Diskuse k článku

Kdyby se Československo nerozpadlo...

Jaké by bylo dnes Československo, jak by se nám žilo a podnikalo ve společném státě Čechů a Slováků ve 21. století?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Smatana 11.4.2016 16:48

Slovensko si zacalo po po zakone o federacii budovat institucie, Cesi za ne povazovali paradoxne tie federalne a nikdy vazne ani neuvazovali o federalizacii. Nielen KSS/KSC, ale aj STV/CST, Centrotex/Slovakotex, a mnoho dalsich. Preto to nemohlo fungovat.

R. Smatana 4.4.2016 17:30

Re: Alespoň jeden konkrétní příklad za všechny

Ale ja sa nehádam, že chýbali v mnohých oblastiach odborníci a to nielen v oblasti školstva. Čo sa snažím analyzovať je príčina toho stavu ako dôsledok prevratu v 1918 roku a nasledovnej ekonomickej a hospodárskej devastácii Slovenska. Slovensko síce ekonomicky nedosahovalo úroveň Čiech, ale v rámci Uhorska bolo jeho najpriemyselnejšou časťou. Takže Slovensko nebolo čistio poľnohospodárskou krajinou - aspoň nie do roku 1918. Takže sa p. Krvan láskavo nevenujte "problémami" iných diskutujúcich, ale skúste sa históriu pozrieť otvorenými očami. Pretože k tejto téme existuje stále veľa klišé, klamstiev a povier. Všetko to vzniklo v rámci "priateľstva medzi našimi národmi".

http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=4063

http://josefjezek.blog.respekt.cz/od-zlate-buly-k-osmadvacatemu-rijnu/

http://www.listy.cz/archiv.php?cislo=076&clanek=060703

P. Čech 4.4.2016 16:25

Re: Jakákoli úvaha o "nerozpadu" Československa je zcestná

Zda byl ústavní rozpad Rakousko-Uherska nevím, tuto dobu jsem nestudoval. Rozbití ČSFR však protiústavní bylo. Náš platný ústavní zákon říkal, že o návrhu na vystoupení ČR či SR z ČSFR lze rozhodnout j e n referendem. A tzento ústavní zákon mnohonásobně překročen.

P. Čech 4.4.2016 16:20

Re: Jakákoli úvaha o "nerozpadu" Československa je zcestná

Ano, můžeme se chytit společně kolem ramen a plakat a plakat.

J. Křivan 3.4.2016 11:59

Re: Alespoň jeden konkrétní příklad za všechny

Pane Smatana, Váš problém je, že deformujete cizí text, tak opakuji. "nedostatek vzdělaných učitelů na Slovensku hromadně suplovali profesoři s ČVUT a všichni tu pomoc považovali za správnou a z dříve zemědělského Slovenska se stal průmyslově vyspělý stát", o zakládání školství tam není ani slovo.

Vysokoškolští profesoři, především humanitního zaměření, po roce 1948 odcházeli z celé republiky, zrovna tak se na změnách po roce 1948 podílely oba státy vcelku rovnoměrně.

K rozdělení Československa si dovolím citovat tu pana Urbance, "Zákon je společenský konsenzus, který čas od času přestane vyhovovat. Pokud společnost dokáže přijmout nový konsenzus, aniž by si u toho musela dát přes držku, je to nanejvýš legitimní. Zákony ani ústava nejsou biblicky dány".

PS. Každý stát si svojí historii píše tak, aby vypadal před svými občany hezky, k vybrakovaným prvotním zdrojům se nakonec dostanou jen historici a také jen ti vybraní.

R. Smatana 3.4.2016 11:22

Re: Alespoň jeden konkrétní příklad za všechny

No akurát sa tam na začiatku píše, že sa otvoril nový ročník na SVŠT. Nikde som tam nenašiel, že by vysoké školstvo na Slovensku založili českí profesori. Ale do 20 sekúnd som našiel niečo z histórie techniky na Slovensku. Čo tak pozrieť si oficiálnu stránku tej školy, ktorá je bežne dostupná na nete??? Práve tam je pekne viditeľné, ako sa muselo sťahovaťa znovu preobsadzovať učiteľmi niečo, čo bolo sústavne ničené a rozkladané najprv rozbitím R-U, neskôr vojnou a nakoniec decimované českým komunistickým pučom z 1948 roku.

http://www.stuba.sk/sk/stu/historia.html?page_id=210

K. Plíhal 3.4.2016 4:38

Re: Prvé lastovičky

protože se jedná o velkého a zdatného psa.

