Kdy odejdou z funkcí ministerští náměstci za ODS?

Po nástupu premiéra Jiřího Rusnoka se z 22 náměstků ODS zatím poroučeli jen dva: Zdeněk Zajíček z financí a Radomír Daňhel ze spravedlnosti.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Úřednický kabinet pod vedením premiéra Jiřího Rusnoka se už minulý týden pustil do „čištění“ ministerstev z Nečasovy éry. Personální změny na úrovni náměstků ministrů však zatím dopadly jen na dva členy ODS. Podle zjištění ČESKÉ POZICE přitom před příchodem Rusnoka do Strakovy akademie na resortech pracovalo 22 náměstků za občanské demokraty. Zajímalo nás proto, zda ve svých funkcích zůstanou i nadále.

Z neoficiálních rozhovorů s klíčovými lidmi z vedení ODS původně vyplývalo, že se o jejich budoucnosti pravděpodobně rozhodne až po hlasování o důvěře pro Rusnokovu vládu, jež by se mělo odehrát okolo 8. srpna. Pokud ji kabinet získá, vydá vedení ODS pokyn, aby všichni její náměstci funkce opustili. Pokud dopadne hlasování s opačným výsledkem, občanští demokraté na resortech zůstanou, neboť se kalkuluje s možností, že by se koalice ODS, TOP 09 a LIDEM do vlády znovu vrátila. V tomto případě by nedávalo smysl, aby „modří“ náměstci odcházeli.

Odchod se možná urychlí

Ve čtvrtek však začaly přicházet informace, že se odchod možná urychlí. Náměstci za ODS prý již dostali avízo, aby nevystupovali v médiích, a neposkytovali tak Rusnokově vládě legitimitu. Definitvní rozhodnutí prý padne až počátkem příštího týdne.

Pravděpodobný scénář, že náměstci z ministerstev odejdou možná ještě před hlasováním o důvěře vládě, nevyloučil ani první místopředseda strany Martin Kuba. „Má-li být ODS znovu stranou, která je pro voliče čitelná, nemůžeme se podílet na fungování vlády, která vznikla proti všem principům, jež zastáváme. ODS musí znovu hájit principy a politické ideje, a ne křesla na ministerstvech,“ napsal ČESKÉ POZICI Kuba. Odchod náměstků podporuje, což redakci potvrdil i další člen grémia strany Pavel Blažek: „Nelze být rétoricky proti vládě a současně být její součástí.“

Občanským demokratům se mimo jiné nelíbí představa, že se jejich náměstci musejí podílet na přípravě programového prohlášení Rusnokova kabinetu, který se ujal vlády s tím, že jde – na rozdíl od Nečasova kabinetu – o vládu složenou z odborníků. ODS se mimo jiné nelíbí představa, že se její náměstci musejí podílet na přípravě programového prohlášení Rusnokovy vlády

„Pro ODS je samozřejmě nepřijatelně, aby v Rusnokově vládě dlouhodobě působili naši náměstci. Naše stanovisko původně bylo, že vyčkáme do hlasování o důvěře vlády. Čekali jsme, že do té doby ani ministři nebudou dělat žádné zásadní personální změny. Vzhledem k tomu, že se stále více ministrů Rusnokovy vlády chová, jako by jejich vláda vznikla po vyhraných volbách a jako na obsazeném území, chceme toto téma s našimi náměstky znovu diskutovat,“ zdůraznil první místopředseda Kuba, jenž byl po Nečasově odchodu pověřen řízením strany.

Vládě to neusnadníme

Strategie občanských demokratů byla dosud postavená na myšlence, že se nebude usnadňovat nástup vlády „přátel Miloše Zemana“, jak kabinet posměšně nazval exministr financí Miroslav Kalousek. Rusnokovi ministři, kteří budou chtít na postech náměstků za ODS jiné lidi, budou muset nejprve „modré“ vedoucí úředníky odvolat. I to se už stalo. Z ministerstva financí se po nástupu nového šéfa Jana Fischera poroučel Zdeněk Zajíček, první náměstek a místopředseda pražské ODS. Na ministerstvu spravedlnosti v červenci skončil Radomír Daňhel.

Personální výměny se dle informací ČESKÉ POZICE očekávají na ministerstvu dopravy, kde ve středu skončil ředitel ministrova kabinetu Filip Benda, bratr poslance ODS Marka Bendy. Funkce náměstků za občanské demokraty na resortu, jejž řídí ministr Zdeněk Žák, zastávají bývalý primátor Pardubic Jaroslav Deml a exsenátor Jiří Žák. Náznak chystaných personálních změn dokládá například odvolání náměstka Žáka z řídícího výboru Českých drah.

