Když jde o korupci, nespoléhej na vládu

Místo, aby koalice vyzdvihla mimořádný příklad osobní odvahy vysokého státního úředníka v boji proti korupci, zahájila vnitřní boj.

Představitelé vládní koalice si během neděle notovali v potřebě vyjasnit si některé otázky, jež se vyrojily v kauze exministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS). Okruh politiků a státních úředníků, kteří přišli do styku s třaskavou aférou a jednali poněkud nestandardně, totiž narůstá geometrickou řadou. Po včerejším večerním jednání se koalice rozdělila na ODS a TOP 09 držící při sobě a Věcí veřejné na druhé straně.

Původně měla veřejnost za to, že Libor Michálek, bývalý ředitel Státního fondu životního prostředí (SFŽP) upozornil na politický klientelismus a manipulace při zadávání veřejných zakázek jen Drobila. Minulý týden však vyšlo najevo, že o svých zjištěních hovořil i s ministrem vnitra Radkem Johnem (VV). O problémech ve SFŽP věděl premiér Petr Nečas (ODS) a dost možná i nekorunovaný šéf „véčkařů“ Vít Bárta. Nikdo s tím nic neudělal. Otázka zní proč?

Důvody, proč politici sami neoslovili policii, se prozatím ztrácí v mlze, stejně jako klíčová postava aféry Martin Knetig. Drobilův poradce, který chtěl z fondu vyvést peníze na podporu politické kariéry svého šéfa, je podle Michálka dávno za kopečky. Politici se snaží smazat stín podezření umělým zápasem o to, kdo, kdy a co věděl.

Už se také spustila palba na samotného Michálka. Drobil svého bývalého podřízeného popsal jako agenta provokatéra. Nečas ho zase nařkl z pokusu nahrát si schůzku s premiérem. Sluší se v této souvislosti dodat, že jejich setkání se nikdy neuskutečnilo.

Jediný Radek John se Michálka zastal a požaduje jeho návrat do státní správy. Škoda, že se ministr vnitra nedokázal stejně hrdinsky postavit ke skandálu ve SFŽP již při jejich prvním setkání. Tehdy Michálkovi radil pouze s nahrávací technikou.

Co jsme se tedy dozvěděli o vládním boji s korupcí? Když jde do tuhého, nespoléhej na vládu! Raději si pořiď novinářskou nahrávací výbavu proti rušičkám (Libor Michálek). Pokud stojíš na druhé straně, vezmi rychle nohy na ramena (Martin Knetig).