karty budou moci nově nakupovat zboží a služby i u jiných obchodníků než jen u mobilního operátora. Benefity, které karta přináší, například body za nákupy, se nicméně vztahují jen na transakce u mobilního operátora.

Právě skutečnost, že společnost cílí právě na klienty mobilního operátora, naznačuje, že i v USA se Home Credit soustředí spíše na rizikovější zákazníky.

„Karta má nulovou RPSN (roční procentní sazba nákladů) po dobu 12 měsíců od prvního nákupu zařízení či služeb od Sprint Corporation. Za každý nákup získává držitel karty věrnostní body, kterými lze uhradit budoucí nákupy ve firemních prodejnách Sprint Corporation,“ přibližuje Tománek.

Právě kreditní karta by měla při expanzi na americkém trhu hrát z pohledu úvěrové společnosti nemalou roli. „Pokud bychom takovou kreditku udělali, můžeme se během několika let dostat do desítky největších vydavatelů karet na americkém trhu,“ řekl na jaře v rozhovoru pro deník MF DNES miliardář a šéf společnosti Jiří Šmejc.

Právě Šmejc a jeho investiční společnost Emma Omega drží v Home Creditu podíl ve výši 11,38 procenta. Zbytek ovládá skupina PPF Petra Kellnera.

Jaké jsou budoucí plány Home Creditu na americkém trhu, není jasné. „K výhledům se vyjadřovat nemohu vzhledem k tomu, že skupina vydala obligace a řídí se pravidly pro cenné papíry obchodované na burze,“ tvrdí Tománek.

Tahounem je stále Čína

Společnost Home Credit vznikla v roce 1997 a zaměřuje se na poskytování spotřebitelských úvěrů. Kromě Spojených států působí i na Slovensku, v Rusku, Kazachstánu, v Číně, Indii, na Filipínách či ve Vietnamu.

Společnost v prvním pololetí vzrostl čistý zisk na 3,5 miliardy korun, přičemž loni vydělala za stejné období 1,5 miliardy korun.

Jádro byznysu skupiny Home Credit leží v současnosti stále v Asii. Společnost v prvním pololetí vzrostl čistý zisk na 3,5 miliardy korun, přičemž loni vydělala za stejné období 1,5 miliardy korun. Největší růst přitom zaznamenala v Číně. Během prvních šesti měsíců zde půjčila v přepočtu kolem 6,4 miliardy eur, což představuje meziroční růst o 149 procent. V Rusku půjčila 1,3 miliardy eur, což je meziročně o 19 procent více. Celkově vzrostl objem nových úvěrů o 109 procent na 9,7 miliardy eur.

Do skupiny Home Credit rovněž patří i tuzemská Air Bank či webová platforma Zonky, na níž si lidé půjčují mezi sebou.

Počet příspěvků: 1, poslední 21.11.2017 10:12 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.