Kellner, Křetínský a J&T kupují podíl ve slovenském plynárenském monopolu

Proč západoevropští giganti prodávají podíl ve Slovak Gas Holdingu právě do rukou EPH? Mohou to být politické důvody.

Energetický a průmyslový holding chystá největší akvizici ve své dosavadní historii. Transakci dojednává ředitel Daniel Křetínský, podstatná je v tomto obchodu ovšem osoba Petra Kellnera. foto: © ČTK, ČESKÁ POZICEČeská pozice

Energetický a průmyslový holding chystá největší akvizici ve své dosavadní historii. Transakci dojednává ředitel Daniel Křetínský, podstatná je v tomto obchodu ovšem osoba Petra Kellnera.

Je to malé, stále ještě malé. Takto prý hovoří o velikosti Energetického a průmyslového holdingu (EPH) nejbohatší Čech Petr Kellner. Za pár měsíců už může být vše jinak. Z malého holdingu se má stát velký hráč na středoevropském energetickém trhu. EPH chystá největší akvizici ve své dosavadní historii: chce koupit společnost Slovak Gas Holding, která drží 49 procent akcií s manažerskou kontrolou ve slovenském plynárenském monopolu SPP. Akvizice má být dokončena nejpozději na jaře 2012. Otázkou je, proč to EPH dělá?

Hodnota transakce, kterou dojednává ředitel EPH, miliardář Daniel Křetínský, se podle informací ČESKÉ POZICE pohybuje kolem 2,5 miliardy eur. V těchto týdnech začal dle zdrojů ČESKÉ POZICE poptávat akviziční úvěr zhruba ve výši 1,75 miliardy eur u několika finančních institucí – londýnských centrál bank Morgan Stanley a J. P. Morgan, které EPH v této transakci radí. Jenže takový deal nemůže být financován jen z úvěru. Zbytek, odhadem asi 700 milionů eur, zřejmě dodají z vlastních zdrojů akcionáři EPH.

Společnost, kterou vlastní PPF (40 procent), J&T (40 procent) a Daniel Křetínský (20 procent), získala pro slovenskou transakci časově omezenou exkluzivitu. Mluvčí EPH Martin Maňák na dotaz ČESKÉ POZICE odpověděl, že firma toto zajímavé téma nehodlá komentovat.

Třetinu, nebo všechno? Spíš všechno.

Zhruba před deseti dny zahájil EPH dle načich informací ve Slovak Gas Holdingu předakviziční due diligence. Proces potrvá šest až osm týdnů, posléze přijde na řadu jednání s bankami o aranžování úvěru. Slovenská média již v červnu spekulovala o tom, že EPH koupí pouze třetinu podniku, jenže tato informace není přesná. Výše indikovaného úvěru 1,75 miliardy eur vypovídá o tom, že EPH má zálusk na celý Slovak Gas Holding, tedy na 49 procent v SPP.

Kellnerovy transakce jsou vždy výrazně komplikovanější, než jak se jeví podle informací, které o nich na veřejnost prosakují

Důvodem není jen to, že finančník Kellner, který hraje v EPH jednoznačně prim, si při akvizicích  nerad pořizuje minoritní podíly. Jeho transakce jsou vždy výrazně komplikovanější, než jak se jeví podle informací, které o nich na veřejnost prosakují. Za třetinový podíl ve Slovak Gas Holdingu, tedy zhruba šestinu v SPP, by EPH úvěr ve výši 1,75 miliardy eur nemohl získat. (Navíc celková cena transakce za pouhý třetinový podíl v Slovak Gas Holdingu by byla příliš vysoká.) K tomu, aby banky mohly dát dohromady 1,75 miliardy eur, potřebují, aby EPH mohl dosáhnout na mnohem vyšší dividendy, než by mu náležely za pouhý šestinový podíl v SPP.

Proto je pravděpodobné, že dohoda mezi EPH a vlastníky Slovak Gas Holdingu (tandemem Gaz de France Suez a E.ON Ruhrgas) zní: EPH koupí třetinu ve Slovak Gas Holdingu, ale s opcí na celý podíl, a k tomu ještě bude dělení zisku mezi akcionáři Slovak Gas Holdingu odpovídat tomu, aby umožnilo EPH splácet dluh u bank. Během dvou či tří let pak EPH může ovládnout celý Slovak Gas Holding, tudíž získat 49 procent v SPP.

I slovenský exministr hospodářství Ľubomír Jahnátek (Smer-SD) předpovídá, že zahraniční akcionáři prodají do rukou EPH celý Slovak Gas Holding. „Evropa je už pro ně ,malý kabát´. Nevydělává jim už totiž tolik jako předtím. Chtějí tedy expandovat tam, kde se jim bude dařit, a namířeno mají do Jižní Ameriky a do Asie,“ prohlásil exministr.

Poradcem EPH je tandem bank Morgan Stanley a J. P. Morgan, Němcům radí Deutsche Bank, Francouzům Goldman Sachs a Citibank.

