Ceska Pozice

Kdo spasí pražskou ODS? Svobodův muž z reklamky vs. koalice Key Investments.

Nejsilnější organizace občanských demokratů bude volit předsedu. Křídlu kolem Tomáše Chalupy se postaví byznysmen Filip Humplík.

Jakub Kalenský 20.11.2013

foto: © montáž ČESKÁ POZICE, Richard Cortés, foto ČTKČeská pozice

Po historickém propadáku ve volbách hledá ODS nové spasitele, kteří vrátí značce důvěru voličů. Jeden z prvních soubojů o povolební podobu strany, a hned jeden z nejzajímavějších, se odehraje v Praze. Zdejší organizace ODS bude ve čtvrtek 21. listopadu volit nového předsedu.

Neúspěch partaje, kterou v hlavním městě předběhly nejen TOP 09 a ANO, ale dokonce i ČSSD, vlil novou krev do žil křídlu „starých“ občanských demokratů, kteří dlouhodobě kritizovali vedení pražské organizace pod exprimátorem Bohuslavem Svobodou. Ten si za své krátké působení ve straně udělal řadu nepřátel agresivním bojem s šedými eminencemi, které dlouhé roky tahaly za nitky ze zákulisí. Během posledních měsíců tak byli z řad občanských demokratů odejiti Tomáš Hrdlička nebo Ondřej Palounek.

Takzvaná koalice Key Investments v ODS se pokouší ke kandidatuře na předsedkyni regionu přemluvit bývalou poslankyni Lenku KohoutovouNyní se odpůrci Svobody formují pod hlavičkou takzvané „koalice Key Investments“. Jde o Prahu 6 reprezentovanou Tomášem Chalupou, Hrdličkovu Prahu 10 a Prahu 13 Davida Vodrážky (všechny tyto radnice za sebou mají obchodování se zmíněnou investiční společností). K nim se přidávají i organizace z Prahy 11, kde vládne Dalibor Mlejnský, nebo „sedmička“, panství Rudolfa Blažka, bývalého náměstka primátora Pavla Béma.

V pražských kuloárech se hovoří o tom, že pro zlepšení svého obrazu se tato koalice pokusí ke kandidatuře do vedení regionu přemluvit bývalou poslankyni Lenku Kohoutovou. Ta v posledních letech vystupovala vždy spíše po boku Svobody a jeho spojenkyň Jany Černochové nebo Aleksandry Udženije. V letošních volbách do sněmovny neuspěla, a pozice ve vedení pražské ODS by pro ni mohl být způsob, jak do stranické politiky nadále promlouvat silnějším hlasem než jako řadová členka.

Sama Kohoutová se k tomu však staví zdrženlivě. „Pokud budu mít podporu, tak ji určitě využiju a přijmu odpovědnost. Zatím mám z místního sdružení v Letňanech nominaci na místopředsedkyni. Pokud mě někdo bude chtít nominovat, musela bych mluvit i s těmi lidmi, kteří mě nominovat chtějí,“ řekla ČESKÉ POZICI. Fatální volební neúspěch ODS podle Kohoutové znamená, že by do vedení organizace neměl kandidovat nikdo z bývalého vedení – což lze přeložit jako nepodporu Svobody. „Ovšem to samé podle mě platí i pro republikovou úroveň,“ dodává Kohoutová – a tato slova lze vnímat i jako distanc od Chalupy, jenž je stále místopředsedou celorepublikové ODS.

Fakticky proti Chalupovi se navíc Kohoutová postavila i při nedávném sestavování pražské volební kandidátky ODS do Poslanecké sněmovny. Místopředseda strany se v září pokusil z ní odstranit Svobodu a prosadit svou kandidátní listinu, na níž figuroval. Jenže na sněmu pražské ODS Chalupa utrpěl fiasko (více v textu ČESKÉ POZICE Bilance jedné zářijové noci v ODS: Výprask za výpraskem).

Definitivní stanovisko, zda na předsedkyni Prahy kandidovat bude, nebo ne, zatím Kohoutová říci nechce. V posledních dnech byla v zahraničí a do čtvrtečního sněmu se chce ještě seznamovat s vnitrostranickou situací.

Do čela míří nováček z Konektoru

Pokud se koalici Key Investments nepodaří Kohoutovou pro kandidaturu přesvědčit, zřejmě jí nezbude, než aby se nechala reprezentovat samotným Tomášem Chalupou. Jenže ten, jak už bylo zmíněno, při posledním zásadnějším střetu v ODS na hlavu prohrál. ČESKÁ POZICE se pokoušela získat k blížícímu se sněmu i Chalupovo stanovisko, ale místopředseda ODS na dotazy nereagoval.

