Kdo tahá za nitky při hledání prezidenta NKÚ? Petr Tluchoř!

Post prezidenta NKÚ je neobsazený už od 20. února a nic se na tom pravděpodobně nezmění ani v červnu.

foto: © ČTKČeská pozice

Měla to být krátkodobá záležitost. Politici po odchodu Františka Dohnala z vedení Nejvyššího kontrolního úřadu slibovali, že nového prezidenta naleznou co nejdříve. Dohnalovo angažmá na NKÚ skončilo 20. února. Od té doby se doposud nepodařilo dosáhnout shody na jednom jméně. Volba kandidáta na prezidenta NKÚ byla sice naplánována v programu právě probíhající schůze sněmovny, bod bude ale pravděpodobně o měsíc odsunut. Informaci přineslo Rádio Česko. Podívejme se blíže na okolnosti, které volbu nového vedení NKÚ ovlivňují a protahují.

Prezidenta NKÚ volí v jednokolové tajné volbě sněmovna. Vítěz, kterého jmenuje prezident republiky, musí získat nadpoloviční většinu přítomných poslanců. Jenže takového „supermana“ hledá koalice zatím marně.

Kalousek nebo Tluchoř?

Dlouho se spekulovalo o tom, že tím, kdo má hlavní slovo při výběru kandidáta na prezidentský post v NKÚ, je ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Jenže jak naznačuje poslední vývoj událostí, nejaktivnějším zákulisním hráčem není Kalousek, ale poslanec a někdejší předseda klubu ODS Petr Tluchoř. Lobbuje za bývalého ministra zemědělství Ivana Fuksu (že se Fuksa objevil mezi adepty do vedení NKÚ, informovala jako první ČESKÁ POZICE již v polovině května).

Připomeňme, že Fuksu odvolal premiér Petr Nečas z vedení ministerstva zemědělství loni začátkem října. Své rozhodnutí vysvětloval dlouhodobou nespokojeností s Fuksou. Vyloučil, že by důvodem byly vnitrostranické půtky, jenže není tajemstvím, že Fuksa není v ODS zrovna počítán k „nečasovcům“. A že naopak Ivan Fuksa a Petr Tluchoř jsou považováni za spojence bývalého premiéra Mirka Topolánka.

Nečas se nemůže spolehnout na Tluchořovu podporu, aniž by jeho lidem něco nenabídl

Při nedávné volbě předsedy poslaneckého klubu ODS, v níž Petra Tluchoře opět porazil Zbyněk Stanjura, Tluchoř zdůraznil, že ve všech hlasováních „držel basu“ se svými stranickými kolegy. Nečas se ale nemůže spolehnout na to, že tomu tak bude i dál, aniž by Tluchořovým lidem něco nenabídl. Jenže „pustit“ Tluchořovcům zrovna NKÚ, jak tvrdí dobře informované zdroje, Nečas nehodlá. „Hlavně nechceme, aby se prezidentem NKÚ stal Fuksa,“ tvrdí zdroj ČESKÉ POZICE z okolí premiéra Nečase.

Nepodceňujme však Tluchořovu sílu. Při tajné volbě předsedy poslaneckého klubu podpořilo Stanjuru 27 poslanců a Tluchoř získal jen o osm hlasů méně. V poslaneckém klubu, který má po odchodu Michala Doktora a Pavla Béma 51 poslanců, tedy vůbec nejde o nevýznamnou menšinu. S ní musí počítat i Nečas.

„Protihráčem“ Ivana Fuksy o post šéfa NKÚ je v ODS místopředsedkyně poslaneckého kontrolního výboru Zdeňka Horníková, jež má podporu grémia strany. V něm jsou zastoupeni hlavně přívrženci Petra Nečase. Poslanecký klub ODS měl o kandidátovi do čela NKÚ jednat dnes, tedy 8. června. Nakonec jsme obdrželi zprávu: „Rozhodovat budeme v klubu nejdříve v úterý,“ uvedl pro ČESKOU POZICI poslanec Marek Benda (ODS) s tím, že volba ve sněmovně proběhne spíše až příští měsíc.

Ani TOP 09 asi nemá jasno

Ani případná jednota v rámci ODS však nezaručuje, že vybraný adept bude zvolen. Jak uvažují další strany?

  • Původně se šířily zprávy, že Ivana Fuksu prosazuje na prezidentské křeslo kromě Tluchořova křídla také místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Nejnovější informace ČESKÉ POZICE však naznačují, že tomu tak už není. „Kalousek měl údajně prohlásit, že výběr prezidenta NKÚ patří topce,“ tvrdí jeden ze zdrojů. Další zdroj zase konstatuje, že Kalousek je prý smířen s nominací Zdeňky Horníkové. Pokud tomu tak je, vypovídalo by to o tom, že ani TOP 09 není jednotná. „TOP 09 preferuje v nejlepším případě nestraníka, hlavně to ale nesmí být aktivní politik,“ konstatoval Petr Gazdík, předseda poslaneckého klubu TOP 09/Starostové a nezávislí. „Našli jsme kandidáta, který je z našeho pohledu ideální, ale jeho jméno zatím neprozradím,“ dodal Gazdík.
  • Platforma LIDEM kolem Karolíny Peake nikoho konkrétního nezmínila. „Byla bych ráda, abychom jednali o širší škále kandidátů,“ uvedla pro ČESKOU POZICI již v polovině května vicepremiérka Karolína Peake.
  • Opoziční ČSSD potenciálního šéfa NKÚ nehledá.
  • Zato KSČM svého kandidáta našla. Rádiu Česko potvrdil předseda KSČM Vojtěch Filip, že nominují poslance a člena kontrolního výboru Vladimíra Koníčka. „Myslím si, že jeho zkušenosti, jeho schopnost znát proces kontroly, včetně činnosti NKÚ, je dost značnou zárukou na to, že je to vhodný kandidát a že kdyby byl zvolen, tak by působil mnohem lépe než František Dohnal v tomto úřadě,“ prozradil Filip s tím, že komunisté čekají na výsledky dohod a návrhy dalších stran. Dle informací ČESKÉ POZICE však KSČM příliš nepočítá s tím, že by volba Koníčka vyšla. Spíše se ho bude snažit protlačit na místo člena kolegia NKÚ.

Počet příspěvků: 1, poslední 12.6.2012 02:48 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.