Ceska Pozice

Když se stavěl Hušákův pomník, létaly stamiliony

Při stavbě vysočanské arény si bývalí manažeři Bestsportu nechali vyplatit 300 milionů za činnosti, za něž zároveň pobírali plat ve firmě.

Hala, jejíž stavbu Sazka prosadila „proti vůli mnohých a navzdory mnohým“, jak stojí na legendární pamětní desce v jejím foyer. foto: © O2 arenaČeská pozice

Hala, jejíž stavbu Sazka prosadila „proti vůli mnohých a navzdory mnohým“, jak stojí na legendární pamětní desce v jejím foyer.

Kdysi jsem slyšel vyprávět, jak jistý manažer, jenž zcela ovládl firmu, kterou měl řídit, dokázal během jedné hodiny při obhlídce monstrózní stavby, jež pak tu jím řízenou firmu stáhla ke dnu, prodražit ono dílo o 70 milionů korun. Ve srovnání s touto povídačkou je následující zpráva k pousmání...

Že je O2 arena v pražských Vysočanech předražená, se ví už léta. Aktuální výsledek auditu společnosti Bestsport, která halu vlastní a provozuje, přidal k dosud známým důvodům další. Nejprve holá fakta z auditu, která v pondělí zazněla v České televizi:

Bývalí manažeři společnosti Bestsport (firma má stejné akcionáře jako loterijní gigant Sazka, tedy sportovní svazy) si při stavbě arény nechali vyplatit 300 milionů korun navíc. Jednoduše tak, že za stejnou činnost, za kterou pobírali v Bestsportu standardní plat, fakturovali přes své soukromé firmy další miliony. „Je to řádově mezi deseti, dvaceti lidmi nebo subjekty,“ uvedl k tomu současný místopředseda představenstva Bestsportu Zdeněk Ertl.

V ČT zaznělo několik příkladů štědře honorovaných smluv, které byly dle auditu bezdůvodné:

Výsledky auditu se nyní zabývá policie. „Byly zde zahájeny úkony trestního řízení, takže případ je v prověřování. V současné době se shromažďují listinné materiály a byl zadán znalecký posudek,“ řekla ČT mluvčí městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. Pod většinou smluv jsou prý podepsáni bývalý generální ředitel Sazky Aleš Hušák (v letech 2002 až 2004, kdy se aréna stavěla, zároveň předseda představenstva Bestsportu) nebo pověřený předseda ČSTV Pavel Kořan (v téže době člen představenstva).

Když se z 8 miliard stane 1,5

Pro úplnost rekapitulace: aréna stáhla ke dnu loterijního giganta Sazku, která kvůli jejímu financování vydala dvě emise dluhopisů – první s desetiletou splatností vydanou v roce 2004 za 175 milionů eur nahradila o dva roky později druhá emise v objemu 215 milionů eur s patnáctiletou splatností. Jen vlastní výstavba arény vyšla téměř na sedm miliard korun (oproti původně plánovaným 2,5 miliardám). Plus zhruba 1,5 miliardy například za vypracování projektu či poradenské a zprostředkovatelské činnosti.

Od loňského května je Bestsport v insolvenci, městský soud povolil reorganizaci, plán na ni bude předkládat společnost PPF Healthcare coby jeden z věřitelů. Největším majetkem Bestsportu je právě O2 arena, kterou znalecký posudek vypracovaný společností Ernst & Young ocenil na nejvýše 1,57 miliardy korun (celý Bestsport ocenila auditorská firma na 1,745 miliardy korun). V úterý vyzval Bestsport věřitele něbo některou ze třetích osob k zaslání nabídky na stomilionový provozní úvěr.

Více o krachu Sazky a jejím následném ovládnutí finančními skupinami PPF a KKCG si přečtěte ve starších článcích ČESKÉ POZICE.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.