Mírná nervozita dle důvěryhodného zdroje ČESKÉ POZICE panuje i na ministerstvu zahraničních věcí, kam přišel coby staronový ministr sociální demokrat Jan Kohout. Jeho náměstkem pro ekonomickou diplomacii, jež je hitem Rusnokovy vlády, je exposlanec ODS Tomáš Dub.

Jinak klídek

Někteří ministři Rusnokovy vlády již prohlásili, že současný tým náměstků měnit nebudou. Například ministryně spravedlnosti Marie Benešová deklarovala, že počítá s pokračováním spolupráce s dosavadním prvním náměstkem za ODS Danielem Volákem.

Z neoficiálních zdrojů se ČESKÁ POZICE dozvěděla, že personální změny se zřejmě nedotknou ani ministerstva průmyslu a obchodu, kde mohou pokračovat náměstci ODS Jiří Jirka a Tomáš Hajdůšek.Někteří ministři Rusnokovy vlády již prohlásili, že současný tým náměstků měnit nebudou

Poměrně slušné šance na přežití mají dle informací ČESKÉ POZICE také náměstci na resortech, kde se stali ministry bývalí úředníci. Jde například o ministerstvo školství, jež vede Dalibor Štys, bývalý ředitel odboru výzkumu a vývoje. Ten má pod sebou dva náměstky za ODS – Evu Bartoňovou a Michala Zaorálka. Změny se neočekávají ani na ministerstvu životního prostředí, jemuž šéfuje Tomáš Jan Podivínský, bývalý náměstek ministra pro sekci technické ochrany životního prostředí. Na jeho resortu v současnosti pracují tři náměstci za ODS – první náměstek Martin Frélich a řadoví náměstci Libor Ježek a Vojtěch Munzar.

Dle důvěryhodného zdroje ČESKÉ POZICE z vedení ministerstva pro místní rozvoj se změny vyhnou i tomuto resortu. Tato informace je důležitá pro náměstka za ODS Miroslava Kalouse.

Poměrně specifická situace panuje na resortu obrany, kde pokračuje ministr obrany Vlastimil Picek. V jeho případě se nepředpokládá, že by odvolal náměstka pro vyzbrojování a bývalého starostu Uherského Hradiště za ODS Libora Karáska, který navíc patří mezi spojence expremiéra Petra Nečase (ten Picka do vlády přijal, a to proti vůli koaličních partnerů).

Nestandardní stav je rovněž na ministerstvu vnitra, kde ODS vlastního náměstka za éry nestranického ministra Jana Kubiceho neměla. Po nástupu ministra vnitra Martina Peciny nicméně odešli náměstci Jaroslav Hruška a Pavel Kolář.

O změnách na postech náměstků za ODS na resortech práce a sociálních věcí, zdravotnictví, zemědělství a kultury se nám bližší podrobnosti zjistit nepodařilo.

Z výše popsaného stavu vyplývá, že se zatím velké čistky mezi náměstky za ODS ze strany úřednických ministrů nekonaly. Jedno vysvětlení pro to existuje: Rusnokovi ministři se možná před srpnovým hlasováním o důvěře vládě všemožně snaží odpor poslanců ODS minimalizovat. Dodrží-li však ODS slib, že úřednickou vládu nepodpoří, Rusnokovým ministrům je vstřícnost k podřízeným zřejmě k ničemu.

Seznam ministerských náměstků za ODS

 • Ministerstvo financí: Zdeněk Zajíček a Ladislav Minčič
 • Ministerstvo zahraničních věcí: Tomáš Dub
 • Ministerstvo obrany: Libor Karásek
 • Ministerstvo spravedlnosti: Radomír Daňhel a Daniel Volák
 • Ministerstvo práce a sociálních věcí: Pavel Čáslava a Roman Chlopčík
 • Ministerstvo průmyslu a obchodu:  Jiří Jirka a Tomáš Hajdůšek
 • Ministerstvo zdravotnictví: Ferdinand Polák
 • Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy: Eva Bartoňová a Michal Zaorálek
 • Ministerstvo zemědělství: Vilém Žák a Miroslav Hladík
 • Ministerstvo dopravy: Jiří Žák a Jaroslav Deml
 • Ministerstvo pro místní rozvoj: Miroslav Kalous
 • Ministerstvo životního prostředí: Martin Frélich, Libor Ježek a Vojtěch Munzar,
 • Ministerstvo kultury: František Mikeš