Kdy už nám konečně přestanete mlžit, Josefe Dobeši?

Ministr školství opět sáhl ke změnám, které redakci na přímý dotaz nechtěl předem potvrdit. Změní tuto praxi nový mluvčí Milan Řepka?

Nové vrcholové vedení ministerstva školství (zleva): náměstek pro evropské záležitosti Michal Zaorálek, ministr Josef Dobeš a nově povýšený 1. náměstek Ladislav Němec. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nové vrcholové vedení ministerstva školství (zleva): náměstek pro evropské záležitosti Michal Zaorálek, ministr Josef Dobeš a nově povýšený 1. náměstek Ladislav Němec. | foto: © MŠMTČeská pozice
Nové vrcholové vedení ministerstva školství (zleva): náměstek pro evropské záležitosti Michal Zaorálek, ministr Josef Dobeš a nově povýšený 1. náměstek Ladislav Němec.

Náměstek XY odchází, je to pravda? „K personálním změnám se nebudeme vyjadřovat,“ zní odpověď. A náměstkem bude YX, můžete nám to potvrdit? „K personálním změnám se nebudeme vyjadřovat,“ přichází tradiční odpověď. Tak nějak vypadá roční monitoring odpovědí ministerstva školství na dotazy ČESKÉ POZICE ohledně Dobešova personálního kolotoče, na němž se již svezl kdekdo. Neměl by už konečně ministr Josef Dobeš (VV) přestat mlžit a na přímé otázky začít dodávat chlapské odpovědi?

Spekulace médií“ se pak totiž často naplňují. Třeba aktuálně: ve čtvrtek 1. prosince ministr školství skutečně odvolal 1. náměstka Jakuba Hodináře (ODS), na uvolněný post povýšil náměstka pro regionální školství Ladislava Němce a bývalý vrchní ředitel sekce operačních programů EU Michal Zaorálek (ODS) se stal novým náměstkem pro evropské fondy, jak ČESKÁ POZICE „spekulovala“ již v pondělí.

Od loňských voleb se Zaorálek stal již čtvrtým mužem zodpovědným za evropské miliardy; předtím se na nich u Dobeše vystřídali Jan Vitula (TOP 09), Jaroslav Kuba a Hodinář, jenž možná zamíří za druhým ministrem Dobešem – Pavlem na ministerstvo dopravy.

Anekdota pro poučené vrstvy

Než si neodpustíme další personální spekulaci na téma Dobešův personální průvan, pro odlehčení jedna zajímavost: navzdory aktuálním škatulatům bude kontinuita v úřadu jistě zachována! Důkazem budiž úryvky ze dvou tiskových zpráv, které ministerstvo školství letos rozeslalo. Obě hovoří o podporách z evropských fondů.

První je z 21. dubna 2011:

  • „(...) Zaměstnavatel postdoktoranda během jeho několikaletého působení dobře pozná a může mu později nabídnout trvalé zaměstnání. Uvedené přínosy jsou ještě násobeny tím, že tyto pracovní pozice budou financovány Operačním programem Vzdělávání pro konkurenceschopnost,“ dodal vrchní ředitel Sekce řízení operačních programů EU Jaroslav Kuba.

Druhá je z 1. prosince 2011:

  • „(...) Zaměstnavatel postdoktoranda během jeho několikaletého působení dobře pozná a může mu později nabídnout trvalé zaměstnání. Uvedené přínosy jsou ještě násobeny tím, že tyto pracovní pozice budou financovány z evropských zdrojů,“ dodal náměstek pro evropské záležitosti Michal Zaorálek.

Dobešův tiskový odbor je evidentně přetížen. Nestíhá reagovat na Bátorovy urážky, účast/neúčast ministra na diskusním večeru  Hovory na pravici IV, pořádaném Akcí D.O.S.T., testy v 5. a 9. třídách a tisíce dalších věcí. Snad i proto hledá posilu do vedení ministerské komunikace. Po Praze se proslýchá, že novým ředitelem Dobešova PR se stane – jako už čtvrtý v řadě po Kateřině Böhmové, Lucii Kubovičové a Renátě Bartkové Sodomové – konečně i muž!

Dovolíme si zaspekulovat: mohl by se jím stát Milan Řepka, někdejší mluvčí na ministerstvu obrany i zahraničí a novinář, jenž pracoval v Českém rozhlase i v České televizi, kde moderoval polední debaty s legendárním Otou Černým. „Nabídek dostávám celou řadu, ale toto je předčasné,“ odpověděl na dotaz ČESKÉ POZICE Řepka. A pro obligátní reakci z MŠMT, že „personální změny nebudeme komentovat“, si snad už ani psát nemusíme, ne?