Kdy zavládne v ČSSD klid a mír?

Mezi sobotkovci a haškovci se po republice odehrávají spory, které budou pokračovat do doby, než jedni ty druhé ve straně porobí.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTK, Vondrouš RomanČeská pozice

Válka oranžových růží je v plném proudu, jen se přesunula na bojiště, kde číhá méně kamer. Poté, co předseda strany Bohuslav Sobotka před dvěma týdny vymanévroval složitou vnitrostranickou situaci kolem podpory vlády Jiřího Rusnoka, se spory se zemanovským proudem vedeným Michalem Haškem přesunuly do krajů. Předmětem rozmíšky jsou kandidátní listiny. Příkladem buďtež dvě konkrétní šarvátky.

Případ Benešová

Podle několika členů předsednictva sociální demokracie, které ČESKÁ POZICE oslovila, stranu pravděpodobně pocuchá bitva o ministryni spravedlnosti. Marie Benešová hodlá kandidovat za lounskou ČSSD v Ústeckém kraji, zádrhel tkví v tom, že na návrh grémia, ústřední kontrolní komise nebo krajského výboru může předsednictvo strany vyškrtnout kandidáta z listiny. Kdyby Sobotka (který se s Benešovou snáší jako... nu, jako Sobotka s Benešovou) získal například v grémiu a předsednictvu podporu, ministryni by mohl z oranžové kandidátky odstranit.

„Benešová nesplňuje podmínky pro kandidaturu za ČSSD,“ napsal ČESKÉ POZICI Bohuslav Sobotka. Lídr ústecké kandidátky Jaroslav Foldyna uvedl, že „jakási diskuse“ se ohledně kandidatury Benešové skutečně vede. „Paní Benešová není průměrnou kandidátkou. Byl by to vlastní gól, kdybychom se ji zbavili před volbami,“ napsal poslanec. Člen vedení ústecké buňky Arno Fišera si postěžoval, že s direkcemi a nařízeními shora je to ve straně stále horší. „Osobní animozity by měly jít před volbami stranou,“ zastal se Fišera ministryně Rusnokovy vlády.

Pokud Sobotka bude trvat na svém, lze předpokládat, že lokální, ústecký spor se přenese na celostátní úroveň.

Případ „Hradec“

Další šavlovačky přitom nejsou zdaleka zažehnány. Jedna taková se minulý pátek strhla při vytváření kandidátní listiny pro královéhradecký kraj. Nominaci na lídra získala stálice východočeské ČSSD poslankyně Hana Orgoníková, Sobotkova spojenkyně. Na jednání předsednictva však hradecký hejtman Lubomír Franc nominoval na pozici lídra šéfa Klubu starostů a primátorů zvolených za ČSSD a šéfa lobbistické česko-čínské obchodní komory Jana Birkeho, který je považován za Haškova a Tvrdíkova spojence.

Lídrem kandidátky nakonec bude Orgoníková, kterou hradecký výbor v pondělí opětovně podpořil (Birke bude čtvrtým v pořadí).  

Naznačené sváry signalizují, že bitva mezi sobotkovci a haškovci bude nejspíš pokračovat do doby, než jeden druhého ve straně „pobije“. Buď musí Hašek se svými spojenci Sobotkovi ukázat, že hlavní slovo ve straně má on a zemanovci (což zatím nevypadá reálně), nebo Sobotka omezí Haškův vliv tak, že se s prezidentem na základní úrovni naučí komunikovat a stanou se zcela pragmaticky mocenskými partnery. Tím by Hašek vypadl ze „zemanovské“ role, která je dnes jeho hlavní devízou.  

Počet příspěvků: 2, poslední 23.8.2013 03:41 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.