Když státní zástupce stopne vyšetřování – případ Kalousek

Týdeník Respekt upozornil na nestandardní schůzku mezi tajemníkem vrchního žalobce Grygárkem a šéfem protikorupční policie Martincem.

Kdy se může politikům hodit vliv státního zástupce na průběh policejního vyšetřování? Nemusí jít hned o korupci. Jak píše v pondělním vydání týdeník Respekt, nedávno vstoupilo vrchní státní zastupitelství v Praze do kauzy ProMoPro – ve prospěch ministra financí Miroslava Kalouska, kterého chtěla policie začít prověřovat.

Kromě vyšetřování bankovních převodů v rámci údajně předražené zakázky pro ProMoPro během českého předsednictví v EU, se protikorupční detektivové začali zabývat i tím, zda ministr Kalousek nezneužil v rámci politického boje svého exkluzivního postavení, když letos v únoru na tiskové konferenci nechal zveřejnit soukromé bankovní údaje majitele firmy ProMoPro Jaroslava Veselého. Veselý za to podal na Kalouska trestní oznámení. Kvůli kauze pak čelil tlaku na odvolání ministr obrany Alexandr Vondra (ODS), který byl v době předsednictví vicepremiérem pro EU.

Nestandardní schůzka

Ve chvíli, kdy policisté chtěli proti ministrovi a jeho podřízenému, šéfovi Finančního analytického útvaru Milanu Cícerovi, zahájit konkrétní úkony v trestním řízení, zastavil je dozorový státní zástupce na Praze 1 Jiří Valsamis: „Na rozdíl od policie jsem v tom neviděl takovou společenskou závažnost,“ cituje Respekt Valsamise.

Úřad pro ochranu osobních údajů za zveřejnění Veselého údajů již dříve vyměřil ministerstvu financí osmdesátitisícovou pokutu, takže příkaz státního žalobce zastavit další vyšetřování může znít logicky.

Jak ale upozorňuje Respekt, žalobce Valsamis mohl rozhodnout pod tlakem svých nadřízených. Jeho rozhodnutí prý předcházela neveřejná schůzka v kanceláři náměstka vrchního žalobce Libora Grygárka s šéfem protikorupční policie Tomášem Martincem. Dle informací Respektu na ní měl Grygárek Martincovi sdělit, ať si policie dobře promyslí, do čeho se pustila, a uvědomí si, o koho v případu jde.

Zajímavé je porovnání reakcí obou účastníků oné schůzky, jak je cituje Respekt:

  • Libor Grygárek: „Pana Martince jsem se neptal a rovněž jsem neintervenoval.“
  • Tomáš Martinec: „Byla vznesena otázka, jestli jsme přesvědčení, že úkony, které jsme zahájili, jsou v pořádku, a jestli v tom spatřujeme tu skutkovou podstatu trestného činu. Řekl jsem, že trváme na svém, a tím to skončilo.“

Co následovalo? Martinec nechal své lidi dál na případu pracovat. Jenže pak přišla stopka od státního žalobce Valsamise. „Jednal jsem sám za sebe. Pan Grygárek ani nikdo další po mně nic nechtěl,“ uvedl žalobce pro Respekt. A co ministr Kalousek? „S nikým jsem o tom nemluvil. Naopak obvinění jsem považoval za natolik absurdní, že jsem se na trestní stíhání těšil.“

Těšil netěšil, schůzka mezi Grygárkem a Martincem je velký problém, protože zjišťování detailů z vyšetřování neměl Grygárek ze své pozice vůbec na starosti. „S policisty by měl komunikovat výhradně dozorový státní zástupce (tím byl v tomto případě Jiří Valsamis – pozn. ČESKÉ POZICE). Je krajně nestandardní, když informace požaduje nadřízený žalobce, jemuž případ věcně nepřísluší,“ uvedl pro Respekt mluvčí Unie státních zástupců ČR Jan Lata.

Související články: