Kdopak se to vrátil do dopravního podniku? Karel Březina!

Někdejší první náměstek primátora Bohuslava Svobody se opět stal členem dozorčí rady největší městské firmy v republice.

Prvního náměstka pražského primátora Karla Březinu (ČSSD) čeká ve středu 23. listopadu soudní stání a hrozí mu až dva roky vězení a zákaz činnosti. foto: © ČTKČeská pozice

Prvního náměstka pražského primátora Karla Březinu (ČSSD) čeká ve středu 23. listopadu soudní stání a hrozí mu až dva roky vězení a zákaz činnosti.

Když jsme se probírali usneseními pražských radních z jejich jednání dne 5. listopadu, při pohledu na tisk číslo 2031 jsme nevěřili vlastním očím. Z usnesení rady hlavního města vyplynulo, že členem dozorčí rady Dopravního podniku hlavního města Prahy se stal matador pražské sociální demokracie Karel Březina. O tom, že nejde o vtip, svědčí web dopravního podniku, kde je bývalý první náměstek primátora Bohuslava Svobody evidován jako člen kontrolního orgánu. Březina nastoupil na uvolněné místo v dozorčí radě po odvolaném Pavlu Hurdovi z ODS.

Přitom uplynuly teprve dva roky, co tehdejší nová pražská koalice pod vedením ODS a TOP 09 začala čistit společnosti ve vlastnictví hlavního města od kontroverzních pražských politiků typu Milana Richtera, Dalibora Mlejnského nebo právě Březiny. Ten v dozorčí radě podniku působil v letech 2007 až 2011, poslední rok byl dokonce jejím šéfem. Za jeho éry v této společnosti byl uskutečněn například kontroverzní projekt Opencard.Karel Březina (ČSSD) nastoupil na uvolněné místo v dozorčí radě po odvolaném Pavlu Hurdovi z ODS 

Předkladatelem návrhu na návrat Březiny do dozorčí rady podniku byl radní pro dopravu Jiří Pařízek (TOP 09). Na dotaz ČESKÉ POZICE, proč tak učinil, odpověděl: „Inženýr Březina je předsedou Výboru pro dopravu a má zkušenosti s dopravou ze svého působení ve funkci náměstka primátora.“ Primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) ke schválenému návrhu pouze uvedl, že se máme obrátit na Pařízka, který je za tento krok odpovědným radním.

Karel Březina však právě kvůli působení v dopravním podniku má stále nedořešený problém. Pražský městský soud letos v srpnu zrušil osvobozující verdikt proti obžalobě, že neoprávněně pobíral odměnu za práci v dozorčí radě, neboť v té samé době figuroval ve firmách Porcela Plus a Concordia, které byly v konkurzu. Březina v dopise, který radním zaslal letos v září, napsal, že tento problém není překážkou pro výkon nové funkce.

Je s podivem, že primátor Hudeček proti jmenování Březiny do dopravního podniku neprotestoval. Přesně před dvěma lety totiž o něm ve svém blogu mimo jiné napsal: „Ostatně, proč stále neopakovat svoji nevinu, když z následujícího usednutí do dalších a dalších dozorčích rad lze inkasovat nemalé peníze? Obzvláště, když hrozí nebezpečí, že by tyto peníze měly být také vráceny.“

Jedno je však jisté: Karel Březina se po malých krůčcích vrací na vrcholnou scénu. Stal se důležitým spojencem šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky a nyní je zpět v kontrolním orgánu největší městské firmy v republice.