„Svobodovskou“ koalici bude na pražském sněmu reprezentovat spolumajitel reklamní agentury Konektor Filip HumplíkSvobodovská koalice si pro pražský sněm připravila velké překvapení. Několik dní se pokoušela ke kandidatuře přemluvit radotínského starostu (a rovněž letošního neúspěšného kandidáta na poslance) Karla Hanzlíka, kterému se však do souboje o pražského předsedu příliš nechtělo. V kuloárech padala i jména jako Alexander Bellu, mlladičký předseda ODS Praha 3, nebo další „nadějné omladiny“ z ODS Praha 8 jako Ondřej Gros nebo Veronika Ludková – ovšem u všech se počítalo spíše s místopředsednickými posty než s nejvyšší funkcí. Ve hře byla i opětovná kandidatura Svobody, který si však uvědomoval svůj hendikep, že ODS dovedl k historicky nejhoršímu výsledku v Praze.

Až ve čtvrtek po deváté večer bylo jméno kandidáta na předsedu pražské ODS oznámeno. A nominace přišla z Prahy 5, organizace místopředsedy pražské organizace Zdeňka Zajíčka. „Svobodovskou“ koalici bude na pražském sněmu reprezentovat spolumajitel reklamní agentury Konektor Filip Humplík, který se podílel na některých volebních kampaních ODS.

Jeho osobní příběh zní některým členům až skoro pohádkově. Úspěšný byznysmen těsně po čtyřicítce, který ve straně působí šest let, patří mezi její největší sponzory, bez okolků tepe „mentalitu veksláků a taxikářů“ a jasně říká, že „některé lidi je třeba legálně vypráskat“, jak se vyjádřil v letošním profilovém textu pro Hospodářské noviny.

Pokračování očisty může narazit

Spokojenost neskrývají ani členové sympatizující se Svobodou. „Jestliže někteří lidé ve straně volali po tom, aby neúspěšné vedení pražské ODS nahradili noví lidé, tak teď budou muset říct, proč by tohoto nového člověka nechtěli,“ říká jeden z exprimátorových spojenců, poslanec Marek Benda.

Sám Humplík se netají tím, že v kurzu, který Svoboda nastavil, hodlá pokračovat. „Do ODS jsem investoval čas i peníze, a ve chvíli, kdy vidím, že je tu možnost nějakým způsobem jí pomoct, a kdy lidé, o nichž jsem přesvědčen, že by byli vhodní kandidáti, kandidovat nechtějí nebo nemohou, tak jsem cítil povinnost to zvednout. ODS zažila strašlivé rány, ovšem mám pocit, že nějaké samoočistné mechanismy fungují, že sami členové nejsou spokojení s obrazem té strany. A tohle je pokračování toho procesu,“ řekl Humplík ČESKÉ POZICI.

S tímto „pokračováním procesu“ pochopitelně může u některých lidí narazit. A není nutné chodit rovnou do tábora zatvrzelých chalupovců. „Neměli bychom se dál dělit na svobodovské a nesvobodovské křídlo. Chtělo by to najít někoho, kdo bude vyhovovat oběma stranám,“ míní zastupitel ODS na magistrátu hlavního města Ondřej Pecha z Prahy 3. „Musí to být člověk, který bude spojovat, který se domluví se všemi stranami v rámci ODS. Mnoho let naše strana doplácí na boj jedněch proti druhým,“ říká Kohoutová.

Kdo bude bojovat o post primátora?

Šéf regionu by měl přirozeně být i kandidátem na primátora hlavního města, což Humplík zatím odmítáPodle některých zdrojů ČESKÉ POZICE by ovšem mohlo Humplíkovo jméno nalomit i některé vlažnější podporovatele Chalupy, například z Prahy 7 nebo Prahy 15, kde předsedá Pavel Klega, další z někdejších spolupracovníků Pavla Béma.

A dalších pár hlasů by mohla Humplíkovi přihrát Praha 12. Zdejší místní organizace byla na začátku letošního roku zrušena spolu s Palounkovou Prahou 4, nicméně už delší dobu se pokouší o obnovení licence. Podle zdrojů z místní organizace ale tento krok na výkonné radě ODS blokuje právě Chalupa, který ví, že v této organizaci ODS nemůže hledat spojence. Další šanci na přidělení licence bude mít ODS Praha 12 na pondělním jednání výkonné rady.

ODS v hlavním městě stojí před úkolem vrátit stranu na pozici jasného pražského hegemona, odkud ji sesadila TOP 09 a v posledních sněmovních volbách i ANO a ČSSD. Šéf regionu by měl přirozeně být i kandidátem na primátora hlavního města. Ovšem tuhle úvahu favorit čtvrteční volby Humplík zatím odmítá: „Tohle nechci vůbec předjímat, musí jít o věc, která půjde zespoda, z místních sdružení, a která vygeneruje nejlepšího možného kandidáta, ať už bude členem ODS nebo to bude nestraník. V současné chvíli nepředpokládám, že bych kandidoval na primátora.“

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.