Kdy odejde policejní prezident Lessy z funkce?

Petr Lessy si vzal týden na rozmyšlenou, zda z postu policejního prezidenta odejde dobrovolně. Jednoduše jej odvolat není možné.

Petr Lessy má týden na rozmyšlenou, jestli z postu policejního prezidenta odejde dobrovolně, nebo bude následovat příkladu svého předchůdce Oldřicha Martinů, který se loni v zimě ve funkci na týdny zabarikádoval. Do procesu odvolávání Martinů se musel vložit i prezident Václav Klaus.

A proč by měl Lessy odstoupit? Kromě toho, že jej k tomu vyzval ministr vnitra Jam Kubice, je důvodem jeho odlišný pohled na redukci velících struktur v policii. Kubice požaduje razantní škrty ve vedoucích pozicích policie a chce posílit její výkonnou část. Osekání míst svých bezprostředních spolupracovníků se však Lessy brání.

„V pondělí mně (Lessy-pozn.red.) představil, jak by chtěl šetřit na prezidiu. Nešlo rozhodně o postup, který by podpořil přímý výkon služby. To mě velmi rozčílilo,“ řekl Lidovým novinám Kubice. Další setrvání Lessyho ve funkci by podle něj bylo pro policii destabilizující. Z funkce však Lessy, který si vzal týden na rozmyšlenou, musí odejít sám. Jmenován byl totiž na dobu pěti let, a pokud nespáchá trestný čin, nelze jej odvolat.

Šance pro Červíčka?

A případný Lessyho nástupce? LN se ministra Kubiceho dotázaly na Martina Červíčka, současného náměstka policejního prezidenta pro trestní řízení a bývalého šéfa pražské policie. „Tak o tom nevím, nechci předjímat. Každopádně je jedním z těch, kteří jsou v jedenácté platové třídě, a mohl by si žádat o převedení,“ uvedl Kubice, který se zatím těší podpoře premiéra Petra Nečase.

Lessymu jistě nepomohla ani aféra jeho náměstka pro vnější službu Vladislava Husáka, který se mihnul na setkání lobbistů a politiků pražské ODS v Obecním domě.

Počet příspěvků: 1, poslední 2.12.2011 01:13 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.