Kellner odchází z České pojišťovny i od Děripasky

Akcionáři italské Generali našli způsob, jak českého podnikatele vyplatit. Končí i vyčerpávající souboj v ruské pojišťovně Ingosstrach.

Jan Žižka 11.1.2013

foto: © Česká Pozice, Alessandro CanuČeská pozice

Ten, kdo si podnikání byznysmena Petra Kellnera spojuje s Českou pojišťovnou, bude muset vzít definitivně na vědomí novou realitu. Akcionáři italské pojišťovny Generali totiž po dlouhých a komplikovaných jednáních našli způsob, jak Kellnerovu skupinu PPF „vyplatit“ a získat od českého podnikatele podíl v Generali PPF Holdingu. Součástí tohoto holdingu, který zahrnuje pojišťovny celé střední a východní Evropy, je právě Česká pojišťovna.

Generali zaplatí za 49procentní podíl PPF v celém holdingu 2,5 miliardy eur, tedy téměř 65 miliard korun. Stane se tak ve dvou splátkách – do konce letošního března a do konce příštího roku. Generali tak ovládne sto procent holdingu, u Kellnera zůstane jen malá část, která se od holdingu oddělí – pojištění spotřebitelského financování.

Pro Kellnera je ovšem klíčová druhá část dohody, podle níž Generali převezme také celý dosavadní podíl PPF Investments v ruské pojišťovně Ingosstrach. Fakticky to znamená, že skončí vleklá bitva v Ingosstrachu mezi podnikateli Petrem Kellnerem jako menšinovým akcionářem a Olegem Děripaskou, který v ruské pojišťovně ovládá majoritu.

V tomto případě Kellner za svůj podíl nedostane hotovost. Jde totiž o swap – výměnu podílů. Zatímco Generali získá podíl v Ingosstrachu, skupině PPF bude naopak patřit dosavadní menšinový podíl Generali v investičních fondech PPF Partners.

Někteří akcionáři bývalému vedení Generali vytýkali, že se nechalo Kellnerem zavést do riskantního dobrodružství v Rusku

Jiskry mezi PPF a Generali

Dosavadní jednání mezi Kellnerem a Generali v minulých měsících doprovázela řada nejistot včetně výměny na nejvyšším postu Generali. Všichni s napětím očekávali, jak se nový nejvyšší šéf Mario Greco postaví k budoucnosti podnikání v Rusku. Někteří akcionáři Generali totiž bývalému vedení italské pojišťovny vytýkali, že se nechalo Kellnerem zavést do příliš riskantního dobrodružství v Rusku a dalších státech bývalého Sovětského svazu.

Faktem je, že ve vztazích mezi PPF a Generali to občas dost zaskřípalo, bývalý druhý muž PPF Jiří Šmejc kupříkladu naznačoval, že Kellnerova skupina je ve srovnání s Generali flexibilní a rozhoduje se rychle.

Klíčový akcionář Generali, italský finanční ústav Mediobanca, na druhé straně v minulosti zablokoval rychlejší vyplacení Kellnera. Důvodem byl podle dostupných zdrojů nedostatek financí v době hospodářské krize. Nynější rozložení na dvě splátky je tedy kompromisem, k němuž byli ovšem Italové tlačeni – Kellner měl na prodej svého podílu do roku 2014 opci.

Mohlo to dopadnout lépe?

Kellner může  litovat toho, že se mu nepodařilo prosadit velkolepou transakci – propojení s ruskou bankou VTB

Petr Kellner nyní může být na jedné straně spokojen s tím, že se podařilo vyřešit i fakticky zablokovaný podíl v Ingosstrachu – Děripaskovi lidé nepouštěli zástupce PPF Investments téměř k ničemu, snažili se je maximálně odříznout i od informací a podílu na řízení. To vedlo k vleklým soudním sporům.

Na druhé straně může miliardář Kellner litovat toho, že se mu nepodařilo společně s Italy prosadit velkolepou transakci – propojení pojišťovacích aktiv Generali PPF Holdingu a druhé největší ruské banky VTB.

Ačkoliv se před časem zdálo, že podobné námluvy jsou v pokročilé fázi, a Kellnerovi se tak podaří ještě před prodejem svého podílu v Generali PPF Holdingu dále zvýšit jeho hodnotu, nestalo se tak. Rozlet Italů omezovala finanční krize, zatímco státní VTB se začala trápit s nákupy nepříliš „chutných“ aktiv na ruském trhu, protože se musela pustit – zřejmě na podnět Kremlu – do převzetí Banky Moskvy a záchrany jejího byznysu.

Kromě toho padly i další plány, podle nichž měla VTB majetkově vstoupit do nejvýznamnějšího aktiva skupiny PPF v Rusku – banky Home Credit & Finance Bank.

Zatímco se Generali PPF Holding prosadil jako klíčový hráč v celé oblasti východní Evropy a bývalého Sovětského svazu, jeho původní velké ambice v Rusku se nikdy zcela nenaplnily.

Rusko pro Kellnerovo byznysové impérium zůstává zdaleka největším trhem, skupina PPF se však nyní více zaměřuje na jiné obory – především spotřebitelské financování (Home Credit), maloobchod, reality a těžbu zlata či stříbra.