Kdyby školství vládli Zemani

Jedním z jmen, o nichž se spekuluje jako o možném ministrovi školství, je Zemanův exministr Eduard Zeman.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

Aktualizováno. Martin C. Putna se v úterý profesury dočkal, stejně jako dalších pět profesorů, kteří si dekrety nepřevzali (respektive nechtěli převzít) od prezidenta Miloše Zemana. Anabáze je to dobře známá a netřeba ji blíže připomínat. Novopečený profesor Putna po slavnostním obřadu, kdy titul přebíral „jen“ od ministra školství Petra Fialy, uvedl, že Zemanovo vládnutí přibližuje Česko Kremlu a že prezident Zeman je „bezpečnostním rizikem pro tuto zemi“. Je rizikem i pro školství?

Pár hodin poté Zeman jmenoval premiérem Jiřího Rusnoka, jenž má sestavit „vládu odborníků“ anebo „vládu neodpovědných kamarádů Miloše Zemana“, jak pravil Miroslav Kalousek (TOP 09). A začala se objevovat první jména ministrů, kteří to budou: Martin Pecina na vnitro, Jan Kohout na zahraničí a tak dále. Ve světle toho, jakou již Zeman vyjádřil nevoli jmenovat profesory a případně tento akt raději delegovat na ministra školství, je zajímavé, kdo by se mohl tohoto úkolu v odbornické vládě pro ono hypotetické „příště“ ujmout...

Agentura ČTK již v pondělí nadnesla jméno, jež muselo dost lidí vystrašit: exministra Eduarda Zemana, který vládl resortu v době Zemanovy vlády 1998 až 2002. Určitě je to „expert“ Zemanova střihu: vystudovaný učitel, z ČSSD přešel do Strany práv občanů – Zemanovců (SPOZ), kde byl i koordinátorem odborných komisí. Ostatní si jej pamatují jako kritizovaného ministra, který stál také u skandálního projektu Internet do škol (Indoš).

Eduard Zeman ČTK sdělil, že nabídku na post v Rusnokově vládě nedostal, ale „pokud by přišla, prý by jí zvážil“. Pakliže je novela vysokoškolského zákona, jež jmenování profesorů měla mimo jiné řešit, za současné konstelace dosti nejistá, zdá se myšlenka předávajícího dua Zeman-Zeman sice hodně předčasnou, ale pro akademickou obec jistě provokativní.

Kdo se skutečně stane ministrem školství?

Současného ministra školství Petra Fialu pan prezident chválil; možná by Zeman i stál o to, aby Fiala pokračoval, nicméně se to jeví jako málo pravděpodobné. „V tuto chvíli nevidím důvod se k tomu vyjadřovat,“ sdělil v pondělí ČESKÉ POZICI ministr Fiala, jenž je sám univerzitním profesorem.

Aktualizace. Ve středu večer Fiala odmítl Rusnokovu nabídku pokračovat na postu ministra školství. „Vážím si nabídky působit ve vládě premiéra Jiřího Rusnoka. Vždy jsem nicméně zastával názor, že úřednická vláda má být jen krajním, a co nejkratším řešením. Je potřeba vždy upřednostňovat vládu politickou. Nemohu proto přijmout účast v této vládě, nijak to nesouvisí s osobou premiéra Rusnoka, ale pouze s principy, které vyznávám,“ uvedl v komuniké profesor Fiala.

Putna v úterý označil Fialu za slušného člověka, ale u jiných ministrů by prý mohly hrozit v ovlivňování profesur i politické tlaky (zřejmě i při selekci obou Zemanů), proto by Putna jmenování profesorů předal do rukou vysokých škol, respektive jejích rektorů.

Profesor Storch: Role profesora jakožto intelektuála vyjadřujícího se k veřejným věcem zjevně už pro většinu profesorů není atraktivníNa slavnostním předání profesorských dekretů v Karolinu promluvil profesor David Storch, jenž spolu s několika kolegy z Karlovy a Masarykovy univerzity odmítl zemanovské škatulkování zdárných a nezdárných profesorů: „Není náhodou, že někteří čerstvě jmenovaní profesoři, kteří se zúčastnili minulé, řekněmě ,oficiální‘ promoce, zdůrazňovali nadšení pro svůj obor zároveň s explicitním nezájmem o širší kontext dění ve společnosti a o věci veřejné. Role profesora jakožto intelektuála vyjadřujícího se k veřejným věcem zjevně už pro většinu profesorů není atraktivní, takže se mimochodem oprávněně nabízí myšlenka, že udržování jmenovacího obřadu jakožto státoprávně-ceremoniálního rituálu už opravdu nemá valný smysl. Proč by měl akademickou hierarchii stvrzovat a legitimovat nejvyšší velmož země?“

S tím, jak jde Miloš Zeman na samou hranu Ústavy, zákonů, ale už i nepsaných tradic, by bylo vhod, aby profesory bylo hodně slyšet.