Když tygr stůně, pomohou jen v Brně

Jediná čistě veterinární fakulta v Česku chce nakročit k evropské špičce. Mění učební plány a zaměří se více i na hobby zvířata.

Frakturu humeru u tygra operovali na sále zvěrolékaři brněnské Veterinární a farmaceutické univerzity, včetně současného děkana veterinární fakulty Aloise Nečase. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Frakturu humeru u tygra operovali na sále zvěrolékaři brněnské Veterinární a farmaceutické univerzity, včetně současného děkana veterinární fakulty Aloise Nečase. | foto: ©? VFUČeská pozice
Frakturu humeru u tygra operovali na sále zvěrolékaři brněnské Veterinární a farmaceutické univerzity, včetně současného děkana veterinární fakulty Aloise Nečase.

V Evropě je jen pět povolání, která vyžadují regulované vzdělání dle směrnic EU: jsou to lékaři, architekti, farmaceuti, zdravotní sestry a veterináři. Spíše se však hodí říkat veterinářky, neboť v současnosti se k této profesi hlásí v drtivé většině ženy. „Dnes je to přibližně 85 procent, za doby mých studií to bylo přesně opačně,“ řekl ČESKÉ POZICI Alois Nečas, děkan veterinární fakulty brněnské Veterinární a farmaceutické univerzity (VFU), jejíž historie sahá až do roku 1918. Škola má v rámci plánované diverzifikace vysokých škol ambici zařadit se mezi výzkumné univerzity.

Ke studiu veteriny se hlásí asi v 85 procentech ženy.O školu je zájem už teď: „Do prvého ročníku přijímáme asi 150 studentů ze zhruba 850 zájemců; do anglického studijního programu by letos mělo nastoupit kolem šedesáti cizinců – z Izraele, Skandinávie, jižní i západní Evropy,“ říká profesor Nečas. Jediná veterina v ČR, která má na třech fakultách celkem asi 3000 studentů, stojí před velkými změnami: s ohledem na prestižní evropské evaluace EAEVE (European Association of Establishments for Veterinary Education) začíná dneškem intenzivně pracovat na změnách svých učebních plánů a struktury, o čemž svědčí i čtyři nově reorganizované ústavy.

Od 1. března se jich dle informací ČESKÉ POZICE ujmou tito přednostové:

  • Ústav patologické morfologie a parazitologie povede mezinárodně respektovaný docent David Modrý,
  • Ústav infekčních chorob a mikrobiologie bude řídit profesor František Treml (expert na nemoci přenášené ze zvířat na člověka jako borelióza a podobně),
  • Kliniky pro choroby přežvýkavců a prasat se chopí profesor Jiří Smola (expert na infekční nemoci zejména prasat),
  • Klinické laboratoře pro velká zvířata povede docent Josef Illek.
Se specializací ortoped pro psy

Proč tolik změn a restrukturalizací? „Dojde tím k významné koncentraci finančních, přístrojových i lidských zdrojů do větších celků, což jsou předpoklady pro úspěšné mezinárodní posouzení fakulty,“ říká děkan Nečas. Všechny změny – včetně curricula, jež se změní po takřka dekádě – mají vést v roce 2014 k získání mezinárodní akreditace fakulty, která by ji posunula mezi vybrané veterinární školy v Evropě; při hodnocení se počítají výsledky za čtyři pět let zpátky. Proto je prý nejvyšší čas. Trendem je prý také rozvoj medicíny koček, psů a dalších „hobby zvířat“, s čímž musí nová, stále diferencovanější výuka počítat. Dnes už existují nejen všeobecní zvěrolékaři, ale třeba i chirurgové a ortopedi zaměření jen na určitý druh zvířat.

Veterináři (kteří kromě jiného dbají na bezpečnost potravin a vymýcení řady infekčních nemocí) jsou tak trochu opomíjení; ale jen dokud nemusíte se svým čtvernohým, plazivým nebo létavým miláčkem pro pomoc. Veterinární komora ČR eviduje k dnešnímu dni 3134 registrovaných zvěrolékařů, z nichž většina studovala právě v Brně. Moderním rysem je tlak na výuku praktických dovedností, aby absolventi šestiletého magisterského studia (s titulem MVDr.) uměli hned v první den případné praxe vše podstatné (takzvané Day-one-skills).

Desítky tisíc za psího pacienta

PV Česku by se mohlo rozvíjet i zdravotní pojištění zvířat...odle expertů jde o zajímavý a lukrativní obor, lidé do zdraví svých zvářat neváhají investovat astronomické částky. Rozvíjet by se v Česku mohlo i zdravotní pojištění zvířat, bez nějž to někdy není lehké. Někteří majitelé musejí (a chtějí) utratit za zdraví svých zvířat desítky tisíc korun. Například na podobně náročné operace zvířecích páteří je expertem právě Nečas, jenž pobýval v USA a byl také prorektorem VFU pro výzkum.

Na kontě má však i kuriózní „pacienty“, jak veterináři nazývají operovaná zvířata. „Na sále jsme tu měli lva i tygra. Jednou jsem rovněž operoval rozdrcený kolenní kloub medvědice z cirkusu, kterou napadl jiný medvěd,“ vypráví Nečas. Na exotické živočichy však příliš expertů v Česku není – v Brně se na ně specializuje profesor Zdeněk Knotek, jenž si musí poradit s nemocným slonem i kobrou. „Polámanou“ žirafu by však ze ZOO na univerzitní sál přírodovědci nevezli, za takovými zvířaty se musejí veterináři vypravit.

Výzkumy i pro páníčky...

Nejde jen o léčbu našich zvířecích miláčků, ale též výzkum důležitý pro lidi. Na živočišných tkáních se zkoušejí nové postupy, schopnost těla pojmout endoprotézy i různé nanomateriály. „Určitě chceme být mezi výzkumnými univerzitami. Naší výhodou je jedinečnost a mezinárodní kredit v rámci veterinárních fakult,“ říká děkan Nečas.

Celá brněnská VFU je již také zapojena do pětimiliardového projektu Středoevropského technologického institutu (CEITEC), který se bude věnovat živým vědám a jehož schválení Evropskou komisí se dá očekávat v řádu týdnů.

Rýsuje se též spolupráce s medicínským střediskem ICRC, specializovaným pracovištěm pro výzkum kardiovaskulárních chorob (pod patronací americké Mayo Clinic), které má realizovat Fakultní nemocnice u Sv. Anny. Její ředitel Petr Koška ČESKÉ POZICI sdělil: „Unikátní animální centrum, na jehož investicích jsme se podíleli, funguje již od roku 2008 a věříme v jeho další rozšíření.“

Zvěrolékaři v Česku tak začínají Světový veterinární rok 2011, který byl vyhlášen vzhledem k 250. výročí zahájení výuky veterinárního lékařství, spoustou změn a předsevzetí. Podle děkana Nečase směřuje brněnská veterina svými intenzivními přípravami k očekávané mezinárodní evaluaci fakulty v roce 2014 a tím i k zařazení mezi nejkvalitnější vysoké veterinární školy v Evropě.