K. Plíhal 3.4.2016 4:33

Re: Prvé lastovičky

Složité vztahy s germány máme už od dob Sámovy říše. Je to daň za to, že jsme nejzápadnější slovanský národ, který se doslova zaklínil mezi germánská území (tenkrát budoucí Polsko vypadalo poněkud jinak). Nemá cenu se tu tou tisíciletou historií zabývat, je to složité, stačí prostě pochopit, že jsme byli zájmovým územím. Co asi cítili Češi, kteří se dostali pod vládou Habsburků do další války s germány? Byli rádi, že jsou zase svými pány a že našli zastání. Jak by se události vyvíjely, nevíme, protože pak přišel od germánů finální úder v podobě nacismu. Od války je to už docela dlouho, ale většina Čechů prostě cítí, že Němci jako sousedé ano, jako spolubydlící nikoliv. Ostatně při pohledu na dnešní Německo se nemůžeme ubránit dojmu, že Němci opět propadají dalším šílenstvím - multikulti, všechno na zeleno... a i když verbálně, vnucují to všem kolem. Německý národ je jako pes - užitečný se spoustou dobrých vlastností, ale potřebují usměrňovat. Jinak zdivočí a začnou být nebezpeční, prot

J. Křivan 2.4.2016 23:07

Alespoň jeden konkrétní příklad za všechny

Jmenovitě profesor Josef Kalčík z ČVÚT. V tom odkazu najdete nejspíš i další.

http://www.sjf.stuba.sk/sk/oddelenia/katedra-chemickych-strojov-a-zariadeni/katedra-chemickych-strojov-a-zariadeni/historia-katedry/kronika-katedry-1952-1959.html?page_id=2642

R. Smatana 2.4.2016 13:15

Re: Kde že ty loňské sněhy jsou

Pan Krivan, Vy už musíte byť riadny matuzalém, keď si tých učiteľov z 20. rokov minulého storočia osobne pamätáte :-)

R. Smatana 2.4.2016 13:13

Re: Prvé lastovičky

Slovensko taktiež nezačalo vo vzťahu k menšinám po roku 1993 dobre. Boli názory, že na Slovensku po slovensky, a kto nechce, za Dunaj. Našťastie sa to znormalizovalo a hlavne na tlak EU kvôli prijatiu do EU sa vzťahy upravili na štandardnú úroveň. Je ale aj pravda, že územná autonómia Maďarom priznaná nebola, ale kultúrno-spoločenská áno. Pravdepodobne by Nemcom bola takáto forma samosprávy stačila a neupli by sa k Nemecku. Je ale možné, že celá ČSR bol podvod a nemala v takom území ani vzniknúť a Nemci by za žiadnych okolností neboli súhlasili s prilepením k ČSR. Čítal som na to veľa názorov. Je ale fakt, že v severských krajinách sa dokázali napriek jazykovým rozdielom dohodnúť.

R. Smatana 2.4.2016 13:04

Re: Kde že ty loňské sněhy jsou

Na Karlovej univerzite sa vyučovalo až do 19. storočia iba po nemecky a latinsky. Až po českom národnom obrodení vznikla aj fakulta s českým vyučovacím jazykom. No a odkedy sa ráta história tej školy? Od vzniku, alebo od začiatku výučby aj v českom jazyku? No a prečo takýto pohľad upierate aj Slovensku? Skutočnosť, že sa nie na všetkých stredných školách (boli v menšine iba posledné roky, keď sa začali aplikovať Apponyiovské šovinistické zákony) vyučovalo po slovensky predsa neznamená, že neexistovalo vzdelanie. Na toto ja poukazujem. Ale pokiaľ si niektorí Česi budú stále omieľať nezmysly, že naučili Slovákov čítať, písať a zaviedli vzdelanosť, diskusia bude ťažká. Niektorí nechápu, že aj Slovensko (vtedajšie Horné Uhorsko) patrilo pod R-U a platili tam školské zákony zavedené aj v českej časti Rakúska.

K. Plíhal 2.4.2016 9:43

Re: Kde že ty loňské sněhy jsou

Škoda, že jste mi nesdělil, zda to školství cizojazyčné tam bylo a zda tedy mohlo zaniknout.

J. Křivan 31.3.2016 21:49

Re: Kde že ty loňské sněhy jsou

Pane Urbanče, to jste vzal hodně zkratkou. Mohu Vám doporučit fejeton K. H. Borovského "Slovan a Čech", ze které je veřejnosti známá jen ta pasáž o ruské proradnosti. Slovenský boj za samostatnost chápu, ale už méně chápu, když se používají pseudoargumenty a těmi pan Smatana přímo hýří.