Slovak Gas Holding vlastní půl napůl francouzský Gaz de France Suez a německý E.ON Ruhrgas. Podíl 49 procent akcií podniku Slovenský plynárenský priemysel (SPP) koupil za 123 miliard slovenských korun (tehdy asi 93 miliard českých) v roce 2002. Zbytek akcií v SPP vlastní stát. Tenkrát společnost SPP kontrolovala zhruba 95 procent trhu, ale firma svůj podíl pomalu ztrácí. Vstupem RWE a rusko-českého Vemexu na slovenský trh se tržní podíl SPP letos snížil zhruba na 75 procent. Na druhé straně SPP před třemi lety vstoupila na český trh s plynem, kde loni prodala zhruba 600 milionů metrů krychlových zemního plynu.

Proč obři prodávají?

Proč takoví giganti jako Gaz de France Suez a E.ON Ruhrgas prodávají podíl v SPP lokálnímu hráči? Podívejme se na motivy těchto dvou firem.

Peníze, které Francouzi a Němci do SPP investovali, se již na dividendách bohatě vrátily, tudíž z jejich strany se logicky otevřela možnost vážně uvažovat o prodeji. Začíná být trendem, že velcí evropští energetičtí hráči čistí svá portfolia na východě Evropy a některé své podíly hodlají prodat i lokálním hráčům, kteří ovšem za posledních pár let značně vyrostli.

Když matka v centru Evropy potřebuje z nějakého důvodu hotovost, například aby snížila svoji zadluženost, část své aktivity „na periferii“ nabídne k prodeji. Je to třeba případ společnosti Dalkia Česká republika, v níž právě EPH letos zvýšil svůj akciový podíl na deset procent. Podobnou motivaci může mít i poměrně značně zadlužená Gaz de France Suez v případě Slovak Gas Holdingu. A ani centrála E.ON Ruhrgas se ve svém aktuálním investičním plánu netají tím, že koncern plánuje prodávat aktiva.

Důvodem rozhodnutí o prodeji může být ale částečně i to, že podle informací z trhu už vztahy mezi Němci a Francouzi v rámci Slovak Gas Holdingu nejsou bezproblémové.

Politické kontexty

Kdyby Gaz de France Suez a E.ON Ruhrgas chtěly část svých podílů v SPP prodat ruskému plynárenskému gigantu, pravděpodobně by narazily nejen ve Francii a v Německu, ale i u pravicově orientované slovenské vlády

Proč ale podíl v SPP prodávají zrovna EPH, když o kapitálový vstup do slovenského plynárenského monopolu má zcela jistě eminentní zájem i ruský Gazprom, který by zřejmě byl ochoten zaplatit více než jakýkoliv jiný zájemce? Kdyby Gaz de France Suez a E.ON Ruhrgas chtěly část svých podílů v SPP prodat ruskému plynárenskému gigantu, pravděpodobně by narazily nejen ve Francii a v Německu, ale i u pravicově orientované slovenské vlády. I když stát podle platných privatizačních smluv nemůže ovlivnit, komu investoři svůj podíl prodají.

Dalším argumentem pro EPH je vysoká pravděpodobnost, že s českými a slovenskými partnery se Němci a Francouzi dohodnou rychleji a bez geopolitických komplikací. Nezapomeňme, že zatímco Gaz de France Suez a E.ON Ruhrgas si nemohou dovolit prodat podíl v SPP Rusům, Kellner, Křetínský a J&T takové omezení nemají. Což může být pravý důvod, proč EPH vůbec kupuje podíl v SPP, dnes již málo atraktivní pro kteréhokoli investora – s výjimkou Rusů.

Důvody prodeje podílu ve Slovak Gas Holdingu však mohou být právě politické. Gaz de France a E.ON Ruhrgas si na investici do SPP nemohou stěžovat, navíc mají ve společnosti manažerskou kontrolu. Jenže podle informací ČESKÉ POZICE jsou obě firmy poněkud rozčarovány z partnerství se slovenskou vládou. V posledních letech přijala legislativní změny, které investorům zcela nevyhovují. Možná, že Gaz de France Suez a E.ON Ruhrgas přemýšlejí následovně: Když přibereme lokálního partnera, jehož akcionáři jsou čeští miliardáři Daniel Křetínský a Petr Kellner, ale hlavně slovenská finanční skupina J&T, možná budeme mít lepší páky na slovenskou politiku. Ale tohle by platilo pouze pro případ, kdyby EPH ve Slovak Gas Holdingu kupovala jen třetinový podíl.

Podle nejmenovaného zdroje slovenských Hospodářských novin může být jedním z hlavních motivů obchodu pro zahraniční akcionáře osoba Petra Kellnera, spoluvlastníka EPH, který má velmi dobré vztahy s Ruskem, kde dlouhá léta podniká. Díky tomu by společnostem E.ON Ruhrgas  a Gaz de France Suez mohl pomoct zlepšit vztahy s Gazpromem,  které má SPP špatné, vysvětlil zdroj.