Když Jankovský ušetří 60 miliard, k čemu je zvýšení DPH?

Proč premiér Petr Nečas nemluví s ministrem pro místní rozvoj Kamilem Jankovským? Zjistil by, že nepotřebujeme dvacetiprocentní DPH.

István Léko 10.3.2011

foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Proč premiér Petr Nečas nemluví s ministrem pro místní rozvoj Kamilem Jankovským? Kdyby se s ním totiž bavil nebo alespoň vnímal, co říká médiím, nemusel by klopotně obhajovat nápad vlády zavést dvacetiprocentní DPH - jakoby kvůli důchodové reformě. Zvýšení daně prý má přinést do státní pokladny – podle Nečase – až 57 miliard korun navíc. Jankovský tvrdí, že jeho nový zákon o veřejných zakázkách uspoří státu 60 až 90 miliard. Z toho vyplývá, že Nečas by měl okamžitě plán na zvýšení DPH odpískat. Alespoň bychom mohli mít klidné Velikonoce.

Je to cesta, jak by koaliční strany mohly dodržet předvolební sliby, že nebudou zvyšovat daněNa jedné straně stojí maximálně 57 miliard, které nám vláda chce vytáhnout z kapes pomocí zvýšení daně z přidané hodnoty. Proti tomu stojí minimálně (!) 60 miliard, které stát díky novému zákonu o veřejných zakázkách ušetří. Je tedy zapotřebí, aby vláda zvýšila DPH, když její ministr tvrdí, že ušetří ročně více? Proč vláda nedojde k závěru, že vyvedené pojištění z průběžného systému do druhého pilíře nebude kompenzovat zvýšením DPH, ale pomocí miliard, které ušetří Jankovský? Koalice by dodržela i předvolební sliby o tom, že nebude zvyšovat daně! Navíc by zbyly i další miliardy na platy lékařů, policistů či učitelů. Nebo je to tak, že premiér Nečas svému ministrovi nevěří? Že si myslí, ale neřekne, že Jankovský tvrdí nesmysly? V tom případě by ho měl nahradit někým jiným! Jenže Jankovský je podnikatel, počítat asi umí, ať zůstane ministrem dál.

Ve středu, 9. března napsal premiér článek do deníku MF Dnes, kde hájí zvýšení DPH. O minimálně šedesáti miliardách ušetřených novým zákonem o veřejných zakázkách nepíše ani slovo. Jeho text nese název Důchodová reforma: Přejdeme od slov k činům. Nechť tedy přejde k činům! Ať jeho 118 poslanců okamžitě – třeba i v režimu legislativní nouze - schválí zákon o veřejných zakázkách, aby vláda co nejdříve mohla začít šetřit.

Umějí vůbec na té vládě počítat? Co probírá porada ekonomických ministrů? O čem si povídají špičky koalice na jednání K9? Nejspíše se hádají. Témat je mnoho: kauzy Barták, Drobil, ProMoPro, obří ekotendr, odvolání pražského státního zástupce Rampuly, jmenování šéfa protikorupční policie a tak dále. Proto není čas na zásadní věci.