K. Plíhal 31.3.2016 16:51

Re: Kde že ty loňské sněhy jsou

Maďarské, německé a latinské učení bylo vytlačeno a nahrazeno českým. Zbývá odpovědět otázku, kým bylo vytlačeno?

J. Křivan 31.3.2016 12:49

Re: Kde že ty loňské sněhy jsou

PS. Odkaz jsem si přečetl, ale nepochopil jsem co na je té univerzitě je slovenského.

J. Křivan 31.3.2016 12:38

Re: Kde že ty loňské sněhy jsou

Pane Smatana, já jsem ty české profesory z ČVUT osobně znal a jejích názory také. Vy tu popisujete formální stránku věci, já tu věcnou. Navíc si sám odporujete. "Na Slovensku školstvo bolo, ale väčšinou s vyučovacím jazykom maďarským, nemeckým a latinským". Další diskuzi s Vámi již nepovedu, není o čem.

R. Smatana 31.3.2016 10:05

Re: Můj názor je ten,

Áno, teraz panuje vzájomný rešpekt. Škoda len, že takýto stav nastal až po rozdelení republiky a chýbali elity a vôľa upraviť spolužitie. Asi to tak malo byť.

R. Smatana 31.3.2016 9:59

Re: Kde že ty loňské sněhy jsou

Viete p.Krivan - pokiaľ poukazujem konkrétne na lži a stereotypy, nálepkujete ma ako agresívneho a falošného. No dobre - skúsme malý príklad. Vo svojom príspevku úplne vážne tvrdíte - citujem" v době po 2WW kdy na Slovensku teprve začalo vznikat technické vysoké školství " . No to nemysláte vážne? Buď ste hlupák, alebo šoviniosta. Viete vôbec, že na území Slovenska vznikla 1. technická univerzita na svete? Viete o tom, že po prevrate v 1918 obrovské množstvo vzdelaných ľudí ušlo radšej za hranice a aj tí, ktorí ostali, väčšinou nemohli ďalej učiť, lebo boli označení za nelojálnych. To potom vznikol deficit učiteľov. Na Slovensku školstvo bolo, ale väčšinou s vyučovacím jazykom maďarským, nemeckým a latinským. A takých príbehov bolo viac. Pamätajte - dejiny píšu víťazi. A nemusia zohľadňovať pravdu.

http://spravy.pravda.sk/regiony/clanok/253782-skola-v-banskej-stiavnici-bola-kedysi-pychou-celej-krajiny/

Tatana 30.3.2016 12:11

Re: Jakákoli úvaha o "nerozpadu" Československa je zcestná

Pane Urbanče, to bylo časté téma rozhovorů v 90-tých letech s belgickými turisty-důchodci, bankovními úředníky.

Důvodem "nerozpadu" byl strach. Strach z toho, že by vše neproběhlo hladce, protože stát byl majetkově provázán, interní předpisy té konkrétní banky určovaly, že na každé pozici musí být zaměstnanci 50/50% Valoni /frankofonní/ a Vlámové.

Tatana 30.3.2016 11:55

Re: Jakákoli úvaha o "nerozpadu" Československa je zcestná

Pane Čechu, byl ústavní rozpad Rakouska-Uherska?

Tatana 30.3.2016 11:49

Re: Prvé lastovičky

Od školních let mi bylo záhadou, jat to, že existují paralelně KSČ a KSS.

Tatana 30.3.2016 11:46

Re: Můj názor je ten,

Ale Češi názor Slováků respektovali, respektují a budou respektovat. Jen se obtížně ztotožňují.

J. Křivan 29.3.2016 22:54

Kde že ty loňské sněhy jsou

Budete se pane Smatano muset smířit s tím, že po bitvě je každý generálem. Moc nechápu Vaší agresivitu už proto, že je to s křížkem po funusu, ani paranoiu, normální příspěvky tu nikdo nemaže, možná jste ho nesprávně odeslal. Díky takovým jako jste Vy jsem vlastně spokojený s tím, že žijí v jiném státě, už proto, že zcela zbytečně hrajete falešně. Ale i v Čechách jsou Vám podobní.

Jen jako malý příklad, v době po 2WW kdy na Slovensku teprve začalo vznikat technické vysoké školství, nedostatek vzdělaných učitelů na Slovensku hromadně suplovali profesoři s ČVUT a všichni tu pomoc považovali za správnou a z dříve zemědělského Slovenska se stal průmyslově vyspělý stát.

