Kdy začne Angela Merkelová jednat?

Podle průzkumu veřejného mínění nedůvěřují Němci ani své kancléřce ani francouzskému prezidentovi, že dokáží vyřešit krizi eurozóny.

Podle průzkumu veřejného mínění zveřejněného v pátek nedůvěřuje snaze kancléřky Angely Merkelové vyřešit dluhovou krizi eurozóny 75 procent z 1001 oslovených Němců. A jen 22 procent ji naopak podporuje. Průzkum pro německou veřejnoprávní televizní stanici ARD provedla agentura Infratest Dimap.

Zajímavé je, že 71 procent respondentů odpovědělo, že důvodům krize částečně nebo úplně nerozumí. Zcela je pak chápe pouze 27 procent dotázaných. Z průzkumu také vyplývá, že důvěra dotázaných Němců ve francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, pokud jde o dluhovou krizi eurozóny, je ještě nižší v Merkelovou – 15procentní. Nedůvěřuje mu 83 procent respondentů.

Dobrou zprávou pro Merkelovou může být, že jí Francouzi důvěřují víc než svému prezidentovi Sarkozymu. Dle francouzského průzkumu, který byl zveřejněn ve čtvrtek, jí důvěřuje 46 procent dotázaných Francouzů, přičemž Sarkozymu jen 33 procent. Vypadá to, že by Merkelová, pokud by mohla kandidovat ve francouzských prezidentských volbách na jaře 2012, nebyla bez šance na úspěch.

Podpora vládní koalice

Dotázaní Němci v průzkumu agentury Infratest Dimap pro ARD sice nedůvěřují Merkelové, pokud jde o řešení dluhové krize eurozóny, ale totéž neplatí v případě vládnoucí konzervativní koalice složené ze středopravicových křesťanských demokratů (CDU), jejichž je šéfkou, bavorských sociálních demokratů (CSU) a svobodných demokratů (FDP). Ve srovnání s předchozím průzkumem 4. srpna se podpora CDU/CSU zvýšila z 32 na 34 procent a FDP ze čtyř na pět.

Pokud by německá kancléřka Merkelová mohla kandidovat ve francouzských prezidentských volbách na jaře 2012, nebyla by bez šance na úspěch

Současně poklesla podpora Zelených, která značně narostla po katastrofě japonské jaderné elektrárny Fukušima, ze 23 na 21 procent. Totéž platí pro středolevicovou sociálnědemokratickou stranu (SPD) a pro Stranu levice. Obě ztratily jedno procento a získaly podporu 27, respektive sedmi procent respondentů.

Z toho vyplývá, že vládnoucí koalice má 39procentní podporu. A koalice SPD a Zelených, jež vládla v letech 1998 až 2005, 48 procentní. Ani jedna koalice by tedy v současnosti nezískala v německém parlamentu většinu a řešením této situace by mohla být velká koalice CDU/CSU a SPD.

Žádná zásadní rozhodnutí

Ani Merkelová, ani Sarkozy zatím nemají politickou podporu ve svých parlamentech k prosazení značně nepopulárních protikrizových opatření jistou. Merkelová by potřebovala podporu největší opoziční sociálnědemokratické strany SPD, tedy velkou koalici, aby se Německo mohlo zaručit za dluhy zemí PIIGS (Portugalsko, Irsko, Itálie, Řecko, Španělsko). V tuto chvíli však na to není ochotná přistoupit ani ona a CDU/CSU, ani SPD.

Vše nasvědčuje tomu, že Němci neudělají žádná zásadní rozhodnutí, dokud se nezačne Evropská unie skutečně hroutit. A zdá se, že nerozhodnou německou kancléřku Merkelovou přinutí jednat až nesnesitelná bolest z nějaké situace, jež tento její stav naruší. Kolísání akciových trhů minulý týden to zřejmě nebylo.