Jan111 29.3.2016 17:45

Re: Milý Jardo Červenko,

Štúr jazyk nevytvoril, keby to spravil, tak by sa nikdy neujal, jeho kodifikácia sa ujala práve vďaka tomu, že ju robil na základe stredoslovenského nárečia - jazyka ľudu, ktoré bolo akousi spojnicou medzi jednotlivými nárečiami. To Kollár a jemu podobný písali bohemizovanou slovenčinou, ale to bol jazyk, ktorému bežní ľudia nerozumeli. Je pravda, že na Slovensku v tej dobe používali evanjelický vzdelanci veľa českých výrazov. Bolo to preto, lebo používali český preklad biblie, ibaže ten preklad bol už 200 rokov starý, takže mnohým tým výrazom už ani súčasní Česi nerozumeli. Jednalo sa o tzv. Biblickú češtinu. Len podotýkam, že Slovenský preklad nikto nespravil preto, lebo sa im to videlo zbytočné, keďže Českému všetci rozumeli.

K. Plíhal 29.3.2016 17:06

Re: 23 rokov po a ešte stále nechápete ....

Ač jsem sám Moravan, nemůžu dělat zaslepence a nevidět, že Moravané jsou poněkud flegmatičtí k budování moravské identity. Ta se odbývá více méně konáními slavnostních příležitostí spojených s alkoholem a jídlem. Moravané se nestydí stěhovat se do Prahy, čumět na tv, kde zní český dialekt a tento používat doma... Vy toto nevidíte a proto si myslíte, že Moravané jsou ubohý národ pod vládou zlých Čechů. Zbytečně zkreslujete okolnosti jen k tomu, aby jste dokázal, že Praha je viníkem kde čeho. Pokud chcete hovořit o alternativě společného ČS státu, je potřeba, aby jste vnímal reálie všech částí společného státu, nikoliv jen té Vaší národnostní části.

K. Plíhal 29.3.2016 16:51

Re: Prvé lastovičky

Máte své ideály, jistě správné, ale v praxi je třeba přihlédnout také k cestám, které k nim vedou. Jak dlouho se vyvíjelo samostatné Švýcarsko, než došlo k ideálu? A co VB - byla snad spravována někým zvenčí a tedy byla přerušena její samosprávná kontinuita? Výsledky o odtržení Skotska sice dopadly nakonec ve prospěch jednoty, ale moc přesvědčivě nevypadají. Já si ČSR neidealizuji a proto jsem napsal, že tehdejší reprezentace a společenské klima nebylo ani potencionálně schopno vytvořit švýcarský ideál.Vy to vidíte tak, že potencionálně schopné bylo a proto automaticky za tím vidíte zlomyslnou záležitost. A tu autonomii pro Němce a jejich úřední jazyk a příklad s Maďary u vás - která období máte na mysli?

K. Plíhal 29.3.2016 16:36

Re: Zklamani

Typická vztahovačná reakce - doporučení ke studiu. Kde v mé větě vidíte, že Vaše argumenty, proč někdo investoval tam a tam, rozporuji? Jen jsem uvedl další faktor, který nepochybně investoři zvažovali a patrně jej vyhodnotili pozitivně.

R. Smatana 29.3.2016 16:32

Re: 23 rokov po a ešte stále nechápete ....

Tak skúste povedať Škótovi, že je Angličan a Bavorovi, že je Nemec. Pokiaľ ste cudzinec, usmeje sa a pochopí. A zbytočne obhajujete niečo, čo sa nestalo. Ani ste sa o federáciu nepokúsili. A hneď viete, že nefunguje. Kto má oči, stačí sa pozrieť na bývalú Moravu. Rozkúskovaná a národnostne zdecimovaná. Cielene podotýkam. Žiadne obnovenie zemského snemu a samosprávy. Ani protektor si nedovolil administratívne vymazať Moravu. Ale je to ich vec, že zaniknú. Pre Slovensko je to výstražné memento, ako skoro dopadli sami. A ďakujem za hodnosť, ale nezaslúžim si ju. Nevykonal som žiadnu odvážnu činnosť v silovom rezorte a už asi nevykonám.

A. Jaroš 29.3.2016 16:22

Re: 23 rokov po a ešte stále nechápete ....

Pane generále Smatano, vy co všechno víte jak to mělo být, jen bych vám lehce připomenul že v SRN je ca 19 spolkových zemí, ale všechno jsou Němci, (a na tom jaksi bazíruji), ale zkuste udělat funkční federaci z 2 zemí odlišných národu, tak aby byli oba spokojení. To přece dlouhodobě nejde (e.g. současná Belgie, severní Irsko, Skotsko), nebuďte idealista a přitom, když se špitlo o 3 členné federaci Č-M-S tak to logicky nepřicházelo do úvahy, protože jsou jen 2 národy. Postoj SR vyjadřoval výrok "J.Mečiar: Federácia je zlá svokra".